in

LGBT Hareketinin İkonik Önderleri

Genel olarak cinsiyetçilik özelde homofobi, transfobi tüm dünyada insanların özgürlüklerini boğmaya devam ediyor. Tarihsel ve toplumsal köklerini erkek egemen mülkiyetçi toplumdan alan bu baskılama biçimine karşı her zaman mücadele eden insanlar oldu. Modern eşcinsel-trans hareketiyse internetin tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte daha görünür ve bilinir bir hal aldı. Biz bu listemizde LGBT hareketinin öncü ve kalıpları yerle bir eden ünlü tarihsel aktivistlerini analım istedik.

#1 Karl Heinrich Ulrichs

Karl Heinrich Ulrichs, eşcinselliği nedeniyle 1854'te istifaya zorlanana kadar Almanya'da bir memurdu. Biten memurluk hayatının ardından aktivist olarak eşcinsel hareketin öncülüğünü yaptı. Eşcinselliğe dair ortaya atılan ilk teori olduğu düşünülen 12 ciltlik bir çalışma yayınladı. 

Karl Heinrich Ulrichs'in eşcinsel hakları için halka açık konuşma yapan ilk eşcinsel olduğu düşünülmektedir. 1867'de Alman hükümetini, eşcinsel haklar hareketinin öncüsü olarak sıkı sıkıya kurulmuş olan eşcinsellik karşıtı yasaları yürürlükten kaldırmaya çağırmıştır.

#2 Barbara Gittings

Gittings önde gelen ABD'li gey eşitlik eylemcisi idi. 1950'lerde ABD'nin ilk lezbiyen sivil hakları örgütü olan Bilitis (DOB) 'ın New York şubesinde çalışmaya başladı ve ulusal DOB dergisi The Ladder'ın editörlüğünü yaptı. 1960'larda ABD Hükümetinin geylere iş vermeyi yasaklamasına dikkat çeken ilk grev hatlarında Frank Kameny ile birlikte çalıştı 1970'lerde Gittings, Amerikan Kütüphane Derneği'ne katıldı ve kütüphanelerde eşcinsellikile ilgili olumlu edebiyatın bulunmasını desteklemek amacıyla bir meslek kurumunun ilk gey kurultayını kurdu. 1972'de Amerikan Psikiyatri Birliği'nin eşcinselliği akıl hastalıkları listesinden çıkarmasını teşvik eden harekete katıldı. Hayattaki amacı, eşcinselliği bir suç ve bir akıl hastalığı ile bağdaştıran "görünmezlik kefeni"ni yıkmak idi.

#3 Harvey Milk

Amerikalı politikacı ve LGBT aktivisti Harvey Milk, Kaliforniya eyaletinde cinsel yönelimini açıklayarak belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel politikacı olmuştur. Eşcinselliğini uzun yıllar boyunca açıklama ihtiyacı hissetmeyen ve kırk yaşına gelene kadar bu konudaki sivil hareketlere katılmayı tercih etmeyen Milk, kararını 1960'ların karşı kültür hareketinde yer aldıktan sonra değiştirdi.

Daha önce mecliste iki kez koltuk için yarışan ve başarısız olan Milk, 1977'de, kamuya açılan ilk açık eşcinsel birey oldu ve San Francisco Belediye Meclisi'nde bir sandalye kazandı. Milk, 1978'de bir Şehir Konseyi yönetim kurulu üyesi olan Dan White tarafından vurularak öldürüldü.Harvey Milk'in hayatı Sean Penn'in oynadığı ödüllü Milk (2008) dahil olmak üzere çok sayıda kitap ve film ile anıldı.

#4 Magnus Hirschfeld

Hirschfeld, Almanya'da eğitim görmüş bir Alman Yahudi hekim ve seksolog idi; pratiğini Berlin Charlottenburg'de yaptı. Cinsel azınlıklar için açık sözlü bir savunucu olan Hirschfeld, Bilimsel-insani Yardım Komite'sini kurdu.Dünyanın ilk gay hakları örgütü oldu. Tarihçi Dustin Goltz, bu grubu " eşcinsel ve trans birey hakları savunuculuğunun ilk savunucusu" olarak niteledi.Seksoloji ve cinsel reformlar üzerine çalışmaların yayınlanmasına ek olarak, Hirschfeld ayrıca ırkçılık, siyaset ve ahlak tarihi hakkında da yazılar yazdı. Hirschfeld ilk olarak eşcinsel hastaların çoğunun intihar ettiklerini fark ettiğinde eşcinsel haklarıyla ilgilenmeye başladı.Müşterileri arasında, Danimarkalı transseksüel kadın Lili Elbe -  Einar Wegener de yer aldı.

1919'da Hirschfeld dünyadaki ilk seksoloji enstitüsünü açtı. Bir zamanlar Hitler tarafından “Almanya'daki en tehlikeli Yahudi” olarak tanımlandı ve Cinsel Bilimler Enstitüsü kütüphanesinin tamamı Naziler tarafından yakıldı.

#5 Audre Lorde

1934 doğumlu olan Lorde, Amerikan muhafazakarlığının en katı biçimleriyle hem bir siyah hem de lezbiyen olarak mücadele etmekten çekinmedi. Aynı zamanda bir şair olan Lorde, toplumsal, sınıfsal ve cinsiyetçi baskılara karşı etkileyici şiirler kaleme aldı. Amerikan feminist hareketinin de öncü aktivistlerinden biri olan Lorde'nin ölümünden sonra onuruna şiir ödülleri verilmeye başladı.

#6 Bayard Rustin

Martin Luther King'in en yakın mücadele arkadaşlarından biri ve danışmanıydı.1955-68 arası Sivil Haklar Hareketi'nin önemli stratejistlerindendi. Aynı zamanda açık bir gay hareketi aktivisiti olan Rustin, King'in 1963'te yaptığı efsanevi "Benim Bir Hayalim Var" (I have a dream) konuşmasının organizatörlerinden biriydi.

Vicdani reddini açıkladığı ve savaşa gitmediği için 1948'de hapse atıldı. Hapishane kayıtlarında eşcinsel olarak tanımlandı. Açık eşcinsel kimliği, komünist parti üyesi olması, ırkçılığa karşı mücadelesi FBI tarafından tahkikata uğramasına yol açtı. 80'lerden itibaren mücadelesinin ana eksenini LGBT mücadelesi belirledi.

#7 Christine Jorgensen

Cinsiyet değiştirme ameliyatı olan ilk ABD'li olarak tarihe geçen Jorgensen, 1926'da New York'ta dünyaya geldi. Cinsiyet değiştirme ameliyatı üzerine uzun süre araştırma yapan Jorgensen, 1951'den itibaren Danimarka, Kopenhag'da bir dizi operasyon geçirdi ve ABD'nin ilk trans kadını oldu. Aktrislik ve gece kulüplerinde şarkıcılık yapmasının yanı sıra, transeksüel hareketin de öncü kadınlarından biri oldu.

Ülke çapında üne kavuşan Jorgensen, transeksüeller hakkındaki önyargıyı yıkmak için pek çok üniversitede panellere katıldı ve konuşmalar yaptı. 1989'da hayatını kaybettiğinde, LGBT hareketinin ilk ve en cesur öncülerinden biri olarak tarihteki yerini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gözü Dönmüş Katiller, Ne Yazık ki Fillerin Gazabından Kurtuldu

Mekanın Cinsiyetine Dair Kısa Bir İnceleme