in

Okulda Katliam Temalı 4 Etkili Film

ABD’nin Florida eyaletindeki Stoneman Douglas Lisesi’nde yaşanan son saldırı olayıyla birlikte okul katliamları meselesi tekrar dünya gündeminde tartışılır bir konu haline geldi. Everytown for Gun Safety (Her yer için silah güvenliği) adlı organizasyonun hazırladığı rapora göre ise bu saldırı ABD’de 2018’in başından bu yana gerçekleştirilen 18. saldırı. Aşağıda vereceğimiz liste bu katliamları farklı açılardan ele alan bir liste olsa da daha çok bullying temalı bir yaklaşıma sahip.

Bullying nedir?

Bullying, öğrencilerin kendi aralarında birbirlerine veya toplu olarak bir başkasına uyguladıkları şiddet veya zorbalığı tarif etmek için kullanılan bir kavram. Irkınız, dini eğiliminiz, cinsel yöneliminiz, fiziki kusurlarınız ve sosyal statünüz gibi bir çok etmen akranlarınız tarafından dışlanmanız için gerekli ortamı hazırlayabiliyor. Hemen hemen bütün ülkelerdeki liselerde bu tip şiddet vakıaları yaşanmakta, bazı öğrencilerin buna verdikleri tepkiler ABD, Avrupa ve Uzak Doğu’da şiddet sınırlarının ötesinde katliamlara kadar varabiliyor. Özellikle ABD’yi anmamızın sebebi saldırıların daha çok bu ülkede yoğunlaşıyor oluşu, yine Everytown for Gun Safety tarafından 2013-2018 arası kayıtlara geçen 291 saldırı olduğu belirtiliyor. Neredeyse her hafta bu tip ölümcül saldırıların ortaya çıktığı vahim bir tabloya tekabül eden bu durum gerçekten korkutucu.

1-Elephant

2003 I Guus Van Sant tarafından yönetilen film 1999‘da meydana gelen Columbine Lisesi Katliamı‘ndan esinlenilmiştir. Yüksek bir bütçesi olmayan ve amatör oyuncularla katliama yakın bir dönemde çekilen film, katliam atmosferini adeta yeniden oluşturmaya çalışan deneysel bir anlayışla kurgulanmıştır. Uzun plan sekanslar ve başarılı görüntü yönetimi olan film neredeyse doğaçlama denilebilecek bir yapıya sahiptir. Özellikle 2000’lerin başlarıyla birlikte hayatımızda yer alan video oyunları ve gerçeklik algısı çatışmasının yansıtılmasıyla da fikirsel alt yapısı güçlendirilen film izleyiciyi rahatsız edici ”kayıtsızlığıyla” etkisi altına almayı başarabiliyor.

Imdb

2- We Need to Talk About Kevin (Spoiler)

Yönetmeni Lynne Ramsay olan 2011 yapımı filmde okul katliamı, Eva (anne) ve Kevin (çocuk) arasındaki kopuk-sağlıksız ilişki üzerinden temellendiriliyor. Eva’nın, Kevin’in doğuşuyla birlikte eski yaşam tarzını terk etmek zorunda kalması ve içten içe yükselen bir pişmanlık ve hazımsızlık; annenin çocuğun davranışlarını doğru okuyamamasına sebep oluyor. Film Kevin üzerinden yükselen anomaliyi okulda gerçekleşen katliamla noktalarken yap-boz gibi parça bütün ilişkisi ile algılayabileceğiniz bir anlatım yapısı da inşa ediyor. Özellikle kırmızı rengin bir metafor ve gönderme aracı olarak sürekli kendini refere ettiği film eğer sabırlı olursanız size sonunda istediğinizi sunabiliyor.

Imdb

3-Klass

Estonya sinemasından Klass, 2007 I Ilmar Raag yapımı bir film. Klass, seyirciyi kendi içerisine hapseden filmlerden. Sınıftaki bir öğrenci grubunun Joosep’e sürekli olarak gerçekleştirdiği bullying sonucu grubun içine dahil olan Kaspar, Joosep’i savunmaya başlar. Başlangıçta şiddetsiz bir çözüm üretmeye çalışan 2 öğrencinin dayanışması sonunda arkadaşlığa dönüşür ve olaylar bunun üzerinden gelişir. Filmin izleyiciyi içerisine çeken tarafı ise sürekli olarak şiddet uygulayan gruba şiddet uygulanmasını talep eden seyirci psikolojisi. Şiddet, alaycılık ve aşağılamanın kurban psikolojisi üzerindeki etkilerini görebilmek açısından olağan bullying temalı filmlerden ayrılan bir tarafı var Klass’ın. 2010 yılında filmin devamı niteliğinde çekilen Klass: Elu Pärast isimli kısa bir dizi de mevcut.

Imdb

4-Polytechnique (Spoiler)

Denis Villeneuve‘nin 2009 yapımlı filmi; 6 Aralık 1989 tarihli Montreal – École Polytechnique katliamını konu alır. Film, anti-feminist bir öğrencinin kadınları hedef alan saldırısını iki öğrencinin perspektifinden aktarır. Minimalist bir tarza yakın olan filmin tamamı siyah beyazdır. Filmin ana karakterinin gerçekleştirdiği katliamın motivasyonuna ilişkin yeterli açıklama verilememiş olsa da, yarattığı şiddet atmosferi ve uzun olmayan süresiyle derdini anlatabilmiş bir filmdir.

Imdb

Yazan Adnan Schwarzenegger

bira içer, bazen de miyavlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kendi Cenazenize Katılmaya Hazır mısınız?

Kendini Afrikalı Siyah bir Kadına Dönüştüren Alman Model: Martina Big