in

FACİA #2: Ulus Uçak Kazası

Yer: Ankara-Ulus

Tarih: Şubat 1963

Saat: 16:00 suları

Ulus, Başkent’in o yıllardaki kalbi. İnsanların alışveriş yaptığı, pastanelerde sosyalleştiği, tarihi camilerinde ibadet ettiği, kalabalık bir nokta.

Ramazan döneminin yaşandığı bir cuma günü, Ulus semalarında bir patlama sesi duyulur. Günlük rutinlerini gerçekleştiren Ankaralılar için sıra dışı bir olayı gerçekleştiği daha sonra anlaşılacaktır.

Lübnan Havayollarına ait Middle East Airlines’ın (MEA) 265 sefer sayılı Vickers Viscount 745D tipi yolcu uçağı, Londra’dan Beyrut’a uçuş yaparken Esenboğa Havalimanı’nda yakıt ikmali yapmak üzere Ankara’ya yaklaşır.

O sırada Etimesgut’tan hareket eden Douglas C-47 askeri nakliye uçağı ise eğitim uçuşu yapmaktadır.

Olaylar ilerlemeden bir konuda bilgi vermek gerekir. Pilotlar, iniş yaparken iki farklı sistemi kullanır: İlki, uçak mekanizması kullanılarak ve gerekli izinler alınarak yapılan aletli uçuş (IFR) olurken diğeri de herhangi bir mekanizma kullanılmadan, tamamen pilotun pisti görerek inmesine dayanan görerek uçuştur (VFR). Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaza günü, MEA’nın pilotu da askeri uçağın pilotu da görerek uçuş kuralına dayanarak seyir halindedir Her iki uçağın da kuleye haber vermeksizin yola devam etmesi üzerine uçaklar farkında olmadan birbirlerine yaklaşırlar ve çarpışma meydana gelir. Çarpışma sonucu uçaklar Ulus’a düşer.

Kaza sonucu 120 kişi hayatını kaybeder. Ölenlerin büyük bir çoğunluğunu uçağın düştüğü yerde bulunan insanlar oluşturmaktadır.

Havacılık tarihinde sık rastlanmayan iki uçağın havada çarpışması durumu, Ankaralılar için de unutulmaz bir facia olarak zihinlerde yer etmektedir.

CABA: İngiliz arşivinden çıkan kaza sonrası görüntülerini buradan izleyebilirsiniz.

Yazan leenathrw

Canlı, hızlı ama çok değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Delilik-Cinnet Antolojisi

6

Oasis ve Gallagher Kardeşlerin 20 Yıllık Çatışması