in ,

Oasis ve Gallagher Kardeşlerin 20 Yıllık Çatışması

90’lı yıllarda, zafer işareti ya da kaldırdıkları orta parmaklarıyla pozlar veren, cesur imajlarıyla herkesi bir anda yörüngelerine sokmayı başaran iki kardeş önce Birleşik Krallık sonrasında dünyada müzik tarihinin seyrini değiştirecekti. Tekno, jungle, saykodelik, R&B ve trip hop indie gibi janrların hâkimiyet sürdüğü günlerde kirli bir gitar rifini takiben alaycı ve cüretkâr bir vokal “Kendim olmalıyım, herhangi biri olamam” diyordu ve devam ediyordu: “Her şeye sahip olabilirsin, bunu ne kadar istiyorsun?”. 11 Nisan 1994’de Oasis, Supersonic şarkısını piyasaya sürdüğünde Britpop, The Beatles’tan bu yana görülmemiş bir biçimde şekilleniyor, dinleyicilere tek sınırın gökyüzü olduğunu yeniden hatırlatıyordu. O dönemde bilmediğimiz şeyse Oasis’in fırtınalar koparan müziği ve “ailelerin uzak durmasını isteyeceği kötü arkadaş” imajını besleyen en önemli unsurun iki kardeş arasındaki ezeli çatışma olduğuydu. Peki eninde sonunda grubun dağılmasına neden olacak bitmek tükenmek bilmeyen husumet nasıl gelişti?

1995: Wibbling Rivalry

Oas*s – Wibbling Rivalry adıyla listelerde bir “single” yükselişe geçer. Noel ve Liam’ın bir röportaj sırasındaki kavgalarının ses kaydı magazinciler tarafından illegal bir şekilde basına servis edilmiştir. Yaklaşık 14 dakikalık bu ses kaydında, burada yazamayacağımız, hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak küfürler havada uçuşur. Ancak kavganın özeti Noel’ın, Liam’ın basına yansıyan davranışlarının Rock & Roll kültürüne yakışmadığı ve Oasis’in müzikal başarısını gölgelediğini ifade eder. Liam’ın bir tekne partisindeki davranışları yüzünden tekneden atılmasına göndermede bulunmasının ardından Liam’ın monolog şeklinde devam eden “yaratıcı” aşağılamaları ve küfürleriyle kayıt son bulur. Noel yıllar sonra gerçekleştirdiği bir röportajda, sonun başlangıcının bu kavga olduğunu ve bu yüzden Liam’ı hayatının sonuna kadar affetmeyeceğini belirtir.

İşte o kayıt

Her şey 1970’lerde başladı

Başlarda kardeşler arasında olağan kabul edilen bir çatışmaydı aralarındaki. Hatta şakayla karışık “bizim sorunlarımız Liam doğduğunda başlamıştı, o günden beri birbirimizin gırtlağını sıkıyoruz” açıklamasını yapmıştı Noel. Gençliklerine dair bir diğer anı da Liam’dan gelmişti. Aralarının çok da iyi olmadığı bir gün sarhoş şekilde eve gelen Liam, tuvalete kadar gidemeyince Noel’in yeni müzik setinin üstüne işer. Eh bundan sonrasını tahmin etmek bile istemezseniz, olaylar gelişir!

2000: Noel grubu bir süreliğine terk eder

Egoları ve narsistik davranışları birbiriyle yarışan iki kardeşin grupla birlikte elde ettikleri inanılmaz başarı, uyuşturucu kullanımıyla da birleşince, onların kaldıramayacağı denli büyük bir yükse dönüşmüştür ve grup müzikal anlamda başarısını sürdürmeye devam etmesine rağmen Gallagher kardeşler büyük bir mutsuzluğa sürüklenmektedirler. Bir konser öncesinde Liam’ın Noel’in kızına dair yaptığı suçlamaların (Liam, Noel’in kızının kendisinden olmadığını iddia etmiştir) ardından Noel ve Liam büyük bir kavga eder ve kavga Liam’ın dudaklarının patlamasıyla sonlanır. Noel, Liam ondan özür dileyene kadar gruba dönmeyecektir.

2011 ve sonrası: Liam Twitter’ı keşfediyor

Liam Gallagher’ın Twitter’ı keşfetmesiyle birlikte üzücü olduğu kadar eğlenceli atışmalara da sebep olan bir dönem başlar. Liam’ın Noel’i patatese benzetmesiyle ilgili attığı mizah dolu tweet dizisini, “OASIS’I S*KEYİM” gibi daha saldırgan tweetler takip eder. Noel bir röportajında, Liam’ın kendisiyle ilgili tweet atma takıntısına son vermesi ve bir psikologla görüşmesi gerektiğini söylerken, küçük kardeşin cevabı yine bir tweetler olacaktır. “Herkes Noel’le ilgili tweet atmamam konusunda hem fikir. Twitter kapanana kadar bu olmayacak. Her zaman o p*ştun ensesinde olacağım”.
Liam Gallagher’ın Twitter hesabı yalnızca kardeşine yönelik tweetler değil, Coldplay’den Justin Bieber ve Madonna’ya uzanan eğlenceli gözlem ve fikirleriyle dolu. İniş çıkışlar ve sansasyonlarla dolu hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Ne zaman ne tweetleyeceği belli olmuyor malum!

tweetler için buraya alalım sizi

1994: İlk Amerikan Turnesinde Problem

Definitely Maybe albümüyle İngiltere’de bütün listeleri alt üst eden Oasis, Amerika’yı fethetmek için yollara düşer. Ancak işler pek de planladıkları gitmemektedir. Metamfetamin etkisi altındayken sahneye çıktıklarından şüphelenilen ve günümüzde hala daha “berbat” olarak anılan Los Angeles programındaki performansları esnasında Liam def ile Noel’in kafasına vurduktan sonra sahneyi terk eder.

2009: Oasis Dağılıyor

Neredeyse 20 yıllık çatışmanın sonunda Noel bir gün dahi daha Liam ile çalışmaya katlanamayacağını, Liam’ın “Çorba dünyasında elinde çatal tutan bir adam” olduğunu açıklar. Bu açıklamanın ardından iki kardeş fiziksel bir kavgaya girer ve Liam, Noel’in gitarlarından birini parçalar. Bardağı taşıran bu son damlanın ardından yıllar boyunca birbirini takip edecek suçlamalar ve davalar başlayacaktır. Grup dağılmış olmasına rağmen 2010 yılında Oasis adına ödül almak için Brit Awards’a katılan Liam, Noel’den hiç bahsetmemeyi tercih edip, aldığı ödülü de seyircilere fırlattıktan sonra işler iyice sarpa sarmaya başlar küçük kardeş için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FACİA #2: Ulus Uçak Kazası

Yetişkin Hastalıklarına Yakalanan Çocuklar