in ,

Kaygımızı Hafifletelim: Meditasyon Yapalım!

Çoğumuz evlerimize hapsolduk. Bazılarımız ise çalışmak zorunda… İster bu zor zamanlarda evlerimizde olalım, ister çalışıyor olalım hepimiz kaygılıyız. En çok da sevdiğimiz insanlar için… Beklemek hepimizi yoruyor. Tahammülümüz azalıyor. Beklemek ve belirsizlik kaygımızı daha da arttırıyor.

Kaygı… Zihinde yaşanan bir karmaşa, bir kaos hali. Bedenimizi de etkiliyor. Nefes alışverişlerimiz değişiyor, korkuyoruz, ne yapsak rahatlayamıyoruz. Yediğimiz yemeğin tadını alamıyor, o en sevdiğimiz şarkıyı dinlerken bile artık zamanı durduramıyoruz. Bu, cehennemde olmak gibi bir his… Aslında bu hali, bu cehennemi, anksiyete (kaygı) problemi yaşayanlar, her gün yaşıyor; yani ortada bir virüs salgını olmasa bile, her gün…

Peki, anksiyete yaşayanlar kaygılarını nasıl azaltıyorlar da her gün bu cehennem hissiyle baş edebiliyorlar… Dışarıdan gayet sakin görünürken içeride yükselen kaygı hissine nasıl tahammül edebiliyorlar?

Çeşitli yöntemlerle…

Bu yöntemlerden biri de meditasyon yapmak…

Bir Anksiyete İlacı Olarak Meditasyon

Meditasyon, kaygı dolu bir zihni sakinleştirmenin en iyi yollarından biri… Yer ve zaman sınırı da yok, bir ücret ödemeniz de gerekmiyor. Evinizde ya da iş yerinizde sakin bir köşe ve istediğiniz bir zaman dilimi… Tek ihtiyacınız olan sadece bunlar.

Meditasyon, sadece kaygıyı azaltmıyor, kan basıncını düşürüyor, zihinsel işlevlerinizi güçlendiriyor. Aynı zamanda uykunuzu düzene sokuyor, dikkat yeteneğinizi ve yaratıcılığınızı arttırıyor.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Peki, meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyonun temellerini öğrenerek onu hayatınızda nasıl en iyi şekilde deneyimleyeceğinizi de anlayabilirsiniz. Bu yazıda ben sizinle bazı püf noktalarını paylaşarak hem size meditasyonun temellerini hem de nasıl meditasyon yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Umarım hepimize faydalı olur.

Meditasyon Yeri

Meditasyon yapmak için bir yere ihtiyacımız var. Ama eğer uygun bir yeriniz yoksa, çalışıyorsanız, kalabalık bir ortamdaysanız yine de meditasyon yapabilirsiniz, çünkü aslında her yerde meditasyon yapabilirsiniz, metroda veya otobüste bile… Ancak yine de meditasyon yapmayı öğrenirken başlangıçta uygun bir yer seçmeniz zihninizi dengelemek için iyi bir araç olacaktır.

Bu yüzden, evinizin bir köşesini meditasyon yeri olarak düzenleyebilirsiniz. Bu, bir odada bir duvarın kenarı olabilir, buraya bir minder koyabilirsiniz. Önemli olan meditasyon yerinizin olabildiğince sade ve eşyalardan, karışıklıklardan arındırılmış olmasıdır. Küçük bir sehpanın üzerine bir tütsü ve mum yerleştirerek güzel kokular ve yumuşak ışıkla meditasyon yerinizi zenginleştirebilirsiniz. Mum ve tütsünün meditasyonda kullanılmasının amacı, zihninizi sakinleştirmek, güvenli bir alan hissi yaratabilmektir. Bu yüzden mum ve tütsü kullanmaktan kaçınmayın, gerçekten meditasyonu etkili hale getiren iyi araçlardır bunlar. Ama eğer evinizde yoksa da sorun değil, yapacağınız meditasyon yine de işe yarayacaktır.

Meditasyon yeri için fazladan bir odanız yoksa yatak odanızı bile meditasyon yeri olarak düzenleyebilirsiniz, meditasyonu yatağınıza oturup bile yapabilirsiniz. Ancak etrafın derli toplu olmasına gayret edin, fazla eşyaları, dağınıklığı ortadan kaldırın.

Feng Shui

Meditasyon yeriniz için Feng Shui sanatından faydalanabilirsiniz. Bu sanat antik Çin’de uygulanırdı. Feng Shui, “rüzgar ve su” anlamına geliyor, doğa ile uyumu temel alıyor. Bu sanata göre her şeyin bir enerjisi, yani chi’si vardır. Chi’nin, olumlu ve olumsuz olmak üzere iki yönü vardır. Feng Shui’nin temeli, olumlu chi enerjisine sahip araçlar kullanarak içimizde, evlerimizde biriken olumsuz chi’yi dengelemeye ve huzurlu bir ortam yaratmaya dayanır. Doğa, olumlu chi’ye sahiptir. Eğer evinize doğadan veya doğayı çağrıştıran nesneler yerleştirirseniz Feng Shui uygulamış olursunuz. Böylece olumsuz chi’yi dengelemiş olursunuz ve evinizde huzurlu bir ortam yaratmış olursunuz.

Örneğin, çiçekler, bitkiler, doğayı çağrıştıran heykeller… Cilalanmış bir odun parçası bile evinizin havasını değiştirir, yerleştirildiği yerde size huzur verir, kaygınızı, stresinizi hafifletir. Doğayı çağrıştıran sesler de aynı etkiyi yaratır. Rüzgar çanları, su sesi gibi…

Hazırlık

Meditasyona başlamadan önce küçük bir hazırlık yapmalısınız. Bu hazırlık, meditasyon süresince rahatsız edilmemenizi içeren bir hazırlık olacaktır. Örneğin sizinle yaşayan insanlara 15- 20 dakika boyunca sizi rahatsız etmemelerini tembih etmelisiniz ki meditasyonunuzu bölmesinler. Ayrıca dikkatinizi dağıtmaması için telefonunuzu da kapatabilir veya uçak moduna alabilirsiniz.

Meditasyonunuz için bir zaman da belirlemelisiniz. Başlangıçta 15 veya 20 dakika yeterli olacaktır. Telefonunuzu alarm kurmak için kullanacaksanız kapatmak yerine, rahatsız etmeyin moduna veya uçak moduna alabilirsiniz.

Süreklilik

Meditasyon, bir defalığına yapacağınız bir aktivite olmamalı, çünkü aslında meditasyonu zamanla öğreneceksiniz. Genellikle ilk meditasyonlarınız gerçek meditasyon olmayacak, bu konuda yeteneğiniz zamanla gelişecek ve meditasyonun asıl faydalarını yaptıkça deneyimleyeceksiniz. Zaten faydalarını gördükten sonra da her gün kendiniz bunun için zaman ayırmak isteyeceksiniz.

Budist rahipler, her gün aynı saatlerde aynı yerde meditasyon yaparlar. Onlar meditasyonu titizlikle yapılandırmışlar. Bu, dengeyi güçlendiriyor. Çünkü unutmayın, bir kaos yaşıyorsunuz, dengeniz zarar görmüş durumda ve yapacağınız her şey sizi tekrar eski dengenize, gerçek dengeli halinize getirmeye yardım etmeli. Yapı, bu yüzden önemli. Meditasyonunuzu siz de yapılandırırsanız, yani hep aynı yerde, hep günün aynı saatinde meditasyon yaparsanız bu, dengenizi kazanmanıza yardım edecektir.

Peki, en iyi meditasyon zamanı ne zamandır, hangi saattir, diye sorabilirsiniz. Aslında günün her saati uygundur, ancak güneş doğarken meditasyon yapmanız, güne dengeli başlamanızı sağlayacaktır. Bu yüzden çoğu insan meditasyonu güneşin doğduğu anda yapmayı tercih eder. Yine de, en uygun zamanı kendinize göre belirleyebilirsiniz. Önemli olan, meditasyondan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için her gün aynı saatte yapmanız gerektiğidir.

Meditasyon Türleri

Birçok meditasyon türü var. Siz hangi meditasyon türünü yapacaksınız? Ben birazdan size temel meditasyonun nasıl yapılacağını anlatacağım. Ancak yine de size meditasyon türlerini araştırmanızı öneririm, çünkü farklı meditasyon türleri arasında size çok uygun yöntemler keşfedebilirsiniz.

Örneğin, eğer çok az da olsa İngilizce biliyorsanız youtube’da “Guided Meditation” adı verilen yönlendirmeli meditasyon türünü deneyebilirsiniz. Yaşadığımız çeşitli sorunlara göre oluşturulmuş bu meditasyonları dinleyerek hem meditasyon yapabilir hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca sesler kullanarak uygulanan meditasyon türünü de deneyebilirsiniz. Bu türde kişi, belirli bir süre boyunca çeşitli seslere odaklanır. Bu sesler bir müzik olabileceği gibi su sesi gibi doğal sesler de olabilir. Hatta bu meditasyon türü, Osmanlı’da bir şifa yöntemi olarak su sesi dinlemekle aynı şeydir. Yapmanız gereken tek şey su sesini dinlemek, dikkatinizi sadece sese vermek…

 Meditasyon Yapalım!

Şimdi hep birlikte meditasyon yapalım…

  1. Rahatça oturun. İster bağdaş kurun ister ayaklarınızı uzatın, önemli olan rahat olmanız. Ama eğer bağdaş kurabilirseniz, bu oturuş beyninizdeki nöronları ve sinir sisteminizi harekete geçirip sizin daha dengeli hissetmenizi sağlayacaktır. Ama yine de nasıl rahat ediyorsanız o şekilde oturabilirsiniz.
  2. Gözlerinizi kapatın.
  3. Dikkatinizi nefesinize verin.
  4. Dikkatinizi nefesinize vermeyi sürdürün.
  5. Dikkatiniz nefesinizdeyken aklınıza düşünceler gelirse dikkatinizi tekrar ve tekrar ve tekrar nefesinize verin.

Bu, temel meditasyondur. Dikkatimiz nefesimizdeyken aklımıza yüzlerce düşünce gelecektir. Ama meditasyon yaptıkça gün be gün bu düşüncelerin yoğunluğu azalacak. Düşünceler her ortaya çıktığında tekrar dikkatinizi nefesinize vermeye geri dönün. Düşüncelerinizin peşinden gitmemeye gayret edin. Bu bir yetenek aslında ve bu yeteneğiniz, siz meditasyon yaptıkça gelişecek…

Bazı insanlar dikkatlerini nefeslerine vermekte zorlanırlar. Siz de bu insanlardan biriyseniz dikkatinizi nefesinize değil de dışarıdan gelen bir sese verebilirsiniz.

Bugün siz de meditasyon yapmaya başladınız. Siz her gün meditasyona zaman ayırdıkça kaygınız hafifleyecek, kaos ortadan kalkacak, bitkileriniz çiçek açacak… Evinizin de havası değişecek, siz de değişeceksiniz.

Öyleyse,

Kapınızı kapatın.

Oturun.

Nefesinize odaklanın.

Evde kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Koronavirüsü Yenmenin Yolu: Seks Daha Fazla Seks ve Yeni Yavrular

Şizofreni Bulaşıcı Değildir