in

2019’da Hayatınızı Değiştirmenize Yardımcı Olacak 5 Basit Öneri

Yeni bir yıl geldiğinde insanlar sihirli bir şekilde hayatlarında bir şeylerin değişeceğini hayal etseler bile, yılın ilk ayının birkaç gününden sonra kendi rutinlerine teslim olur ve hayatlarında onları rahatsız eden alışkanlıklarının gücüne boyun eğmeye devam ederler. Biz bu yazımızda hayatınızda gerçekten anlamlı değişiklikler yaratabilecek bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

1- Kitap Okumaya Zaman Ayırmanın Vakti Gelmedi Mi?

Teknolojik aygıtların hayatlarımızı günden güne daha fazla işgal etmesiyle birlikte, pek çoğumuz elimizden cep telefonlarımızı düşürmemeye, sosyal medya platformlarında daha fazla vakit geçirmeye ve insani varoluşumuzu derinleştirebilecek etkinliklerden daha fazla uzak kalmaya başladık. Dikkat ve kaygı bozukluğuna yol açan teknolojik aygıtlarla aramıza biraz mesafe koyarak kitap okumaya başlamak, hem hayatımızın ritmini daha iyi ayarlamamıza, hem bilmediğimiz pek çok şeyi keşfetmemize, hem de düşünce sistemimizi daha sağlıklı hale getirmemize yardımcı olabilir. Hadi bugün birkaç kitaplık bir okuma listesi yapın ve hemen bugün uzun süredir kitaplığınızda bekleyen kitaplarınızdan birini okumaya başlayın.

2- Yoga Zamanı

Tibet’in gençlik pınarı olarak da bilinen, Tibet’li Budist rahiplerin genç ve sağlıklı kalmak için uyguladıkları 5 hareketi 3’er tekrarla yapmaya başlamak, iş ya da okul hayatının stresiyle daha kolay başa çıkmanıza yarayacağı gibi, bel boyun sırt ağrılarınıza iyi gelecek, mide ve bağırsak bozukluklarının sağaltımında işe yarayacak ve depresyon, ankisiyete gibi çağımızın ruhsal problemlerini daha hafif atlatacaksınız. Her yaştan insanın uygulayabileceği bu yoga türünü öğrenmek için internette birazcık araştırma yapmanız yeterli. Youtube’da da pek çok ders olduğunu ekleyelim.

3- Doğayla Daha Fazla Baş Başa

Trafik, kaos, üst üste yığılmış çirkin binalar, şehirlerin uğultusu insanları mutsuz ediyor. Çalışma hayatının boğucu ve tüketici etkilerini de göz önünde bulundurduğumuzda insanlardaki negatif enerji yükü sürekli artıyor. Hem maddi olarak hem de zaman açısından pek çok insanı zorlayacak olsa da, doğa yürüyüşlerine katılmak, ormanlarda kamp kurmak, şehirden kaçıp börtü böcekle, kurtla kuşla vakit geçirmek, rüzgarın ağaçların yapraklarını okşayışını dinlemek inanın size çok iyi gelecek.

4- Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirmek

Yıllardır istediğiniz halde endüstriyel gıda ürünlerini bırakamıyor, şekersiz çay içemiyor, çikolata krizlerinizle baş edemiyor musunuz? Ekmeği kesmek size dünyanın sonu gibi mi görünüyor, vicdanınız sızlasa da endüstriyel hayvancılığın ürettiği kanserojen etleri yemekten vazgeçemiyor musunuz? Bir an durup düşünüp tüm bunların sağlığınıza zarar verdiğini, sizi daha iradesiz ve mutsuz kıldığını farkederseniz, alternatif beslenme arayışlarına girebilirsiniz. Organik ürünler tüketmek üzere kurulan kooperatiflere yönelebilir, her ne kadar zor olsa da doğal ve sağlıklı yiyecekleri tüketmek için çaba sarfedebilirsiniz. Unutmayın hiçbir şey sağlık kadar pahalı değildir. Abur cubura ve sigaraya yatırdığınız paralar sağlıklı beslenmek için iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir.

5- Sanatsal Bir Hobi Edinmek

Eğer henüz bir hobiniz yoksa ya da hobinizden uzak kaldıysanız 2019 bir hobi edinmek içiniyi bir yıl olabilir. Bir enstürman çalmak, resim yapmak, ahşap oymacılığı, bir şeyler yazmak ya da takı tasarlamak! Herkesin yapmak, uğraşmak istediği bir şeyler vardır. Hem belki bu yolla içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarıp, insanlara içinizdeki iyiliği aktarabilirsiniz. Unutmayın irade gösterdiğinizde çözülemez gibi görünen pek çok sorunun kolaylıkla çözüldüğünü göreceksiniz. İyi, mutlu ve sağlıklı yıllarınız olsun.

Yazan narin

3 Yorum

Cevap Yazın
    • Bu yazının sadece müslüman olanlar için mi yazıldığını düşünüyorsun? Ateistler, deistler, hristiyanlar veya başka din veya inançlara ait hisseden insanlar olamaz mı?

  1. 7) Hacca gitmek.
    Lütfen bunu ekleyiniz hanımefendi. Çok ayıp yani koskoca hac ve namaz faaliyetlerini eklememeniz.
    Milyarlarca galaksinin bulunduğu evrenimizi yaratan tanrının emrine göre bırakın uzayı, uzaktan zor gözüken taşın etrafında 7 kere dönmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Modern Çağda Dil ve Tükenişimiz

Plastik Dünyayı Nasıl Değiştirdi?