in

Ulu Orta Soramadıklarımız: Ertesi Gün Hapları

Relationship with passionate affection

Eczaneye usulca giren genç adam, sessizce sorar eczacıya: Ertesi gün hapı var mı? Bir kadın tarafından eczaneye gönderilmiş olan bu mahzun adam, ilacın fiyatını duyar ve şaşkınlık içinde bağırır: Ne! Çok pahalıymış, kalsın. Ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrası istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla kullanılan bir haptır. Her zaman kullanılmamakla birlikte kondom yırtılması veya cinsel saldırı gibi beklenmedik durumlar için acil korunma yöntemidir.

Ertesi gün hapları normal bir korunma yöntemi değildir. Sadece ve sadece acil durumlar içindir. 

Ne yazık ki ülkemizde ertesi gün hapının yanlış kullanımı çok sık görülmektedir. Bu hapların yıl içerisinde birden fazla kullanımı kadın sağlığı açısından ciddi problemler yaratmaktadır.

Ülkemizde iki farklı firmaya ait ertesi gün hapı bulunmaktadır. Her iki kutunun içinden de 1 adet hap çıkmaktadır. Aç ya da tok fark etmeksizin, cinsel ilişkiden hemen sonra bir adet hap bol suyla içilmelidir.

İlaç, cinsel ilişkiyi takip eden 72 saat içerisinde alınmalıdır. 72. saatten sonra içilen ilacın herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. İlaç, cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olmaktadır. Bu yüzden kullanım konusunda acele edilmelidir.

Piyasada 120 saate kadar etkili olan ilaç da bulunmaktadır.

İlacı aldıktan sonra  “Zaten 72 saat boyunca etkili olma özelliği var” diye düşünülüp yeniden korunmasız ilişkiye girilmemelidir. Çünkü ilaç, alındıktan sonraki ilişkilerin gebeliğini önleyen özel bir yeteneğe sahip değildir.

Ertesi gün hapları hormon içerikli olduğu için baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkilere sahiptir. İlacın bir başka yan etkisi de ara kanama denilen regl kanaması gibi yoğun olmayan ve regl kanaması sayılmayan bir tür kanamaya sebep olmasıdır.

Ertesi gün hapları hakkında daha detaylı bilgi almak için doktorunuza ve eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Unutulmamalıdır ki, bir çocuk dünyaya getirmek aynı zamanda toplum için bir birey oluşturmaktır. Değişmeyecek bir gerçek vardır, o da şudur: Doğacak çocuğun masrafı, ertesi gün hapının ederinden her zaman çok daha fazladır.

Yazan leenathrw

Canlı, hızlı ama çok değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tek Gecelik Saltanat: Kına Geceleri

Sıradaki