in ,

Doğum Kontrol Hapları Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

Kabaca çocuk yapmak, basit* bir eylemdir. Derine inildiğinde ise bir bireyi meydana getirmenin verdiği yük, bu basit eylemi karmaşıklaştırır. Her şeye çıkar yol bulmaya çalışan insanoğlunun bu meseleye getirdiği çözümlerden birisi, doğum kontrol haplarıdır.

Bu yazıda çözüm yolu bilgi sahibinden alınmadığı için oluşmuş yanlış bilgilerden ve bunların doğrulamalarından bahsedeceğim.

*Kolay anlamında kullanılmıştır.

#1 Hormon içermeyen doğum kontrol hapı varmış.

Tüm kontrol hapları hormonal değişim yaratarak gebelik önleyici etki yaratır. Bu yüzden hepsinde hormon vardır.

#2 Her gün vücuduma hormon alamam ben, bünyem sarsılır.

Doğru olabilir. Bir doktor kontrolünden sonra doktorunuzla birlikte karar verin. Her gün vücudunuza hormon almanıza gerek yok; başka korunma yöntemleri de var. Fakat bu yöntemlerden en güvenilir olanı bu haplar.

#3 İlaç kullandığı halde hamile kalanlar varmış.

Bu ilaçlar yüzde 99 koruma sağlar. Yüzde 1’lik şans herkes için var. Ama burada önemli olan nokta ilacı doğru kullanılmasıdır. İlaca reglin 1. günü başlanması gerekir. Reglin 2. ve 5. günleri arasındaki herhangi bir gün de başlanabilir fakat beraberinde bir hafta boyunca ek bir korunma yöntemi daha kullanılması gerekir. En uygun kullanımı yakalamak için her gün aynı saatte ilaç alınmalıdır.

#4 Eltiminki 28 tane, benimki 21 tane. Eltiminki daha kuvvetli.

Piyasada iki tip kontrol hapı vardır: İçerisinden 21 tane hap çıkanlar ve içerisinden 28 tane hap çıkanlar. 21 taneli olanları içenler kutu bittikten sonra 1 hafta kullanıma ara verirler ve ikinci kutuya aradan sonra başlarlar. 28 taneli olanları içenler de ilaca hiç ara vermeden devam ederler. Bu formların birbirine üstünlüğü yoktur. Sadece eltiler, ne zaman ara verip ne zaman ilaca başlayacaklarını bir keşmekeş olarak gördüklerinden kafam rahat olsun diyerek durmaksızın içilenleri tercih ederler -ki bu mantıklıdır, kolay olandır.

#5 1 haftalık arada adet olamadım, hamileyim.

Ara verilerek kullanılanlarda ara verilen süreçte kişinin regl olması beklenir. Olmuyorsa problem değildir. İlaç kullanımı regle göre ayarlanmaz. Regl olsun veya olmasın bir hafta aradan sonra ikinci kutuya başlanır. İlaca yeni başlayanlar genellikle ilk aylarda adet düzensizliği yaşarlar. Korkulacak bir şey yok, doğru kullanılıyorsa hamile değilsinizdir.

#6 Bugün sabah ilacımı almayı unuttum. Hamile kalabilirim.

O gün ilaç almayı unutursanız aklınıza gelen ilk an ilacı alın. Farkında olmadan ikinciyi almış olsanız bile problem değil. Bir gün ilaç almadığınız için gebe kalmazsınız. Sık unutuyorsanız ilaç hatırlatma uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

#7 Her gün ilaç almıyorum, ertesi gün hapı alıyorum.

Ertesi gün hapı, doğum kontrol hapı değildir. Acil durumlarda tek sefere mahsus kullanılır. Yılda birkaç defadan fazla kullanmak kişinin sağlığı için çok zararlıdır.

Yazan leenathrw

Canlı, hızlı ama çok değil.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Gırtlak Prens: Henning May

Tarihi Yeniden Yazdıran 11 Keşif