in

Tek Gecelik Saltanat: Kına Geceleri

Yüzyıllardır vazgeçemediğimiz eğlencelerden biri olan kına geceleri, son yıllarda evrim sürecini epey hızlandırmış gibi. Öyle ki çeşitli konseptler sunan, sahnenin (evet bir sahne de var artık) asla boş kalmayacağını garanti eden ticari bir sektör haline gelmiş kına organizasyonları; gösteri kültüründen nasibini almış, geleneksel biz bize eğlence formatından oldukça uzağa düşmüş görünüyor. Ertesi gün düğünü olacak kişi siz iseniz, artık  bir geceliğine de olsa “sultan” ya da “prenses” gibi hissedebiliyorsunuz. Etrafınızda biteviye dönüp duran nedimeleriniz emrinize hazır, tüm gözler üzerinizde, bir parmak şıklatmanız eksik. Önünüze serilen halılar, etrafınızı süsleyen dolgun minderler ve altın yaldızlı tahtınızla evet evet, bu gecenin yıldızı sadece sizsiniz. Bu yazımızda kına gecelerinde şahit olabileceğiniz bir takım komik ve enteresan ayrıntıları derledik.

#1 En Populer seçim “Sultan” Tahtı

 Arap Kültürü son zamanlarda revaçta doğru; fakat "arap kına gecesi" isterken karşılaşacağınız şey biraz da organizasyoncunuzun insafına kalmış. Şayet şanslı iseniz ve kesenizin ağzını açarken cesur davrandıysanız gerçeğini çağrıştıran bir "sultan tahtı"na keyifle kurulabirsiniz demektir. Hint kına gecesi isterseniz organizasyoncu kızlar geleneksel hint kıyafetleri ile süzülecekler etrafınızda, osmanlı ya da arap kına gecesi isterseniz partnerinizin kafasına bir takke eline de bir davul tutuşturacaklar. Hadi bakalım.

#2 Havaya Sokan Konuşma Balonları

Dikkat son bekar pozum, just married, tüm güzeller burada, x sultanın kına gecesi, game over , mutlu son evlendik kii, gelin olmuş gidiyorum, kıskananlar haklılar, kocam sağolsun, gelinin kankası, oynamayan evde kalsın  gibi ufak el pankartları taşımanız istenebilir, bunlara hazırlıklı olun. topuklunuzu ve kına gecesi abiyenizi mutlaka giyin yoksa tüm bunlar yaşanırken kendinizi kelaynak gibi garip hissedebilir, alakaya fransız kalabilirsiniz.

#3 Daha Uzun Yol Daha Çok Alkış

Hollywood' dan market açılışına , davet gecelerinden kına gecelerine ne kırmızı halıymış arkadaş. Kırmızı halının özel hissettirdiğine artık gönül rahatlığıyla inanabiliriz. İşte geliyorlar. Salonda bekleyen kalabalık artık kımıl kımıl olmaktadır, beklemek bıktırmaya yüz tutmuşken o an gelir, salonun en uzak, en uzun yürünecek yerinden şahane kıyafetleri ve göz alıcı makyajlarıyla gelin ve arkadaşları sırayla gelmektedir. konfetiler, ışık gösterileri ve gaza getiren yüksek sesli müzik eşliğinde gözler fal taşı gibi açılmıştır; sanki mehdi gelmiştir de gönüller felaha kavuşmuştur. Evet şimdi hunharca gelinimizi alkışlıyoruz, çünkü o geliyor.

#4 İkramlıklar Sorunsalı

Kına gecesinin idaresini organizasyonculara şutladınız. E bu kızlar da insan kardeşim. Gece boyu gelinin etrafında pervane olmaktan, mezdekeden halaya, horondan romana her türlü oyunu hakkıyla icra etmekten bitap düşmüş kızlarımız ikramlıkları ve konukların su ihtiyacını unutabiliyor bazen. Gelsin şimdi çekişme; ikramları kız tarafı mı dağıtacak erkek tarafı mı? Senin görevindi benim görevimdi derken usulca bir tartışmadan sonra uzlaşmaya varılıyor nihayet. Al sana kına sonrası kritiği yapılacak bir malzeme daha: " suyu oğlan tarafı dağıtır benim bildiğim".

#5 Gelin ağlamadı kız

İşte "yüksek yüksek tepelere" vakti geldi. Candan Erçetin de yeterince duygusal seslendirmiş kuşkusuz. Hadi bakalım ağladı mı ağlamadı mı? Bazen ağlamıyoruz arkadaş, zorlamanın ne alemi var. Nihayet ağlatma ritüelini sona erdiren topluluk, kaynanadan zorla koparılan küçük altından sonra fesli fistanlı damadı sahneye çağırmaktadır. Artık bütün masalar adamakıllı şenlenecek çünkü hep beraber damadın nasıl da oynayamadığına güleceğiz. ihihi.

#6 Ramazan davulcusu değil o, Damat

Bazı yörelerde kadın erkek birlikte icra edilse de tarihine baktığımızda kadınlara özgü bir eğlence olan kına gecesi, artık küçük bir kesim hariç, damat adayı da davet edilerek icra ediliyor. Peki neden sadece damat? Sizce de tuhaf değil mi? Ağaç adamı atalarımızın yüksek bir yere çıkarak dürtükledikleri kaplanlara güldüklerini düşünürsek iç güdüsel hareket ettiğimiz varsayılabilir ama insan olan bunu yapmaz.:) Partnerinizden bir Kenan İmirzalıoğlu performansı bekleyerek onu üzmeyin desek durumu toparlamış olur muyuz? 

#7 Kaynana Style

İlginçtir fakat çoğunlukla erkek anaları oğullarını vermiş, gurbete göndermiş psikolojisine girerler. Sanki onları kaybedeceklermiş gibi, kınalarında dahi peşlerinden ayrılmayanları görülür. Konseptmiş, organizasyonmuş hahayt, oğullarının azıcık terlediğini, dara geldiğini görmeyegörsün, koşar piste,yeleği sırtından çeker çıkarır mazallah. Bunu gören hanım kızımız durur mu, "kaynana kaynana cadı gibi kaynana" şarkısı eşliğinde adeta aşka gelmekte, saatlerdir topuklu ayakkabı kahrı çekmemiş gibi bir heyecanla raks eylemektedir.

Yazan Gülsüm Güller

Müteharrik ve tıraşsız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hangi Kişilik Tipine Ait Olduğunuzu Öğrenin: Myers-Briggs Kişilik Testi

Ulu Orta Soramadıklarımız: Ertesi Gün Hapları