in ,

Korona ve Küresel Histeri

21. yüzyıl bir histeriler çağı aslında. Daha önce birçok yazar, birçok farklı kelime ve birçok farklı şekilde tanımladı bu çağı. Ancak en güzel tanım bu çağın bir “Histeri Çağı” olduğu gerçeği. Bizi mutlu etmeyen bir çağda yaşıyoruz. Diğer çağlar gibi. 20. Yüzyıl da hiç kimseyi memnun etmemişti. Muhtemelen 22. Yüzyıl da insanlığa berbat şeyler getirecek. Takvimler 2020yi gösterdiğinde karşımızda yeni bir bela olarak korona virüsü duruyor. Diğer virüsler gibi bulaşıcı ve kısmen de olsa öldürücü. Ancak yarattığı histeri daha büyük. Çağa histeri çağı demişken aslında tarihe de histerilerin toplamı diyebiliriz. Bazen bir kralın, bazen bir halkın bazen tüm insanların histerisi. Histeri gerçeği karşımızda duruyor ve virüsün kendisinden daha çok bizi öldürecekmiş gibi görünüyor.

Tüm insanların zihninde bu var. Ölüm. Bir kısmı Korona virüsünden öleceğini düşünüyor ve bazıları ise asla kendilerine bir şey olmayacağını. Her iki açı da histeri aslında. Histerinin dönüşmüş ve hatta uzun süredir birbirleriyle görüşmeyen ikiz kardeşleri. Her iki düşüncede sarsıcı, zarar verici ve virüsün kendisinden daha öldürücü. Bunun dışında öldüren başka şeyler de var. Yoksulluk, bakımsızlık, umursanmayan hayatlar, evsizler, terk edilmiş olanlar ve diğerleri. Tüm insanlık dikkate değer ölümleri seviyor ve liberalizm alt sınıf konusunda, evsizler, sokaklarda kalanlar, hayvanlar konusunda o kadar da hoşgörülü olmuyor. Her gün haberlerde birilerinin öldüğünü duyuyorsunuz ve sonra histeri başlıyor.

Bu kitlesel histeriyi yaratanlar konuşmaya devam ediyorlar. Kafa karışıklığı, korku ve diğer berbat şeyler. Her şey birbirine karışıyor. Gerçekçilik ortadan kayboluyor ve herkes kendi zihninde kendi berbat hikâyelerini yaratıyor. Bu hikayeler büyüyor ve çeşitleniyor. Aslında biraz bunu yaşıyoruz. Toplu bir histeri bu. Bilim dünyası, iş dünyası, toplumlar. Hepsi bir çıkmazın içinde. Senaryolar yaratıyor ve senaryoların belirsizliğinde yüzüyorlar. Karanlıkta yürüyor bazıları ve bazıların da ışığı yetersiz. Ölümünü bekleyenler var ve asla umursamayanlar. Yanlış bilgi. Yanlış tepki. Yanlış zaman. Her şey bir arada. Korona henüz söylenildiği gibi küresel değil ama görünüşe göre Histeri denen şey küresel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Porno Çağının Erken Kapanması İhtimaline Ağıt ya da Covid 19’a Övgü

Kir Pas İçinde Uygun Poz Peşinde