in

Turuncu Rengin Psikolojisi

Her rengin psikolojimiz üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Örneğin yeşil renk, umudun rengidir. İnsana tazelik, yenilik, güven ve denge hissi verir. Sarı, canlandırır, mutluluk hissini artırır. Kırmızı, enerji verir, bizi harekete geçmeye zorlar, iştahımızı açar, kan akışımızı hızlandırır. Beyaz, bizi istikrarlı olmaya iter ve bizi kalıcılığa, sürekliliğe yöneltir. Siyah matemin veya karanlığın rengi olarak görülse de aslında konsantre olmamızı kolaylaştıran bir renktir. Bu yüzden Einstein’ın perdeleri siyah ve ışık görmeyen, karanlık bir odada düşünmeye çekildiği söylenir. Renklerin etkileri günümüzde her alanda kullanılmaktadır.

Turuncunun Etkileri

Turuncu renk çok güçlü ve enerjik bir renktir. İki enerjik rengin; sarı ve kırmızının birleşmesinden oluşan turuncu, insana coşkuyu, sıcaklığı, heyecanı ve mutluluğu aynı anda yaşatır. Birçok futbol takımı, taraftarlarda heyecan ve coşkuyu uyandırmak için, maskotlarında turuncu kullanılır. Dikkat çekici bir renk olduğu için trafik işaretlerinde; mutluluk hissi verdiği için de banka reklamlarında sıklıkla kullanılır. Gün batımının, sonbaharın, ayrılığın rengi de turuncudur. Ama turuncu içimizde kasveti değil, sıcak bir vedayı, bu vedadan sonra gelecek olan baharın umudunu ve coşkusunu uyandırır.

Turuncu renk, psikolojimize etki eden en güçlü renklerden biridir. Yapılan akademik çalışmalara göre, sadece bu rengi günlük hayatımızda sıkça görmek bile hayatımızı değiştiriyor. Çünkü her gün bu rengi görmek, psikolojimizde bazı etkilere sebep oluyor.

Bu yazımızda turuncunun psikolojimizde yarattığı bu etkileri siz de öğrenebilir, bu rengi ofisinizde, evlerinizde, arabalarınızda, aksesuarlarınızda kullanarak bu rengin muhteşem etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Mutluluk ve Heyecan Verir

Turuncu, insanda sıcaklık ve canlılık hissi uyandırır, kişiye mutluluk verir. İnsanın içindeki sevinç duygusunu artırır. Hayatında heyecan eksikliği yaşayanlar, bu rengi kıyafetlerinde kullandıklarında hayatlarında heyecan ve mutluluk duygularının, sevincin ve coşkunun arttığını gözlemleyebilirler.

Enerji ve Canlılık Verir

Turuncu, insanın enerjik olmasını sağlar. İnsana canlılık kazandırır.

Ruhsallığı Geliştirir

Bu renk, insana canlılık kazandırmasının yanı sıra, insanın içindeki manevi duyguları harekete geçirir. Ruhsallığı uyandırır ve geliştirir. Merhamet duygusunun artmasını sağlar. İnsana huzur verir.

Dikkat Çekicilik Verir

Bu rengi hayatınızda kullanmaya başladığınızda dikkat çekici biri haline gelmeye başlarsınız. İnsanlar sizi fark etmeye başlarlar. Sosyalleşmek isteyen herkesin sıkça giymesi gereken bir renktir.

Sağlığımızı Geliştirir

Turuncu renk, akciğerler ve tiroit bezleri üzerinde etkili bir renktir. Akciğerleri genişleterek daha fazla oksijen almanıza yardımcı olur. Tiroit bezlerini iyileştirerek dengeli çalışmalarını sağlar. Aynı zamanda kemik erimesini yavaşlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Donarak Ölen Bir Kedinin Düşündürdükleri

Doğal Yazarlık