in ,

Sinemanın 10 ‘Narkissos’u

Sinema, zihnin psikolojik hallerini ve şuur değişikliklerini tasvir etmeye özellikle uygundur. Bir filmdeki imgelerin, diyalogların, ses efektlerinin ve müziğin bileşimi, bizim bilinç akışımızda ortaya çıkan düşünce ve duyguları taklit eder, onlarla paralellik gösterir. Işıklar, renkler ve sesler perdeden öyle bir yayılır ki perdede olan biten şeyleri gerçekten de deneyimlediğimize bir anda canı gönülden inanırız.  Biz de bu yazımızda içimizde uyuyan küçük narsisistleri piste çağırabilecek  10 filmi sizler için derledik.

1. To Die For / Sonsuz İhtiras(1995)

Nicole Kidman çıkış yaptığı ilk yıllarda çevirdiği bu filmle (bir Gus Van Sant filmi) aynı zamanda en iyi kadın oyuncu dalında altın küre kazanmış. Baş rolü Matt Dillon ile paylaşan Nicole Kidman filmde ihtiraslarına ulaşmak yolunda engel tanımayan, narsisistik televizyon kişiliği Suzanne Maretto’yu canlandırıyor.

2. Evita (1997)

Ne tesadüf, Madonna da bu filmdeki oyunculuğu ile altın küreyi hak etmiş. Alan Parker’ın yönettiği filmde Madonna, fiziksel görünüşüne ve başkaları tarafından nasıl göründüğüne aşırı önem veren Eva karakterini canlandırıyor. Eva, film boyunca insanları -kariyerinde yükselmesine ve başkalarının önünde daha iyi görünmesine yardım etmeleri için –  kendi çıkarları doğrultusunda manipule ediyor.

3. Lovelife / Aşk Hayatı (1997)

Narsisistik karakter Alan, işinin çok önemli olduğuna inanan önemsiz bir yazar ve akademisyendir. Kadınlara kötü davranır ve manipule ederek onları kendi çıkarı için kullanır. ” Birilerinin benim onların başına gelmiş en harika şey olduğumu düşünmesini ve bensiz kalmaya dayanamamasını istiyorum.”  der. Film aynı zamanda narsisistin doğasındaki düşük öz saygıyı ve eleştiri karşısındaki hasssasiyeti çok güzel resmediyor.

4. Amerikan Psyco / Amerikan Sapığı (2000)

Amerikan Sapığı’nda Christian Bale’in karakteri, antisosyal kişilik bozukluğu tanısına – ve daha pek çok tanıya – uyduğu kadar, narsisistik kişilik bozukluğu tanısına da fevkalade uymaktadır..

5. Roger Dodger / Düzenbaz Roger (2002)

Roger Swanson (Campbell Scott) klasik bir narsisistik kişiliktir; 16 yaşındaki genç bir oğlana, erkeklerin nasıl düşündüklerini, dünyayı nasıl gördüklerini öğreten bir kadın avcısıdır. Oğlana baktığı her yerde cinsellik görmesini, düşünmesini ve algılamasını öğretir. Aslına bakarsak Rogar erkekliğe itelediği çocukla gerçek bir empati kurmuyor. Şişirilmiş benlik imgesinin ve kendini beğenmişliğinin altında yatan şey, reddedilmenin öfkesi..

6. The Man from Elysian Fields / Cennetten Gelen Adam (2001)

Filmin büyüleyici karakteri Byron, en sonunda narsisizmini ve ardından da kendi kendini mahvedişini idrak eden, acısıyla yüzleşip bir değişim geçiren, hayat mücadelesi içinde narsisistik bir yazardır.

 7. Phone Booth / Telefon Kulubesi (2003)

Son derece narsistik bir New York’lunun, özellikle, savunmalarından mahrum kaldığı ve tamamen çözüldüğü, giydiği pahalı giysilerden ilişkisindeki en derin korkularına, kendini daha iyi hissetmek için genç bir adamı yardımcı olarak yakınında bulundurmaya kadar kullandığı tüm örtbas etme yöntemlerini, yalanlarını, manipülasyonlarını herkese itiraf ettiği finali için, zaman ayırmaya değer bir film.

 8. Iron Man (2008; 2010; 2013)

Iron Man, kendisine hayranlık duyulması için yoğun bir gereksinim içindedir, büyüklenmecidir, kendini üstün ve özel hisseder, ilişkilerine yaklaşımı da bencildir. Dünyada hiç kimsenin onun olağanüstü teknolojisini taklit edemeyeceğini iddia edince narsisizminin sonuçları ortaya çıkmaya başlar; bu iddiasının doğru olmadığı tespit edilir ve neredeyse ölümüne sebep olur.

9.Being Julia / Julia Olmak (2004)

Julia Lambert, şöhretinin tadını çıkaran bir tiyatro yıldızıdır; ancak her reddedildiğinde, kendine karşı nefret duygusu atağa geçer. İş hayatının büyük bir bölümü boyunca çalışmaya bağımlı olmuştur, ama ara vermek ve yeni bir ilişki yaşamak onu yeniden canlandırır. Görünüşe göre narsisiszmi yön değiştirmiştir. Karakterin ayrıca bazı histriyonik nitelikleri de vardır. Örneğin film boyunca Julia’nın ne zaman rol yaptığını ve ne zaman gerçek duygular hissettiğini ayırt etmek seyirci için zordur.

10. Watch Out / Dikkat Et (2008)

Başroldeki kahramanda narsisizmin uç bir örneğini görürüz; kahraman kendi poloraid fotoğraflarına hayranlıkla bakarak mastürbasyon yapar ve bir noktada, anatomi modeli şişme bir bebeğin yüzüne kendi fotoğrafını yapıştırarak, onunla cinsel ilişkiye girer.  

Allah düşmanımızın başına vermesin diyor, yazımızı sonlandırıyoruz. Daha fazlası ile ilgilenenler Sinema ve Akıl Sağlığı kitabını inceleyebilirler.                                                                                   Hepinize keyifli seyirler.

Yazan Gülsüm Güller

Müteharrik ve tıraşsız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Duygu Asena Anısına

Bir Gökyüzü Seremonisi: Sky Burial