in

Duygu Asena Anısına

Yazar-pedagog Duygu Asena, 12 yıl önce bugün hayata gözlerini yumdu. Geride bıraktıkları günümüze ışık tutsa da Asena bugün yaşasaydı hala “kadının adının olmadığını” görecek ve “değişen bir şey yok” diyecekti.

Duygu Asena Kimdir?

Duygu Asena, 19 Nisan 1946 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Haseki Hastanesi’nde göreve başladı. Çeşitli yazılar yazan Asena, Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde Şirin’den Sevgilerle başlıklı yazılar yazarak bu uğraşını profesyonel alana taşıdı. Bunu izleyen yıllarda birçok gazetede köşe yazarlığı yaptı. İlk kitabı olan “Kadının Adı Yok”, 1988 yılında müstehcenlik içerdiği sebep gösterilerek yasaklandı. Açılan davalar sonucu yeniden yayına hak kazanan kitap, Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlandı. Feminist olarak lanse edilen ama kesinlikle feminist olmadığını söyleyen Duygu Asena, 2006 yılında beyin tümörü yüzünden hayatını kaybetti.

Yalnız yaşamayı bilinçli olarak seçenler, hiçbir zaman gerçek anlamda yalnız kalmazlar. Onlar genellikle ne istediğini bilen, yaşamı tanıyan güçlü kişilerdir. Çevreleri vardır, dostları çoktur, sevenler arasında yaşarlar. İstedikleri zaman başkalarıyla birlikte, istedikleri zaman tek başınadırlar. Onların yaşamlarına müdahale eden, onun adına kararlar alan, yaşamlarını kısıtlayan kimseler yoktur yalnızca.

12. ölüm yıldönümünde kadının toplumdaki yeri için emek veren Duygu Asena’yı saygı ve özlemle anıyoruz. Yazarın 1999 yılında BBC Radyosu ile yapılan röportajını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Yazan leenathrw

Canlı, hızlı ama çok değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ölme Hakkı: Ötanazi

Sinemanın 10 ‘Narkissos’u