in

Tabu İçinde Tabu: Engelli Bireylerin Sekse Dair İhtiyaçları

Hayatımızın azımsanmayacak kadar büyük bir kısmını dolduran seks, kimimiz için özgürleşme biçimi olsa da aslında hala bir tabu olarak varlığını sürdürüyor. Neredeyse bugüne kadar çok fazla konuşmadığımız bir başka konu ise, tabu içinde bir başka tabuyu içinde barındıran engelli bireylerin cinsel yaşamları. Engelli bireylerin cinsel yaşamlarının, cinsel istek ve ihtiyaçlarının olmadığı yanılgısına kapılırız; çünkü bu konu hakkında konuştuğumuz zaman sapkın, ahlaksız ve düşüncesiz gibi tepkiler almaktan korkarız. Birçok insan, engelli bireylerin “cansız” ve “işlevsiz” cinsel organlara sahip olduğunu bile düşünüyor olabilir. Oysa engelli bireylere cinsel ihtiyaçları konusunda tabuları dikte edenler aslında bizleriz. Onlara ne yazık ki kendileri gibi olma, cinsel ihtiyaçlarını tanıma ve giderme fırsatı vermiyoruz.

Fakat Tayvan’lı küçük bir sivil toplum kuruluşu olan (Hand Angels) El Melekleri, yaratılan yanlış algıları ve engelli bireylerin cinsel yaşamları hakkındaki tabuları yıkmaya kararlı görünüyor.

Hand Angels’ın İnternet Sitesine Göz Atın

El Melekleri, bebekken çocuk felci geçiren Vincent tarafından kuruldu. Ellerini hala kullanabildiği için mastürbasyon yapabilen Vincent, zamanla diğer engelli bireylerin cinsel ve duygusal ihtiyaçlarından  yoksun olduklarını ve ihtiyaçlarını gerçekleştirmelerinin  hiçbir yolu olmadığını düşündü. Bu durum engelli insanların cinsel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılaması için, onlara gönüllü olarak cinsel hizmet veren bir topluluk kurması için ilham kaynağı oldu.

Seks seansının 6 aylık hazırlanma evresi bulunuyor. Bu evrede gönüllüler ve engelli bireyler, karşılaşmaların yer aldığı toplantılara katılıyorlar. Böylece hem sekse dair ön yargıların kırılması kolay oluyor hem de hayatlarında hiç cinsel deneyim yaşamamış engelli bireyler seansa hazır hale getiriliyor. Seks seansı ise ortalama 90 dakika sürüyor.

Grubun seks gönüllülerinden biri olan Daan “sanki seanslara internetten tanıştığım bir kadınla tek gecelik bir ilişki yaşayacakmış gibi gittim.” diyor. Ayrıca Daan, Mei Nu adındaki engelli bir kadınla yaşadığı deneyimde, onun daha önce bakıcıları dışında hiç kimsenin yanında çıplak bulunmadığı için oldukça gergin olduğunu söylüyor. Ancak Mei Nu yaşadığı deneyimden sonra “Süreçte aslında oldukça memnun kaldım ve daha önce elde edemediğim şeyleri hissettim, bu yüzden mutluydum” diyor.

Ve elbette El Melekleri, dini gruplar ve engelli ebeveyn grupları tarafından fuhuş ile suçlandı ve tepki topladı. El Melekleri’nde çalışan gönüllü bir kadın ise;

“Diğer vakıflar çoğu zaman dini gruplar veya engelli ebeveyn grupları tarafından, engelli bireylerin bir iş bulmalarına ya da kendi başlarına yaşamalarına yardımcı olmak amacıyla kurulur ama onların cinsel ihtiyaçlarını ve cinsel yaşamlarını düşünmezler. Biz ise bunu düşünüyoruz. Eğer benim seks işçisi olduğumu düşünüyorlarsa bu benim için sorun değil” diyor.

El Melekleri, gelen olumsuz tepkilere rağmen engelli bireylerin de hepimiz gibi heteroseksüel, homoseksüel, transeksüel ve biseksüel gibi farklı cinsel eğilim ve kimliklere de sahip olabileceğini ve engelli bireylerin cinsel yaşantıları hakkında oluşan yanlış algının kırılması gerektiğini savunuyor.

Engelli ve queer bir kadın: Sorun bende değil, sende

Peki El Melekleri’ne benzer şekilde engellilere cinsel hizmet veren başka kuruluşlar da var mı? Tabii ki var. Aslında bu fikir 2013 yılında bir kaç Japon aktivist gurubu tarafından faaliyete geçirildi. El Melekleri’nin de buradan ilham almış olabileceği düşünülüyor.

Ayrıca Çek Cumhuriyeti’nde kendilerine Risksiz Haz (Rozkoš bez rizika) adını veren örgüt Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan engelli vatandaşlara yönelik cinsel tabuları yıkmak amacıyla seks asistanları hizmeti veriyor.

Engellilere danışmanlık yapan ve sosyal hizmet çalışanlarını eğiten Petr Eisner, Blesk.cz  “Engelli insanlara bir eşya, bir hayvan, ebedi çocuk gözüyle bakılıyor” diyor.

Risksiz Haz için çalışan 5 kadın, örgütün düzenlediği tıp ve psikoloji eğitiminden geçti. Yaptıklarının fuhuş olmadığının altını çizen Risksiz Haz yetkilileri, seks asistanlarının verecekleri hizmeti engelli bireylerin özelliklerini dikkate alarak belirleme hakkına sahip olduklarının altını çiziyor. Örgüt çalışanlarından Lucie Šídová, TVN24’e yaptığı açıklamada, “Engelli kişiler için bu psikolojik bir yardım. Söz konusu sadece seks değil. Söz konusu olan, müşterilere ihtiyaçlarını karşılamayı, kendilerini ve bedenlerini olduğu gibi kabullenmeyi öğretmek” diyor.

Hizmet karşılığında saatte bin 200 kron, yani yaklaşık 45 euro ücret alınıyor. Seks asistanı olarak çalışmak isteyen adayların ise belli koşulları karşılaması, örneğin işletme lisansı alması gerekiyor.

Secreta AB isimli İsveç’li firma ise engellilere yönelik ürettiği seks oyuncakları ile biliniyor.

Firmanın ürettiği seks oyuncakları engelli ve yardıma ihtiyaç duyan insanların herkesle aynı ihtiyaçlara sahip olduğunu bildirme amacı taşıyor. Firma, ürünlerinin tanıtımını yapan ve nasıl kullanılması gerektiğini anlatan kısa bir animasyon da hazırlamış.

Firmanın yetkilisi ve aynı zamanda engelli bir birey olan Anders Westers, “Bizim çalışmalarımız her zaman, politikacılara ve diğer yetkililere yönelik değil, genel halka ulaşmaya odaklanmıştır. Demokrasinin bireyle başladığına inanıyorum. Başka bir vatandaşla aynı şekilde değerlendirilecek olursak kolektif bir bakış açısına ihtiyacımız var. Bunun gibi kampanyalar, normalde durumumuza çok fazla önem vermeyen insanlara ulaşmasına yardımcı olur. Seks, kapıları açmanın bir yoludur.” diyor.

Bir diğer güzel haber ise görme engellilerin cinsel eğitimi için geliştirilen 3 boyutlu penisler.

Farklı uyarılmalar halindeki 18’den fazla penis çeşidinin sözlü talimatlarla geçen sağlık dersini daha verimli hale getireceği düşünülüyor. Şimdiye kadar sadece sesli uygulamalarla devam eden cinsel sağlık eğitimi artık bir adım öteye taşınacak.

Proje kapsamında yapılan bir araştırmaya göre, görme engeli bireylerin %61’inin görme engelleri sebebiyle seks eğitimi hakkında ciddi bir eksiklik hissettiğini gösterdi. 3 boyutlu penislerin görme engelli bireylerin cinsel yaşamlarını daha iyi bir noktaya taşıyacağı bekleniliyor.

Film Önerisi: Hasta La Vista (Come As you Are)

Dilimize “Olduğun Gibi Gel” olarak çevrilen film, üç engelli arkadaşın Belçika’dan İspanya’ya yolculuğunu ve yaşadıkları ilk seks deneyimini konu ediniyor. Film kendisini engelli bireylerin gözünden izletirken hem güldürüyor hem de duygusal anlar yaşatıyor. Yazımızı okuduktan sonra filmi izlemeniz eminim ki engelli bireylerin cinsel yaşamları hakkındaki tabuların yıkılmasına katkı sağlayacaktır.

Kitap Önerisi: Sonsuzluğa Nokta – Hasan Ali Toptaş

Hasan Ali Toptaş’ın 1993 yılında kaleme aldığı bu eser, Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen bir yarışmada mansiyon ödülünü alıyor. Hiç ummadığı bir anda trafik kazası geçiren ve yatağa bağımlı kalan Bedran’ın gözünden izliyoruz hayatı. Kimliksizleşme, yabancılaşma, arada kalma ve kimsesizlik, Bedran’ın yattığı yataktan çıkıp içimize sızıyor. Hasan Ali Toptaş, cinsellik, sevgi ve engelli bir adamın iç hesaplaşmalarını Türkçenin tüm imkanlarını kullanarak anlatıyor ve sorgulatıyor bizlere. Geçmişle gelecek arasındaki sonsuzluğa koyulmayı bekleyen bir nokta olmak istiyoruz kitabı okurken.

Kaynak; 1 , 2 , 3 , 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Orijinalini Aratmayan Nefis Cover Parçalar Listesi 2

Suspiria’dan Nefes Kesen İkinci Fragman Yayınlandı