in ,

Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı Oscar Yolunda!

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı,  2018 Cannes Film Festivali’ nde Dünya prömiyerini yapan ve büyük beğeniyle karşılaşan Ahlat Ağacı bu sene 91. Akademi Ödülleri’nin (OSCAR) adayı olacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurulun bir araya gelmesiyle 12 filmin aday olduğu kuruldan “yabancı dalda en iyi film” olarak Ahlat ağacı, Türkiye’ nin adayı seçildi.

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Ebru Ceylan ve Akın Aksu ile beraber yazdığı filmin başrollerini Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü ve Serkan Keskin paylaşıyor.

Nuri Bilge Ceylan daha önce Oscar’da;

  • Uzak (2002)
  • Üç maymun (2008)
  • Bir zamanlar Anadolu (2011)
  • Kış uykusu (2014)

Filmleri ile Türkiye adına Oscar adayı olmuştu. ‌Nuri bilge Ceylan, Kış Uykusu filmi ile Altın Palmiye ödülünü almış ve hafızalarımıza kazanmıştı. Son olarak 24. Saraybosna Film Festivali kapsamında “Saraybosna’nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün sahibi oldu. ‌

2019 Şubat ayında gerçekleşmesi planlanan 91. Akademi ödülleri’nde Nuri Bilge Ceylan’a ülkemiz ve sinema severler adına başarılar diliyoruz.

Aşkın Bir Hastalık Olarak Ele Alındığı Filmler

İnsan Aklının Sivrisinekle İmtihanı