in

Gerçeklerle Yüzleşin: Potansiyelinizi Uyandırın

Hepimizin içinde ortaya çıkmayı bekleyen bir potansiyel var. İçimizde saklı uyuyan bu gücü ortaya çıkarmak yerine, çoğu zaman kendimizi olayların gidişatına kaptırır, anlık kararlar alırız. Oysa kişisel gelişim uzmanlarına göre hayallerimize ulaşmanın tek yolu potansiyelimizi ortaya çıkarmaktan geçiyor.

Peki, potansiyelimizi nasıl ortaya çıkaracağız?

Bazı can sıkıcı gerçeklerle yüzleşip bu gerçekleri kabul ederek…

1. Hemen Pes Etmeyin

Mücadeleden vazgeçme isteğini hepimiz yaşıyoruz. Hayatta canımızı sıkan olaylarla sürekli karşılaşıyoruz ve hepimiz bu anlarda her şeyden vazgeçip kaçmak, uzaklaşmak istiyoruz. Öncelikle bunun bir güçsüzlük belirtisi değil, doğal bir istek olduğunu kabul etmeliyiz. Önemli olan bu hissin geçici olduğunu fark etmek ve yolumuza devam edebilmek…

2. Kimse Sizi İzlemiyor

Potansiyelimizi ortaya çıkarmanın önündeki en büyük engellerden biri de herkesin bizi izlediğini düşünmemiz. Sanki herkes kendisine bir sandalye alıp hayat sahnemizin önüne oturmuş, bizi izliyor gibi gelir bize. Ama öyle değil… Herkes kendini geliştirmekle o kadar meşgul ki aslında kimse sizin neler yaptığınızı görmüyor bile… Bu düşünce ister istemez bizim üzerimizde baskı yaratıyor. Biz de hata yapmamak, bizi izleyenlerin gözünden düşmemek için yoğun enerji harcıyoruz ama bu arada da kendi potansiyelimizi ortaya çıkarmak yerine günü kurtarmakla yetiniyoruz.

Kimsenin aslında bizimle ilgilenmediği gerçeğiyle yüzleşip bu gerçeği kabul edebilirsek potansiyelimizi de özgürce ortaya çıkarabilir, hayallerimize bir adım daha yaklaşabiliriz.

3. Kararlarınızı Kendiniz Verin

Herkesin her konuda bir fikri vardır… Bir konuda eğitim almak istediğinizi düşünelim. Eğer çevrenize “Bu eğitime katılsam mı?” diye sorsanız, size gitmemeniz gerektiğini hemen kanıtlayabilirler. Planlarınız hakkında herkesin fikrini almaya çalışırsanız onlarca olumsuz fikir duyabilirsiniz, böylece tüm hevesiniz kursağınızda kalır. Bu yüzden, kendi kararlarınızı kendiniz verin. Sonunda başarısız olursanız bunu kabullenme gücünü de gösterin ve yola devam edin.

4. Rehavetin Kollarına Sığınmayın

Gündelik yaşamda müzik, sosyal medya, filmler, diziler, arkadaşlarla sohbetler derken rehavete kapılmamız çok kolay… Üstelik insan, çalışması gerektiğini bildiği halde rahatlığa, rehavete kapılmaya yatkındır. Ancak rehavet alışkanlık yapar ve gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarmaktan sizi alıkoyar. Mümkünse kendinize bir plan yapın. Sizi rahatlatan her şeyi bir programa göre yapın. Örneğin sosyal medya hesaplarınıza sadece akşam yatmadan önce göz atın. Arkadaşlarınızla her gün değil, sadece belirli günlerde belirli saatlerde buluşun.

5. Başarılar Her Zaman Alkış Almaz

Çoğu zaman güzel işler başardığınızda çok az alkış alacaksınız. Bu tatsız gerçeği en başından kabul edebilirseniz hiçbir şey içinizdeki potansiyeli açığa çıkarmanıza engel olamaz.

Çoğu zaman alkış almamak, motivasyonumuzu baltalar. İçimizde çabalarımızın boşa çıktığı hissi uyanır… Bu gerçekle başa çıkabilmek için yaptığınız her işi sadece kendiniz için yaptığınıza kendinizi ikna edin. Bir iş başardığınızda bunu kutlayın ve mutlaka kendinizi ödüllendirin.

Tüm bu gerçekler tatsız olsa da onlarla yüzleşmek, içimizde bir yerde uyandırılmayı bekleyen gizli gücümüzü ortaya çıkarmamıza yardım edecektir.

Bu, sizin hayatınız ve içinizde uyuyan bir potansiyel var. Şimdi değilse, onu ne zaman uyandırıp harekete geçeceksiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avrupa’nın Arktik Kıyılarından Yükselen Ses: Mari Boine

Altı Dakikalık Yazılar – Çarşaf