in

Ezîdî Kadın Hakları Aktivisti Nadia Murad 2018 Nobel Barış Ödülünü Kazandı

Nadia Murad Kimdir?

Nadia Murad, Sincar yakınlarındaki Koço’da yaşayan Ezidi bir kadındı. Irak’ın kuzeybatısında IŞİD tarafından kaçırılan 7.000 kadından biri olan Murad bir yıl boyunca esir tutularak sistematik tecavüze ve işkencelere maruz kaldı.

Musul’da Irak ordusu tarafından kurtarıldıktan sonra, yaşadığı işkenceleri BM’de anlatmış ve ‘’The Last Girl’’ adında bir kitap yazarak  BM İyi Niyet Elçisi olmuştu. Kitapla ilgili Facebook hesabından yaptığı açıklamada, hayat hikâyesinin böylesine önem atfedilerek, farklı ülkelerde yayınlanmasının kendisini onurlandırdığını ve kitaptan elde edilecek finansal gelir ve aldığı diğer ödüllerin bir insani yardım girişimi olacak ‘Nadia Girişimi’ni oluşturmak ve yönetmek için kullanılacağını söylemişti.

Nadia Murad, saldırılarda 6 erkek kardeşini ve annesini de kaybetmişti. Ezidi halkı için cinsel şiddetle mücadele aktivisti olarak, insan kaçakçılığına son verilmesi ve savaş silahı olarak tecavüzü durdurabilmek için kampanya başlatan Nadia Murad, 2018 yılının Nobel Barış Ödülü’ne Kongolu Doktor Denis Mukwege ile birlikte layık görüldü.

Ona Nobel Barış ödülünü getiren ‘’Nadia Girişimi’’nin faaliyetleri oldu. Murad’ın iki önemli hedefi vardı: İlki;  Ezidi soykırımı mağdurlarını, insan kaçakçılığını ve genel olarak çatışma alanlarında mağdur olanları destekleyen programlar için başlattıkları kampanyaya devam etmek, ikincisi ise ihtiyaç olan bölgelere insani, eğitimsel ve psikolojik destek sağlamak.

25 yaşındaki Nadia Murad halen Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nde (UNODC) çalışarak insan ticareti mağdurlarının sorunları ile ilgilenmektedir. BM tarafından bu görev ilk kez vahşet mağduru bir kişiye verilmiştir.

Nadia Murad cinsel şiddetle mücadeledeki çabaları nedeniyle 2016 yılında Avrupa Konseyi tarafından Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne de layık görülmüş ve Strazburg’daki kabul konuşmasında IŞİD’lilerin işledikleri suçlardan yargılanmaları için uluslararası camiaya çağrıda bulunmuştu. Aynı yıl, Avrupa Parlamentosu tarafından Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü de kendisine verilmiştir.

Şu anda Almanya’da yaşayan ve insan hakları için mücadelesine devam eden Nadia Murad, Nobel Barış Ödülü’nü “Bu ödülü bütün Iraklılar, Kürtler, azınlıklar ve dünya çapındaki cinsel şiddet mağdurlarıyla paylaşıyorum.” sözleriyle kabul etti.

Yazan fionamimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fazıl Say’dan “Güz Şarkıları”

Alakır Nehri Mücadelesini Zafere Taşıyan Birhan Erkutlu ve Tuğba Günal ile Özel Röportaj