in

Bir Kedi Hakkında Her Şey

1-KEDİ MESAİSİ

Ben işteyken kedimin sabahtan akşama kadar uyuduğunu düşünecek olursak, ben eve girince uyandığını; benim mesaim kedi uykusu. Kedi uykusunda çalışıyorum. Bütün emeğim bi kedi evimde rahatça uyusun diye. Poğaça. Adı bu. Bazen Bohça da derim. Bazen de Boyoz. Boyoz deyince bakmıyor. Ankara kedisi.

2-TURUNCU KOLTUĞUN ÜZERİNE

Sürekli benim koltuğumda, sürekli azıcık uzanayım dediğim yatağımda… Ağzıma ilk lokmamı götürürken koklamak üzereyken, hop, yemek masasında… Bir insandan çok bir kedi ile bu kadar çok çıkar çatışması yaşıyor olmam, insan olduğum konusunda çeşitli şüpheleri gökte bulut gezer gibi gösteriyor. Bi yağmur yağsa da ikimiz de rahatlasak. Turuncu koltuğun üzerine…

3-KEDİ GAZETESİ

O gece uyandı ve aklına parlak bir fikir geldi. Kedi gazetesi çıkaracaktı. Evet evet kedilerin de her şeyden haberdar olmaya hakları vardı. Yüksek sesle kitap okurken kedisinin onu nasıl da can kulağıyla dinlediğini fark etmişti. Düşünmeye başladı. Tıpkı gazetelerdeki gibi manşetler olacaktı: “KEDİSİ HAYATINI KURTARDI” “KEDİ OLMASAYDI YEMEK YANACAKTI” “HER ŞEYİN TADINA BAKMAK İSTEYEN KEDİ PİSİ BOĞAZ” Bir de köşe yazarı olmalıydı. Evet ona da şöyle bir başlık yakışırdı: “KEDİ BUGÜN NE DEDİ”

Hemen başlamalıydı. Evet bir kedi gazetesi hiç de fena bir fikir değildi. Büyük bir mutlulukla gözlerini kapatıp yeniden uykuya dalacaktı ki kedisi üstüne atladı, yüzünü tırmaladı. “seni yaramaz dedi. Duydun tabi gazeteyi, hemen haber olmak istiyorsun…”  Bir anda gözleri parladı. Gazetenin adını da bulmuştu: HEMEN HABER!

Yazan Tersla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kaybolan Boşluk, Nazik Popolar ya da Sele Değiştirmenin İncelikleri Üzerine

Mevta