in

Youtube Hakkında 15 İlginç Gerçek

1-Youtube, Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Kari isimli üç eski PayPal çalışanı tarafından 2005 yılında kuruldu.

2-Youtube’a her bir dakikada 500 saatten fazla video yükleniyor.

3-İnternet nüfusunun üçte biri Youtube kullanıyor. Youtube dünya ölçeğinde farklı kültürlerin birbirini tanımasını kolaylaştıran bir rol oynuyor.

4-Youtube’a yüklenen ilk video, sitenin kurucularından biri olan Jawed Karim tarafından 2005 yılında San Diego Hayvanat Bahçesi’nden yüklendi. Videonun adı ise “Me at the zoo”, 2019 Ocak ayı itibariyle video 60 milyon izlenmeyi geçmiş durumda.

5-Google, Youtube’u Kasım 2006’da 1.65 milyar dolara satın aldı.

6-Youtube’un ilk viral videosu “Charlie bit my finger” isimli video oldu. Video kendisinden birkaç yaş büyük abisinin parmağını ısıran Charlie’yi ve abisinin komik hallerini barındırıyordu. Video çocukların babasına yüzbinlerce dolar kazandırdı.

7-Gangnam Style isimli hit şarkı Youtube’un izlenme sayacını aştığı için, sayaç güncellendi.

8-Youtube 80 civarında dilde kullanılabiliyor.

9-Google’ı kuran Larry Page ve Sergey Brin’e o dönem garajını kiralayan Susan Wojcicki isimli kadın şu an Youtube’un ceosudur.

10-Youtube yıldızı Grumpy Cat isimli kedi, 2014 yılında oscar ödüllü aktris Gwyneth Paltorw’dan daha fazla para kazandı.

11-Youtube, Google’dan sonra dünyanın en çok kullanılan 2. arama motorudur.

12-Youtube aslında bir tanışma ve partner bulma sitesi olarak tasarlandı ancak farklı gelişmeler sonucu bugünki durumuna ulaştı. Web arşivlerinden bu durumu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

https://web.archive.org/web/20050428014715/http://www.youtube.com/

13-Youtube’un en beğenilmeyen videosu Justine Bieber’in Baby isimli şarkısı oldu. Şarkı 10 milyon’dan fazla beğenilmeyerek kırılması zor bir rekora imza attı.

14-Youtube’a yüklenen tüm videoların izlenme süresinin 90 bin yıl süreceği hesaplanıyor.

15-Cinsel içerikler, ekonomik sebepler ya da siyasi sorunlar yüzünden Youtube, aralarında Brezilya, Türkiye, Almanya, Libya, Tayland, Türkmenistan, Çin, Kuzey Kore, İran ve Pakistan bulunduğu ülkelerde geçici ya da kalıcı olarak yasaklandı.

Yazan narin

3 Yorum

Cevap Yazın
  1. yeni nesil televizyon, artık tüm dünya istese de istemese de youtube evreninin bir parçası olacak. günün birinde herkesin 15 dakikalığına ünlü olacağı öngörüsü doğru çıkacak sanırım

    • YouTube, bir video barındırma web sitesidir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrindedir. 15 Şubat 2005’te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. (wikipedia)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nietzsche’nin “Üstinsan” Kavramını Açıklayan Animasyon

Bulgar Seslerinin Gizemi