in

Falluslara Adanmış Koleksiyon: İzlanda Penis Müzesi

İzlanda’nın başkenti Reykjavík’te bulunan Penis Müzesi (The Icelandic Phallological Museum), Sigurður Hjartarson tarafından 1997’de kuruldu. Sigurður, çocukluğunda boğa penisinden yapılmış bir sığır kamçısı görüp penislere ilgi duymaya ve koleksiyon yapmaya başladı. Bu ilgisi 200’den fazla penis örneğini bünyesinde barındıran bir müze kurmasına yol açacak kadar büyüktü. Müze, karada yaşayan memeli hayvanlardan 118, 16 farklı balina türünden 56, 7 farklı fok türünden 36, 1 haydut kutup ayısından da 1 örnek olmak üzere, 93 farklı hayvan türünden elde edilen 282 adet penisten oluşturuldu. (İddiaya göre, İzlanda elfleri (huldufólklar) ve trollerin penis örnekleri de bu sayıya dahil.)

Müzedeki en büyük penis, 75 kilo ve 170 cm uzunluğunda olan mavi balina (İspermeçet balinası) penisidir. Müzedeki en küçük penis ise sadece büyüteçle görülebilen 2 mm uzunluğundaki hamster penisi.

Müze, koleksiyonlarında elf ve trol penislerinin de olduğunu iddia ediyor, ancak İzlanda folkloru bu yaratıkları görünmez şekilde tasvir ediyor ve bu yüzden iddiaları çok da gerçekçi görünmüyor.

Müze, 2011’de, bağışçı olmaya söz veren kişilerden birinin yaptığı penis bağışıyla, insan penisini de koleksiyonuna dahil etmiş oldu. (Bağışçının vücudundan penisi ayırma işlemi planlandığı gibi gitmedi. Penis, grimsi-kahverengi buruşuk bir kütleye dönüştü ve formaldehitten oluşan bir kavonuzun içinde salamura edildi.) Müze, günümüzde “daha genç, daha büyük ve daha iyi bir penis” için arayışlarını sürdürüyor.

İzlanda Penis Müzesi, insanların kolektif bir şekilde penisler hakkında (phallology alanında) ciddi bilimsel çalışma ve araştırmalar yürütmesini amaçlayan tıbbi bir müzedir.

Müze, son yıllarda dünyanın bir çok yerinden binlerce kişinin ziyaret ettiği popüler bir turistik mekan haline gelmiş durumda. Bu durum uluslararası medyanın da ilgisini çekiyor. Müzenin, insan penisini elde etmek için verdiği uğraşları anlatan, “The Final Member” adlı Kanada yapımı bir belgesel filmi bile var.

Müzenin biyolojik kısmına ek olarak penisten yapılmış bir çok dekorasyon, süs ve mutfak eşyasının bulunduğu bir bölüm de mevcuttur.

3 Yorum

Cevap Yazın

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vajina Müzesi: Tabuları Yıkan Bir Girişim

3.5 Millyar Dolarlık Sözcük Tartışması