in

Nietzsche’nin “Üstinsan” Kavramını Açıklayan Animasyon

Friedrich Nietzsche, felsefe tarihinin en önemli ve en çok tartışılan filozoflarından biridir. Filozofun en tartışmalı kavramlarından biri de “üstinsan” ya da Almanca’daki haliyle übermenschdir. Kavram ilk kez “Böyle Buyurdu Zerdüşt” isimli kitapla dolaşıma girer ve Nietzsche onu insanın tarihsel olarak ulaşması gereken aşama olarak tanımlar. Nasıl ki modern insan, ilkel atalarından daha üstün ve ilerideyse, üstinsan da insanlığın verili durumunu aşmış ve kendini gerçekleştirmiş halidir. Üstinsanı tarihsel ahlak anlayışı bağlamaz, o her türlü değeri sorgulayıp aşabilecek bir olgunluğa erişmiş ve insanlığın kendini gerçekleştirebilmesi için hem yıkıcı hem yapıcı bir rol oynamayı kendine görev edinmiştir. İnsan aşılması gereken bir varlıktır ve üstinsan da bu doğrultuda güçlü, korkusuz ve acımasız olabilmeyi göze alır.

Avrupa’yı kasıp kavuran faşizm dalgasına, diktatörlere ve hatta üstün ırk teorilerine esin kaynağı olmakla da suçlanır Nietzsche’nin üstinsan ideali. Hem filozofun anlaşılması zor edebi üslubu, hem de kavramın belirsiz çerçevesi bu tartışmaların hala sürüp gitmesine neden olur.

Peki Nietzsche’nin tanrı ve bilinmezlik korkusunu aşmış, eleştirinin yıkıcı gücünü kullanarak gerektiğinde yığınların kendisini “o”nun için feda etmesini istediği bu üstinsan’ı gerçekte bir bireyi mi yoksa soyut bir insanlık durumunu mu temsil eder? Nietzsche biyolojik evrimin sonucu olarak mı, yoksa iradi bir çabayla mı üst insana ulaşabileceğini savunur?

Tüm bu sorulara, The Scholl of Life isimli, animasyonlarla felsefe, tarih, bilim gibi disiplinlere dair eğlenceli içerikler üreten Youtube kanalı en azından konuya yabancı olanlar için basit ve anlaşılır cevaplar veriyor. Eğer Nietzsche ya da üst insan kavramı ilginizi çekiyorsa videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler dilerken, videoya eklenmiş Türkçe altyazı seçeneği olduğunu da belirtelim.

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mohsen Namjoo Dinlerken Halden Hale Girmek

Youtube Hakkında 15 İlginç Gerçek