in

Ve Büyücü Ayinini Tamamlar. Hazmat Modine

Uzak ülkelerden, farklılıklar ile dolu kentlerden, ünlü festivallerden aldığımız kayıtları size anlatmaya devam ediyoruz. Bu yazıda Frankfurt-zelt müzik festivalinde karşılaştığım, keyifli bir topluluğu karşınıza getirmek istedim.

Müzisyenler için müzik üretimlerinin yanısıra başka kaygılar da vardır. Kendilerini gösterebilecekleri alanlar yaratmak isterler. Birçok ünlü müzisyen uzun yıllarını bu çaba içerisinde geçirmiştir. Hazmat modine bu süreyi çok hızlı kat eden topluluklardan biri. Düşünün, Bob Dylan’nın çeyrek yüzyıl çalışıp başardığını Hazmat Modine “Bahamut” albümü ile kısa sürede başardı, bunu sadece şansla açıklamak yeterli olmasa gerek.

Peki, bu bir tesadüf müdür? Gelin buna birlikte karar verelim. İt calls me.

2007 yılı ilkbaharında, sekiz New york’lu müzisyen, Wade Schuman isimli şarkıcı, gitarist ve armonika ustasının etrafında birleştiler ve sonu gelmeyen turnelere çıktılar. A gray day yani gri gün adlı şarkıları belki de turnelerine başladıkları günü anlatıyordu. Bitmek bilmeyen konserler süresince, hayranları onları sadece küçük kulüpler ve konser salonlarında izleyebildi. A gray day

Müzikte eğrilik olabilir mi? ve bu eğrilik kulağa bu kadar hoş gelebilir mi? Hazmat Modine müziği eğiyor büküyor ve konserlerinde hayranlarını bu devinimle sarıyor. Karşılaştığınız ilk konseri kaçırmamanızı öneririm. Müziklerindeki bu düzenli bükülmeler sizi de hayran kitlesine dâhil edecektir. Fred of Ballaroy.

Hazmat Modine, sizi bulunduğunuz andan dünyanın en uç noktalarına götüren bir sihirbaz. Kendinizi bir konser bir salonunda düşünün ve birden etrafınızdaki her şeyin değiştiğini. Bu değişimi tanımlamanız bile imkânsız

Onların müziğini dinlerken, kendinizi bir anda Virginia’daki Pamuk tarlalarında çalışan köleler arasında bulabilirsiniz. Cüretkâr sesler ile şarkılar söylenirken birden Orta Asya bozkırlarına gidebilirsiniz. Ya da Amerika’da sığır çobanının, Teksas’ta, vahşi atların kementle yakalanışını bile izleyebilirsiniz.

Sonra, büyücü ayinini tamamlar ve siz alkışlarla uyanıp konser salonuna geri dönersiniz. Peki man Trouble ile böylesi maceralı bir gezintiye ne dersiniz? Gezinti diyorum, çünkü oldukça uzun bir şarkı.

İlk müzik deneyimlerini New York tan alan keyifli bir topluluk Hazmat modine. Zamanla birçok ülkenin geleneksel enstrümanlarını katmışlar bünyelerine. Egzotik enstrümanlar ile blues, reggae, klezmer, country ve çingene müziğini harmanlayarak, adeta tatlı bir iksir hazırlamışlar ve ortaya herkesin damak zevkine hitap eden çok farklı lezzetler çıkarmayı basarmışlar. Steady Roll

Hazmat Modine`nin bu özgün müziğini dinlemiş ya da canlı izlemiş olanlar, çağı sollayan bu lezzetli karışımı tadanlar, Blues, Caz, Rock, Klezmer, Balkan folk ve Orta Asya bileşimini yasayan herkes. Grubun var olduğu her ortamı bir şölen alanına dönüştürdüğünü bilir. Salt müzik dinlenmez Hazmat modineyle, Kültürlerin tarihine de yolculuk edersiniz. Dry Spell.

İlk albümleri “balamut” dan sonra, ikinci albümleri için uzun süre beklenilmedi. “Cicada” adlı albüm ilk olarak 2010 yılı ekiminde, Almanya’nın Heidelberg kentinde yapılan konser sonrası dünyaya geldi. Sonra işte diğerleri.

Fırsat bulduğum bir zamanda Ciceda albümü üzerine yazmak/anlatmak güzel olurdu. Özellikle Ciceda albümünde yer alan frederick knights in soul klasiği dikkatinizi çekecek. Ya da kim bilir belki bir gün başkaca albümlerinden de söz ederiz karşılıklı.

Ama şimdi grubun “Bahamut “albümüne geri dönelim. Ve ‘Who walks In when I Walk Out’ adlı şarkıyı bir şekilde bulun ve dinleyin son cümlesi ile yazımızı sonlandıralım. Keyif keyif olsun yaşamınız.

Hoşçakal’ın arkadaşlar.

4 Yorum

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pis Okurun Notları (71-85)

Bir İletişim Yöntemi Olarak Müzik