in ,

Koronavirüs Nedeniyle Hayata Veda Eden 15 Değerli Müzisyen

DJ Mike Huckaby

Detroit tekno ve houes müzik sahnesinde yaptığı çalışmalarla tanınan DJ, 24 Nisan’da 54 yaşında koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti. Covid-19’a yakalanmadan önceki süreçte hafif bir felç atlatan sanatçı, hastalığa yakalandıktan sonra durumunun ağırlaşması üzerine solunum cihazına bağlanmıştı. Huckaby, canlı performansların yanı sıra kendi albümünü de yayınlanmıştı.

35 yaşında hayatını kaybeden Fred the Godson, rapin yükselen seslerinden biriydi. Kendrick Lamar ve Meek Mill ile birlikte yaptığı çalışmalarla tanınan Fred, kelime oyunlarına hakimiyeti ile sıkı bir hayran kitlesi edinmişti.

John Prine

Americana efsanesi ve saygın şarkıcı-söz yazarı John Prine, 7 Nisan’da COVID-19’a bağlı olarak gelişen  komplikasyonlarından dolayı öldü. İki kez Grammy  ödülü kazanan sanatçı 73 yaşındaydı. Prine’nin koronavirüse yakalandığını ailesi 29 Mart’ta açıkladı. Eşi Fiona, 2 Nisan’da Prine’ın “çok hasta” olduğunu belirten bir paylaşım yaptı ancak Prine hastalığı ne yazık ki yenemedi.

 

Adam Schlesinger

1996’da New York’ta kurulan power pop grubu The Fountains of Wayne’in üyesi olan Schlesinger, 1 Nisan’da koronavirüs sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Grubuyla birlikte birçok kez Grammy adaylığı ve bir de Emmy ödülü bulunan Schlesinger 52 yaşındaydı.

 

Joe Diffie

“Bigger Than The Beatles,” “Third Rock From the Sun,” “Home” isimli şarkılarla tanınan Joe Diffie, 29 Mart’ta 61 yaşında hayatını kaybetti. Grammy ve CMA yarışmalarında ödüller kazanan sanatçı ayrıca Tim McGraw ve Conway Twitty gibi sanatçılara da hit olan şarkılar yazmıştı.

 

Matthew Seligman

The Soft Boys’un en iyi basçısı olarak bilinen Matthew Seligman, koronavirüs komplikasyonları nedeniyle 17 Nisan’da öldü. Kıbrıs’ta 1955 yılında doğan sanatçı bir söyleşisinde Paul McCartney’den etkilenerek gitar çalmaya başladığını söylemişti.

 

Lee Konitz

92 yaşındaki caz saksofoncu Lee Konitz 15 Nisan’da  COVID-19 kaynaklıi zatürre nedeniyle hayatını kaybetti. Kariyeri boyunca, Miles Davis, Charles Mingus, Stan Kenton ve daha pek çok ünlü caz sanatçısıyla birlikte çaldı. 1989 çıkışlı solo albümü Lee Konitz in Rio, Billboard’un Çağdaş Caz Albümleri listesinde 22 numaraya yükseldi.

 

Ellis Marsalis

1934’te New Orleans’ta doğan Marsalis bir caz piyanisti ve öğretmeniydi. 1940’ların sonundan itibaren müzikle ilgilenmeye başlayan sanatçı dört oğlunu da müzisyen olarak yetiştirdi. Oğullarından Wynton; Pulitzer ve Grammy ödüllerini kazandı. Oğullarının dışında sayısız caz sanatçısı yetiştiren Marsalis geride 20 civarında albüm bıraktı.

 

John “Bucky” Pizzarelli

Ünlü caz gitaristi Pizzarelli koronavirüs yüzünden hayatını kaybettiğinde 94 yaşındaydı. Üretken kariyeri boyunca pek çok albümde yer alan müzisyen, aralarında Ronald Reagan ve Bill Clinton’ın da bulunduğu ABD başkanlarına Beyaz Saray’da konserler de verdi. Sanatçı ayrıca gençliğinde Frank Sinatra ile de aynı sahneyi paylaşmıştı.

 

Wallace Roney

Grammy ödüllü caz trompetçisi ve bestecisi 31 Mart’ta COVID-19 komplikasyonlarından öldüğünde 59 yaşındaydı. Müzisyen, uzun kariyerine henüz 12 yaşında bir çocukken başladı. Sanatçı ayrıca Miles Davis ile onun 1991’deki ölümüne kadar beraber çalıştı. Wallace son olarak, Miles Davis’i anlatan “Miles Davis: Birth of the Cool” isimli Netflix belgeselinde yer aldı.

 

Alan Merrill

Şarkıcı ve söz yazarı Merrill koronavirüs yüzünden hayatını kaybettiğinde 69 yaşındaydı. Kariyeri boyunca birkaç solo albümü çıkaran sanatçı, Meat Loaf ve Rick Derringer gibi çeşitli müzisyenlerle çalıştı. Merril ayrıca 1970’lerin başında Japonya’da pop yıldızı statüsüne ulaşan ilk batılı olmuştu. Sanatçı şarkıcılığının ve söz yazarlığının yanı sıra bas gitar, mızıka ve klavye çalabiliyordu. Alan Merril ünlü “I Love Rock ‘N’ Roll” isimli şarkının da söz yazarıydı.

 

Manu Dibango

Saksafon ve vibrafon üstadı, Kamerun kökenli sanatçı koronavirüs yüzünden Fransa’da hayatını kaybettiğinde 86 yaşındaydı. Sanatçı caz, funk ve geleneksel Kamerun müziklerini sentezlediği bir müzik tarzı geliştirdi. Sayısız albümde imzası bulunan Dibango, 1972 çıkışlı şarkısı “Soul Makossa” ile dünya çapında bir tanınırlık elde etmişti.

 

Eddy Davis

7 Nisan’da 79 yaşında Covid 19 yüzünden hayatını kaybeden müzisyen Woddy Allen’ın Midnight in Paris isimli filminin müziklerine katkıda bulundu ve Grammy ödülüne layık görüldü. Davul ve banjo çalan sanatçı, Eddy Davis New Orleans Jazz Band da lideriydi ve grup sık sık Woddy Allen ile birlikte konserler veriyordu.

 

New Orleans bölgesinde ünlü bir DJ olan sanatçı 19 Mart’ta koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti. Asıl adı Oliver Stokes Jr. olan müzisyen 44 yaşındaydı. Kendi remixleriyle sayısız kulüp ve partide sahne alan sanatçının sıkı bir dinleyici kitlesi vardı.

Kaynak: Billboard

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Efsanevi Fotoğrafçı Sebastião Salgado’nun Hikayesini Anlatan SALT Ücretsiz Erişime Açıldı

Parmak Kaldırmak Vol.2.2