in

Şubat Ayı Kültür Sanat Ajandası

BAŞKA SİNEMA-Başka Çarşamba Filmleri Muğla’dan Hatay’a Farklı Şehirleri Geziyor.

‘Belki şehre bir film gelir’ diyenler için iyi haber Başka Sinema’dan.

4 Şubat’ta Adana, Mersin ve Hatay’da KEFERNAHUM yoğun istek üzerine bir kez daha gösterime giriyor.

6 Şubat’ta Muğla ve Edirne Godard’ın İmgeler ve Sözcükler’ini izleyecek! İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Hatay‘da Kız filmi, Manisa ve Uşak‘ta ise Şüphe filmi var.

Başka Çarşamba gösterimlerine yeni başlayan Antalya, Bursa, Düzce Eskişehir ve Kocaeli’de ise 6 Şubat’ta ilk olarak Climax gösterime girecek!

Detaylı bilgi: Başka Sinema

SEÇİMSİZ BİR VAROLUŞ OLARAK “ÇOCUK” OLMAK – Kasa Galeri/İstanbul

Kasa Galeri 9 Ocak-23 Şubat tarihleri arasında “Başka Gün Başka Hayat” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide Dejan Kaludjerovic’in The First of May, 1977/ 1 Mayıs 1977 isimli dialar ve ses yerleştirmesinden oluşan çalışması, Ferhat Özgür’ün Hiçlik Ülkesi / Nowhere Land isimli hazır ve atık malzemelerden oluşan mekâna özgü yerleştirmesi ve Knutte Wester’in A Bastard Child / Piç Kurusu isimli videosu yer alıyor.

Sanatçıların siyasi, ekonomik ve toplumsal paradoksları çocuk ve çocuk olmak nosyonları ile ilişkilendirdikleri eserler seçimsiz bir varoluş olarak “çocuk” olma durumunu anlatıyor. Güzel bir gelecek için gereken görevlerin yetişmekte olan kuşaklara aktarıldığı, siyasi doktrinlerin buharlaştığı, küresel çalkantıların toplumu her yönden etkilediği bir düzlemde gelen neslin “bölüşmek mi, bölünmek mi?” sorusuna ne yanıt vereceği bilinemez. Bitmeyen savaşların, önyargıların, ayrışmaların ortasında hak ve özgürlüklerinden mahrum kalan, sürülen ve duvarlar arasına sıkışan çocukları anlatan sergi sanatın iyileştirici gücünü, izleyiciyi düşündürmeyi, hissettirmeyi ve sezdirmeyi amaçlıyor. Sergi, 23 Şubat tarihine kadar Kasa Galeri’de ziyaret edilebilir. (Tanıtım bülteninden)

Detaylı bilgi: Kasa Galeri

DEUS EX MACHINA- SEZER&ALİ AK BARET KOLEKSİYONU- CerModern/Ankara

Maskeler ve baretler, sanatsal düşünce ve yaratıcılık açısından olağanüstü derecede zengin ifade araçları olarak müze sergilerinde uzunca bir süredir yer bulmuşlardır. Hemen her kültürde “bilinmeyene” karşı bir korunak olarak dönemin toplumunun bir yansıması olmuş ve sanatsal üretime de ilham vermiştir.

Bazen çarpmaya karşı direnç, bazen savaş, afet, hastalık, yangın, radyasyon ve kimyasal etki altındaki durumlarla başa çıkmayı kolaylaştıran birer nesne olarak sunulmuş, tekno-toplumun heykel portreleri olarak dışarıdaki “yabancıyı” kabullenmemize aracı olmuştur.

Deus Ex Machina* sergisi, gündelik yaşam, klişeler ve olaylar dizini arasındaki dramatik ilişkiyi sorgularken, nihai belirleyici olarak sanatçının tasarım ve biçimlendirme yetisini izleyiciye açıyor.

Sezer ve Ali Ak sanat koleksiyonunda özel bir yeri olan 95 baret-tuvalden oluşan seçkiyi bir araya getiren en temel içgüdüm, koleksiyonerin mesleki duyarlılığıyla sanatsal etkileşimi indirgediği ortak zemindir.

Sergi, 20 Şubat tarihine kadar  CerModern’de izlenebilecektir.

*Deus Ex Machina: Klasik Yunan ve Roma tragedyalarında oyunun sonunda sorunlar örgüsünü mucizevi bir şekilde çözmek üzere tasarlanmış, insanın güçsüzlüğü karşısında erdemi sunan bir yöntem.(Tanıtım Bülteninden)

Detaylı bilgi: CerModern

KUNDURA SİNEMA – Şubat Ayı Film Programı – Beykoz/İstanbul

AVM zincir sinemalarına alternatif arayan İstanbullular için önerimiz, tarihi Beykoz Kundura Fabrikası’nın kazan dairesinin restore edilmiş haliyle Kundura Sinema.

Tarihi dokulu atmosferiyle farklı bir sinema deneyimi yaşayabileceğiniz ve usta Yönetmen Jim Jarmusch’un ‘Dünyada Bir Gece’ ile Audrey Hepburn’ün ‘Roma Tatili’ filmlerinin de aralarında olduğu Kundura Sinema şubat ayı film programı şöyle:

Detaylı bilgi: Kundura Sinema

AGAR AGAR KONSERİ- Salon İKSV/İstanbul

‘Sorry About The Carpet’ ile halının başına gelenlere dertlendiğimiz, ‘Prettiest Virgin’ şarkısı ile retro bir Paris gecesine ışınlandığımız Fransız synth-pop grubu Agar Agar hayranları için güzel haber. Türkiye konseri için ikili, 28 Şubat’ta Salon İKSV’de sevenleriyle buluşacak.

TAHAYYÜLLER OKYANUSUNDA İKİ KUŞ – Gaye Su Akyol& Muzaffer Akyol Resim Sergisi- Ekavart Gallery/İstanbul

Ekavart Gallery, Muzaffer Akyol ve Gaye Su Akyol’un “Tahayyüller Okyanusunda İki Kuş” isimli üçüncü ortak sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Sergi ortak geçmişi ve kan bağı olan iki bağımsız kuşağın, gücün dikte ettiği boğucu gerçekler yerine kendi “karşı gerçeklik”lerini kurguladıkları bir tahayyüller kâinatını konu ediniyor. Sanatçılar ise bu kâinatta içine doğdukları kültürün izlerini sürerek yeni semboller tanımlıyor; şiirle, renkle, müzikle hayallere sahip çıkıyor ve muhafazakarlaşan dünyayı kolektif hayallerle dönüştürüyorlar.

Gaye Su Akyol eserlerinde toplumsal cinsiyet rollerine başkaldırırken, Muzaffer Akyol’un eserlerinde kainatın devinimi, dönüşümü ve çığlığı nar formuyla vücut buluyor.

“Tahayyüller Okyanusunda İki Kuş” sergisi, 5-28 Şubat tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ziyaret edilebilecek. (Artful Living tanıtım bülteninden)

Detaylı bilgi:Ekavart Gallery

 

 

 

Yazan Juno

juno.afm@gmail.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Çölden Yükselen Blues Ezgilerine Can Veren Sürgün: Mariem Hassan

Pis Okurun Notları (1-14)