in

Savaşta Bacağını Kaybeden Afgan Çocuğun Dansı Viral Oldu

Beş yaşındaki Afgan Ahmed Sayed Rahman’un yeni protez bacağını kutlamak için dans ettiği video viral oldu. Görüntülerde Ahmed, geleneksel Afgan müziği eşliğinde kahkahalar atarak dans ediyor.

Ahmed’in doktoru tarafından çekilen video paylaşıldıktan yalnızca 24 saat sonra Ahmed ünlü oldu. Birçok gazeteci ortopedi merkezine Ahmed’le tanışmak için gelip kendisi ve annesiyle röportaj yaptı. Ahmed gazetecilere protez bacağıyla ne kadar mutlu olduğunu anlattı, onların önünde dans etti ve büyüyünce doktor olmak istediğini söyledi. Aslında bu neşeli videonun arkasında büyük bir trajedi yatıyor.

Ahmed, 8 aylıkken Taliban ve Afganistan hükümet güçlerinin arasında yaşanan bir çatışmadan ablasıyla birlikte yaralı olarak kurtarıldı. Ahmed, Afganistan’da yaşanan savaş yüzünden protez uzuv kullanmak zorunda kalan binlerce çocuktan biri. Ablası Salima’da kalıcı bir hasar yok ama Ahmed sol bacağını kaybetmiş ve son dört yıldır protez kullanıyor. Video Kabil’deki Uluslarası Kızılhaç Örgütü’nün kurduğu ortopedi merkezinde çekildi. Bu merkez 1988’den beri savaş mağdurlarına fizik tedavi ve protez desteği sağlıyor. Uluslararası Kızılhaç Örgütü, savaş mağdurlarına protezleri ve tedaviyi tamamen ücretsiz olarak sağlıyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne göre, yüz binden fazla savaş mağduru, geçtiğimiz otuz yılda Kabil’deki ortopedi merkezinde protez sahibi oldu. Bunların yüzde 10’u ise çocuk. Kayıtlarda, uzuv kaybı olan altmış bine yakın Afgan daha olduğu bildirildi. Bunların da yine yaklaşık yüzde 10’u çocuk. Çatışmalar bitmediği için bu sayı da giderek artıyor. Daha geçtiğimiz ay bir ailenin yedi çocuğu, patlayan mühimmat sebebiyle uzuvlarını kaybetti. Aynı patlamada üç çocuk ve bir yetişkin ise hayatını kaybetti. Ortopedi merkezinin direktörü Alberto Cairo, Ahmed’in videosu sayesinde yaptıkları işin duyulmuş olmasından çok memnun. Cairo, bu sayede daha çok destek alabileceklerini umuyor.

Kaynak: MediaScope.tv

Yazan narin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsan Ne İle Yaşar?

Sovyetler Birliği’nin İnternet Projesi Neden Başarılı Olamadı?