in ,

İnsan Ne İle Yaşar?

İnsan yaşamını sürdürebilmesi için neye ihtiyaç duyar?

Başlığı çok sevdiğim bir kitap isminden (ç)almış bulundum, mazur görün.

En temel cevap sanırım “akıl” ve bu cevheri farklı kullanmanın bir kılavuzu olduğuna inanıyorum.
Hani bazı insanlar vardır ya, ehliyet alır fakat senelerce araba sürmez korkar, heyecanlanır, stres olur ve ehliyetin onun için bir değerinin olmamasına yol açar. Bu durum aklı kullanmamak gibidir, hayatını belki sürdürebilirsin ama onu farklı kılmak, çok farklı bir şeydir. Bizim, aklı diğer insanlardan farklı bir şekilde kullanmamızın yani “to improve your mind to forever” durumunun, günlük hayatta bize neler kazandırabileceğini ve basit bir şekilde “herkes diye anılan kanaldan ayrı frekans yakalama, en iyi balıkçı yalanını söyleme sanatının”, basit bir örneğini anlatalım.

Albert Einstein, Princeton Üniversitesi’nde hocalık yaptığı yıllarda sık sık otomobiliyle yollara düşüyor ve birçok konferans veriyormuş.

Einstein yine bir konferansa gitmek üzere yola çıktıkları bir gün şoförü Einstein’a;

“Efendim, uzun zamandır siz konuşmanızı yaparken ben de arka sıralarda oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceğiniz her şeyi kelimesi kelimesine biliyorum” demiş. Einstein gülümseyerek ona bir teklifte bulunmuş: “Peki, şimdi gideceğimiz yerde beni hiç tanımıyorlar. O halde bugün palto ve şapkalarımızı değiştirelim, benim yerime sen konuş, ben de arka sırada seni dinlerim.”

Şoför, gerçekten çok şahane ve başarılı bir konuşma yapmış ve sorulan bütün soruları doğru cevaplamış. Tam yerine oturacağı sırada bir kişi, o güne kadar konferansta sorulmamış ağır bir fizik sorusu sormuş. Şoför, hiç duraksamadan soruyu soran kişiye dönüp: “Böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten çok garip” demiş. Sonra da salonun arkasında oturan Einstein’ı işaret ederek şöyle devam etmiş: “Şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve sorduğunuz soruyu, göreceksiniz, o bile cevaplayacak.”

Hikayede de gördüğünüz gibi; yaratıcı düşünmek için ille de dahi olmak gerekmiyor, yaratıcı düşünme becerinizi geliştirin, kendinizi keşfedin ve başarınızı katlayın.

Siz de önce kendi hayatınız için farklı düşünüp taşın altına elinizi koyun. Sadece kendi hayatınızı değil başkalarının hayatını da değiştirebilecek kadar farklı düşünmeye başladığınızda farkı hissedeceksiniz. Nasıl mı? Öncelikle İhtiyaç duyulan insan konumunda bulacaksınız kendinizi tüm engellerin arasında en farklı düşünceler yoluyla. Sonra da farklı düşündükçe kendi hayatınızda olabildiğince kendiniz olmaya başlayacaksınız. Farklı düşündükçe fark yaratacak konuma geldiğinizde olabileceklere kendinizin de şaşıracağını buraya yazıyorum.1899’dan bugüne her icat, parlayan farklı düşüncelerin armağanı olmuştur…

Yazan Cemal Çalışkan

Her zaman bazı konularda kendini geliştirebilsin; binaenaleyh biraz cesaret ve elde etme hırsına ihtiyacın var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

The Guardian, İBB Bütçesinden Tarikat ve Vakıflara Aktarılan Milyonları Yazdı


Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/akilfiki/public_html/wp-content/themes/bimber/includes/post.php on line 1022

Savaşta Bacağını Kaybeden Afgan Çocuğun Dansı Viral Oldu