in

Amerikan Folk ve Klasik Hint Müziğini, Balkan Ritimleriyle Harmanlıyor: Rupa Marya

Rupa marya ve grubu April Fishes’in, C`est Moi adlı parçası ile başlamak istiyorum anlatımıma. Bir süredir telaş telaş dolaşmaktan, fırsat bulamamıştım sizlere müzik insanlarından söz etmeye. Rupa ile başlayalım istedim, umarım seversiniz.

Rupa Marya o kadar farklı ki, biyografisi bile kıtalararası tarihsel yolculuk gibi okunuyor. Sinbad’ın serüvenleri bunun yanında bir pazar gezintisine benzer. Öyle renkli, öyle maceralı, öyle keyifli ki. Por La Frontera

Yazarlığının yanı sıra Rupa Marya bir başka evrensel sanat dalında daha uzmanlaşmış. Grubu April Fishes ile başladığı müzik yaşamında, dünya onun için adeta küçük bir köy haline gelmiş. Köyün meydanında bugüne kadar gördüğünüz en renkli sirk kurulmuş, dev çadırda gala verilmekte.

Gösteri çoktan başlamıştır ve hemen girmek istersiniz içeriye. Culpa de la Luna

Göçebe bir yaşamdır onun tarzı. Kaliforniya’da, Hindistanlı bir çiftin çocuğu olarak dünyaya gelip, 4 yaşında Pencap’da yaşayan nine ve dedesinin yanına gönderilir Rupa Marya. 10 yaşında anne ve babasının yanına geri döner. Büyüyünce “çocukluğun zor zanaat” olduğu anlaşılır ya, işte tüm bu zorluklar sinmiş müziğine.

Çocukluğunda dinlediği klasik Hint müziğinin etkilerini hissedebilirsiniz. Tabi kolayca değil. Biraz dikkat diyorum. Soy payaso.

Bazen sevimli bir çocuğun rüyasına girersiniz Rupa’nın şarkılarında. Ormanda yürüyorsunuz. Orman canlılarından oluşan orkestra yönetir adımlarınızın metronomunu mavi renkli tavşan çığlıklar atmaktadır, pembe filler, mor tırtıllar, kuşlar, böcekler, Bremen mızıkacılarının modern versiyonu gibidirler ve kendinizi gülümser bulursunuz rüyanızın tam ortasında, ormanın ta içinde. Soledad.

Rupa Marya ve grubu bugün San Francisco körfez bölgesinde yaşamaktadır. Bu bölge, oldukça özgürlükçü toplumsal yapısıyla bilinir. Hippileri ve müzikte deneysellik arayanları ile meşhur olan bir yerdir. Ayrıca seksenlerdeki Metallica rüzgârı da bu bölgede doğmuş ve dünyaya buradan yayılmıştır. Poder

Rupa, tıp eğitimini tamamladıktan sonra San Francisco körfez bölgesinde göçmenlere sağlık hizmeti sunan bir hastanenin acil bölümünde çalışır. Tabi çok az para kazanır kendi deyimi ile ekmek ve yağ parasıdır bu. Doktorluğun yanı sıra sokakta ve küçük kulüplerde solo olarak sahne alır ve giderek bu alanda yoğunlaşır. 2008 Mayıs’ta ilk albümü Extraordinary Rendition’u çıkardı. O zamandan bu yana dünyadaki meraklı dinleyicileri, yeni arenaya çıkmakta olan kahramanlarının konserlerini sabırla beklerler. Plus Que Moi

Rupa Marya tarzında adeta Lhasa de Sela ve Hazmat Modine’yi birleştirir. Bu başka bir tattır, yenidir, ancak diğer tatları da hissedersiniz damağınızda. Peacheuse.

Rupa and the april fishes’in konser geceleri çok özeldir. Cesaretli gecelerdir. Konser öylece bitmez içinizde. Çıkar evinize doğru gidersiniz, ama kulaklarınızda Rupa’nın tarih öncesi sesi kalabalıklara bakarsınız. Birden yerleşirsiniz, kendi panayırınızın içinde, sakin bir köşeye, izlersiniz kasabadaki eğlencenizi. Yarattığınız kendi müzikalinizdir, cesaretlenirsiniz görünmezliğinizle, övünürsünüz bu özel gece ile kendi eserinizle. Cest past D’Lamaour.

Rupa Marya, Amerikan Folk, Klasik Hint müziği, balkan ritmi, texmex müziği ve ilginç şarkı sözleri ile besler müziğini. Şarkılarını Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Roman dilinde söyler. Aşktan, çılgınlıktan, ihtirastan, yok oluştan ve “ucuz uçak seyahatlerinde” yaşanan zulümlerden bahseden sevimli sözlerdir. Elephant.

Şarkılarına viyolonsel, trampet, akordeon, bass ve bateri eşlik eder. Baterist daktilo tırnakları ve yumurta kaşığını davullarına dâhil etmiştir. O da bir kahramandır hikâyenin içinde. Bunun dışında tam bir renkliliktir sahnesi, tahta ayaklı trapezciler, sahne ressamları ve pek çok değişik sanatçı sahne alır. Adeta Katalan popçu Ambassadors Muchachito’nun konserlerinde olduğu gibi, boylu boyunca resimler çizilir müzik eşliğinde sahnede. Neruda.

Her şeye hazır olun ve hatta daha fazlasını bekleyin çünkü konserlerine katılabilirseniz, salonu başka bir insan olarak terk edeceksiniz. Konserden sonra sadece Rupa’nın sesi ile rüyaya dalanlar, gerçekten inatçı kişilerdir. Tavsiyemiz konser gecesini muhakkak boş tutmanız.

Bu gerekli olacak yaşadığınız gecedeki hayalinizin devamını getirebilmek için bir başına olmanız gerekli başka program yapmayın. Estrella Caida.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Evler

Entelektüel Sığlığımız Üzerine!