in

Orta Parmağın Hikayesi

İnsanların neden özellikle orta parmaklarını kaldırdıklarını hiç düşündünüz mü? Şiddetli duygulara büründüklerinde yaptıkları ilk hareket bu oluyor genelde ve bu tepki çok eski yıllardan beri büyük bir hakaret olarak algılanıyor. Bir tür küfür gibi. Bu el işaretinin cinsel bir hakaretle karıştırılması da bir o kadar eski bir yanılsama. Hep beraber bakalım nereden geliyor bu orta parmağın hikayesi.

İşaretin kökeni Ortaçağ’da yaşamış İngiliz okçularına dayanıyor. İngiliz okçuları kullandıkları yayı germek için orta parmak kullanıyorlar. Okçular bu yayları kullanabilmek için çocuk yaşta eğitime alınıyorlar. O dönemde İngilizler genelde Fransızlarla savaşa girdiklerinden iki taraf karşı karşıya geldiğinde İngiliz okçular Fransızlara meydan okumak için orta parmaklarını gösteriyorlar. Bu işaret “seninle savaşabiliyorum” anlamı taşıyor o dönemde. Fransızlarsa yakaladıkları İngiliz okçuları orta parmaklarını keserek cezalandırmaya başlıyorlar. Bunun üzerine hayatta kalan ya da esir düşmeyen okçular için bu bir meydan okuma anlamı olarak derinleşiyor. Ayrıca İngilizler pek çok savaşı bu inatçı ve asi okçular sayesinde kazanıyorlar.

Yani orta parmak anlamını bir isyanın kalbinden alıyor. Sandığınızdan daha hüzünlü ve edepli. Hatta belki de insanın en edepli duygusunun biricik kardeşi…

Bir Yorum

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Cinsiyetçiliğin En Centilmen Hali

Düşünceleri Okuyan Teknoloji Bulundu