in

Muhtemelen Daha Önce Google Hakkında Duymadığınız 10 Bilgi!

Bir kelimenin doğru yazılışı, bir mekana nasıl gidileceği, özel ürünler satan bir dükkan ya da bir dağın kıyısındaki çok bilinmeyen bir gölün adı. Her ne arıyor olursanız olun ilk yapacağınız şey Google’lamak.

Forbes’un verilerine göre Google’da her saniye ortalama 40 bin arama yapılıyor. Bu, günde 3,5 milyar arama anlamına geliyor.

Bu süreçte dünyanın en popüler arama motoru, arama motorunun çok daha ötesinde bir şeye; bir reklam platformuna, iş modeline ve durmak bilmeyen bir kişisel bilgi toplayıcısına dönüştü.

Evet, Google’de yaptığımız her aramayla şirket tercihlerimiz ve alışkanlıklarımız hakkında biraz daha çok şey öğreniyor. Peki, siz Google’ı ne kadar biliyorsunuz?

Adı

"Google" kelimesinin anlamını hiç düşündünüz mü? Bir zamanlar hiç bir anlamı yoktu.

Google aslında ardından 100 sıfır gelen 1 rakamını tanımlamak için kullanılan matematik terimi "googol"un yanlış yazılmış hali.

Şirketin ilk günlerinde bir yazılım mühendisinin ya da öğrencinin kelimeyi yanlış yazdığına dair doğruluğu biraz şüpheli hikayeler var.

Anlatılanlara göre hatalı yazım kabul görünce bu hali artık yapıştı.

Doodle’lar (Çiziktirmeler)

Google'ın ilk doodle'ı, yani çiziktirmesi 30 Ağustos 1998'de bir "ofis dışındayız" mesajı olarak düşünüldü. Google'ın açılış sayfasındaki logosunun ikinci o harfinde yanan bir çöp adamdı.

Larry ve Sergey Nevada'daki Burning Man Festivali'ne gidiyorlardı ve kullanıcıların teknik sorunlarıyla ilgilenemeyeceklerinin mesajını vermek istiyorlardı.

Daha sonra doodle'lar önemli günler ve kişiler için kullanılan bir Google geleneği oldu.

Yazan BearBoss

Bir Yorum

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ege Kıyılarını Vuracak Büyük Kasırga Yaklaşıyor, Önleminizi Aldınız mı?

5

Doğu ve Güneydoğu Avrupa’daki En İyi Müzik Festivalleri!