in

Keşfedilmemiş bir Mükemmellik: Altın Gün

Selda Bağcan‘ın özellikle son birkaç yıldır yoğun olarak yakalamış olduğu uluslararası bilinirlik ve talep, underground etkinliklere kadar tesir etmiş müzikler ve yurt dışında Anadolu seslerine karşı gelişen bir sempati ile birlikte 70’ler Anadolu Rock Müziği’nde deyimi yerindeyse bir dirilme yaşanıyor. Hey Douglas coverları, Anatolian Revival Rock Project gibi oluşumların da bunda ciddi katkıları var. Bununla birlikte Lin Pesto, Gökçe Kılınçer, Kozmonotosman gibi alternatif sanatçı ve grupların da etkileriyle ortaya çıkan bir retro kültür uyanışı mevcut.

Kendi değerlerimizle kurmaya başladığımız bağlantının biraz da batı popülaritesi eksenli olması acı bir durum olsa da mevcut gelişmeler gerçekten hoşnut edici. Zamanında bazı enteklektüel çevrelerin köylülük yaftasıyla yadırgadığı müziklerin bugün herkes tarafından yoğun bir şekilde talep ediliyor olması bize bir fırsat da yaratıyor. Kim bilir, belki de kendimizle; toprağımız, insanımız ve değerlerimizle bağlantı kurabileceğiz sonunda(?)

Altın Gün Kimdir?

Altın Gün, Amsterdam çıkışlı olan; çoğunlukla 1970’lerin Anadolu Folk ve psychedelic repertuvarını ve müziğini bir araya getirmiş Hollandalı bir gruptur. Grubun içinde 2 de Türk bulunmaktadır.

Grubun Üyeleri

Ben Rider I Gitar
Erdinç Ecevit Yıldız I Klavye, Saz, Vokal
Gino Groeneveld I Perküsyon
Jasper Verhulst I Bas
Merve Daşdemir I Vokal
Nic Mauskovic I Davul

Grubun Hikâyesi

İstanbul’da Jacco Gardner ile konser verdiği dönemde 70’lerin Türk Müziği’nden etkilenen Jasper Verhulst (Basçı) grubun ortaya çıkmasında önemli paya sahiptir. Bu müziği yeniden canlandırmak için Türk Müzisyenler arayan Ben RiderNic Mauskovic ve Jasper Verhulst, Facebook üzerinden Merve Daşdemir ve Erdinç Yıldız Ecevit ile tanıştılar. Daha sonra da Gino Groeneveld‘ın dahil olmasıyla grup şimdiki şeklini almış oldu.

Altın Gün daha çok 70’lerin ve daha az tanınan çağdaşlarının eserlerinden şarkıları kendi düzenlemeleriyle çalıyor. Bu düzenlemeler kendi orijinal çizgisini yakalamayı başarmış durumda. Kendinizi böyle bir samimiyeti takdir etmekten alıkoyamıyorsunuz gerçekten.

Sizin İçin Seçtiklerimiz:

1 I Goca Dünya

2 I Şad Olup Gülmedim

3 I Tatlı Dile Güler Yüze

4 I Çiçekler Ekiliyor 

5 I Halkalı Şeker

6 I Kırşehir’in Gülleri

Yazan Adnan Schwarzenegger

bira içer, bazen de miyavlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

II. Dünya Savaşı İçin 10 Alternatif Film

Provokatif Bir Çığlık: Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu