in

Haim Kardeşler ve Modernize Yemen Halk Müziği

Mevcut kardeşlerinizle bir müzik grubu kursanız ismi ne olurdu? Bu konu üstünde düşünürken hazır yapılmışına bir göz atalım bakalım. Yemenli üç kız kardeş  Tair, Liron ve Tagel Haim kardeşler bir grup kurdular ismini de A-WA koydular. Peki nedir bu A ve ile ayrılan WA‘nın hikayesi. Buradan ilginç bir şey çıkacak diye umanlar için üzülerek belirtelim ki  A-wa Arapça’da evet demek. Evet, isim konusunda fazla bekleme yapmadan kim bu kız kardeşler ve ne yapıyorlar kısaca bunlara değinelim ve sizi bir an evvel A-WA’ nın sıradışı şarkılarıyla tanıştıralım istiyoruz.

A-WA üç kız kardeş Tair, Liron ve Tagel Haim’den oluşan İsrail’li bir müzik grubudur. Güney İsrail’in ıssız Arava Vadisinde, yaklaşık 30 aileden oluşan bir topluluk olan Shaharut‘un ortak yerleşiminde doğan Haim kız kardeşler, kökleri Yemen Yahudilerine dayanan bir baba ve Fas Yahudi mirasına sahip Ukrayna’lı bir anneden doğdular. Aslen Sana’a’lı olan yahudi ataları, Sihirli Halı Operasyonu’yla (1950) İsrail’e getirilmiştir. Tatillerini işte bu büyükdedeleri ve büyükanneleri yanında geçiren Haim kardeşler, çok yönlü bir kültür aktarımına muhatap oldular. Bir yanda piyyutimler, İbranice ve Aramice ayin şiirleri, diğer yanda Arapça söylenen geleneksel Yemen şarkıları… Çocukluk döneminde, Yunan müziği, Geleneksel Yemen müziği, Caz, Hip Hop, Reggae, Progressive rock ve daha pek çok farklı müzik türünü dinlediler ancak onlar için en büyük esin kaynağı, babaannesi ve dedelerinin geleneksel Yemen şarkıları oldu.

Gelelim A-WA’yı A-WA yapan Habib Galbi şarkısına. Haim kardeşler tam anlamıyla bu şarkıyla keşfedildiler diyebiliriz. Balkan Beat Box grubunun solisti Tomer Yosef‘e gönderdikleri Habib Galbi şarkısına çektikleri klip, dedelerinin anavatanında büyük ilgiyle karşılandı, tuhaf bir şekilde İslam dünyasında da kabul gördü. Bunun yanında ilginç olan bir diğer şey de İsrail pop listelerinde Arapça olarak birinci sırayı alan ilk şarkı olmasıydı. 2016’da Habib Galbi’yi de içeren ilk albümlerini kucaklarına aldılar  ve bilmelisiniz ki onlara kayıt arkasında yardım eden  üç kardeşleri daha var.

Yemen halk müziğini elektronik müzik, raggee ve Hip Hop müzikle harmanlamalarına bakılırsa bu türün kraliçesi Ofra Haza’nın yolunu takip ediyorlar. Ayrıca psychedelic Rock müziğin esintisini de şarkılarında hissetmek mümkün. Son zamanlarda Acid Arab‘la birlikte söyledikleri Gül L’abi şarkısından da aşina olduğumuz üçlü, hız kesmeden daha nice orjinal işe imza atacak gibi görünüyor. Ee çok kültürlü olmak bunu gerektirir. Umutla beklemekteyiz. Giderayak tadımlık bir şarkı daha:

Muhteşem üçlü şimdi, Avrupa ve Amerika turnelerinden sonra, Arapça-İngilizce karışık söyledikleri şarkıları da içeren ikinci albümlerinin hazırlığında. Yolunuz açık olsun Haim kardeşler.

Kutsal bonus

Yazan Gülsüm Güller

Müteharrik ve tıraşsız.

Bir Yorum

Cevap Yazın
  1. Ya böyle gizli kalmış müzikleri yazmaya devam edin heycanla takip ediyor olacağım olacağız. Yahudilerden Güzel gruplar sesler çıkıyor insanın kulağını ruhunu okşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye’nin Öncü Performans Sanatçısı Şükran Moral: Aile, Düzenin Uşağı ve Tüketicisidir.

Beyin Dalgalarını Etkileyen Dijital Uyuşturucular: Binarual Beats