in

Espresso Frappuccinoya Karşı: İtalya’ya İlk Starbucks Açıldı

Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks, tüm çekincelerine rağmen gelenekçi İtalyanlara kendi kahvelerini kabul ettirebilmek adına Milano’ya özel bir şube açtı.

Aslında Starbucks, Milano’da Doğdu.

İş için Milano’ya giden Howard Schultz, burada bir kahveciye girip soluklanmak ister. Kahvecide insanları ve çalışanları gözlemleyen Schultz, olayın sadece kahve içmek olmadığını, bunun bir kültür olduğunu anlar. İtalyanların kahve kültüründen çok etkilenen Schultz, ülkesine döndüğünde benzer konseptte bir kahve dükkanı açar. İşler büyür ve bugün dünya üzerinde en çok şubesi bulunan kahveci ünvanına sahip Starbucks hayatımıza girer.

İtalyan konseptini Amerikan tarzıyla birleştirmeye çalışan Howard Schultz, Starbucks’ı büyütürken Amerikan rahatlığına bir tık daha yakınlaşır; İtalyanların ayakta kahve içtikleri espresso barları yerini geniş koltuklara bırakır, sert bir kahve olan espressolar, süt bazlı hafif kahvelere dönüşür. Starbucks son halini aldığında konsept, İtalyanların çok da hoşlanmayacağı bir forma dönüşür. Starbucks’ta İtalyanlardan arta kalan tek şey ortam samimiyeti olur.

Starbucks’ın İtalya Macerası

65 ülkede onbinlerce şubesiyle var olan Starbucks, ilhamını İtalya’dan almış olsa da yıllar boyunca İtalyanların kendi kahve kültürlerine olan sadakatinden çekindiği için İtalya’ya şube açmaya cesaret edememişti. Ve şimdi, 2018 yılında, Starbucks, doğduğu yer Milano’ya bir şube açarak İtalyanlara kendini kabul ettirmeye çalışıyor.

Starbucks, İtalya pazarına girerken bile temkinli davranmış ve halı hazırda var olan yerel kahveci Percassi ile işbirliği yaparak ilk şubesini açma kararı almış. Milano’daki bu göz bebeği şube, dünya üzerindeki diğer Starbucks’lardan çok farklı olarak, İtalyanları memnun edecek şekilde dizayn edilmiş.

Starbucks Reserve Roastery konseptini taşıyan bu mekan, birden fazla demleme tekniğiyle birinci sınıf kahve deneyimini misafirlerine sunmayı hedefliyor.

Kahve içerikleri ve mekan tasarımıyla ön plana çıkan Reserve Roastery, Starbucks şubeleri arasında ilk kez denenen bir konsept.

İtalyanlar Durumu Nasıl Karşıladı?

Starbucks’ın Milano’da faaliyete girdiği ilk gün, kapısında uzunca kuyruklar oluştu. Bunu gören biz gözlemciler, korkulanın olmadığını düşünsek de esas sonucu zaman içinde anlayacağız. Bakalım İtalyanlar, yerel kahvecide 1 Euro ödedikleri espressoyu Starbucks’tan 1.80 Euro’ya her zaman içtiklerinden daha hafif bir kahve olarak almayı kabul edecekler mi? En çok merak ettiğim ise kendi kahvelerine aykırı olan “frappuccino” gibi krema ve süt bazlı kahveleri tercih edip etmeyecekleri.

Yazan leenathrw

Canlı, hızlı ama çok değil.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

comments

Ressamların İmzaları Haline Gelen Obsesif İmgeler

İçe Dönükler, Birleşin!