in ,

Bir Paylaşım Yolu Olarak Kahve

Askıda Kahve Nedir?

Askıda kahve geleneği ortalama 100 yıl önce Napoli’nin orta sınıf kafelerinde başlamış bir gelenek.

Geleneğin çıkış noktası bir zevk olan kahveyi paylaşarak, kahve parasını karşılayamayan insanlara gizliden hediye etmek. Bir kahve alırken ikincisini de almak ve ikinci kahveyi kafede ihtiyacı olan başka bir müşteri için bırakırken yabancı insanların hayatına dokunabilmek.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonrasındaki ekonomik bunalımda, Noel zamanlarında verilen bir hediye olarak varlığını sürdürdü.

2000’li yıllarda tekrar dernekler, kampanyalar ve dergi yazılarıyla popüler oldu. 2011’de Nepal 10 Aralık’ı Askıda Kahve Günü (Suspended Coffee Day) ilan etti.

Günümüzde Askıda Kahve

2013 yılında John Sweeney “Suspended Coffees” Facebook sayfasını oluşturarak hareketini başlatmış oldu. Sayfa çok kısa sürede çok yüksek bir ilgi gördü.

Suspended Coffees’in internet sayfasına göre John 6 ay içinde 5 kafeye ulaşarak bu geleneği yaygınlaştırmak istedi. İlk yılı bitirirken 1400’ün üzerinde destekçi kafeye ve 250.000’un üzerinde Facebook takipçisine ulaştı.

Geçtiğimiz yıl çekilen ‘Caffe Sospeso’, Alessandro Di Nuzzo’nun yazdığı, Fulvıo Iannuccı ve Roly Santos’un yönettiği bir belgesel. Askıda kahvenin farklı insanların hayatlarına nasıl etki ettiğini belgeseli izlerken görmek mümkün.

Hayatını bir kafede roman yazmaya adamış ve tüm düşünsel malzemesini kafenin müşterilerinden ve etraftaki insanlardan alan bir yazarın, İtalyan bir Amerika göçmeni bir babanın kahve sektöründeki kızının ve çocukluğundan yetişkinliğine mahkum olan bir adamın tekrar topluma katılma mücadelesinin hikayesini anlatıyor belgesel.

Geleneğin arkadasında paylaşım ve etkileşimi ise farklı açılardan görmek mümkün. Mesela kahve içmenin kafein ihtiyacı karşılamak değil de tamamen hayatın bir lütfü olduğunu düşünen bir kafe sahibinin bu belgeseldeki tek ortak noktası ise kahve ve kafe kültürü.

Türkiye’de askıda kahveye ulaşabileceğiniz adresler ise şöyle:

Suspended Coffees hareketine ulaşmak için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

Yalnızlık Hakkında Bilmediğimiz Şeyler

İnsanlık Mirasına Verdiğimiz Değerin Yüz Karası Manzarası: Yarımburgaz Mağaraları