in

Dünyanın Tam Yüz Nakli Yapılan En Genç İnsanı

2014 yılında yüzünün çoğunu kaybeden 21 yaşındaki Katie Stubblefield dünyanın tam yüz nakli yapılan en genç insanı oldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında Cleveland’daki Cleveland Clinic’teki bir cerrah ekibi tarafından başlatılan karmaşık süreçte Katie’nin yüzünde bir düzineden fazla ameliyat yapıldı.

Şimdi, bir yıldan uzun bir süre sonra, Katie iyi iyileşiyor ve konuşma, yeme ve mimik yeteneklerini yeniden kazanıyor. Bu yeteneklerini, kendisini silahla vurması sonucu yüzünde gerçekleşen travma nedeniyle uzun süredir kullanması imkansızdı. 21 yaşındaki  genç kadın şimdi deneyimlerini başkalarına aktarıyor ve intihar karşıtı etkinliklere katılıyor.

Onun bu yolculuğu, National Geographic’in “Yüzün Hikayesi” başlığıyla National Geographic Eylül sayısının kapak hikayesi oldu.

National Geographic’e göre, 2014 yılında Katie Oxford, Mississippi’de lise son sınıftaydı ve ailesi buraya yeni taşınmıştı. Yeni okuluna alışmakta güçlük çekiyordu.

Buna ek olarak, Katie başka engellerle de uğraşıyordu. Kronik mide sorunlarından muzdaripti ve bir önceki yıl safra kesesi  alındıktan sonra apandisinin de alınması  gerekiyordu. Safra kesesi ameliyatından birkaç ay sonra annesi Alesia  aniden işini kaybetti.Sonra Mart ayında sancılı bir ayrılık yaşadı ve intihar girişiminde bulundu. Katie hayatta kaldı, ancak burnu, sinüsleri, alnı, ağzı ve çenesi hasar gördü, görme kaybı yaşadı.National Geographic’e göre Katie’nin intihar girişimine dair bir hatırası yok, olayı hastaneye gelen ebeveynlerinden öğrenmiş. “Bunu yapacağımı daha önce hiç düşünmemiştim, ve olayı öğrendikten sonra bununla nasıl baş edeceğimi bilemedim ” diyordu. “Ailemi böyle bir acıdan geçirdiğim kadar suçluluk duydum. Kendimi korkunç hissettim.”

Katie Olaydan beş hafta sonra Cleveland Kliniğine getirildi ve kendisiyle plastik cerrah Dr. Brian Gastman ilgilendi.Katie, 2014’ün çoğunu hatırlamıyor, bir yıl içinde birden çok yüz rekonstrüksiyon ameliyatı geçirdi, bunlardan bazıları bacaklarından gerçekleştirilen doku nakilleriydi.Fakat rekonstrüksiyon ameliyatları, Katie’nin yaşam kalitesini iyileştirmek için yeterli değildi. Son olarak, Gastman ve ekibi bir tam yüz transplantasyonuna karar verdiler – Bu, ölü bir donörün yüzünün naklini içeren oldukça karmaşık bir süreçti.

Katie, operasyona uygun bir aday olduğunu doğrulamak adına kapsamlı psikiyatrik ve sosyal değerlendirmelerden geçti; bağışıklık sisteminin dokuyu reddetme olasılığını da içeren riskleri kabul etti. Nakil işleminin  deneme niteliğinde olduğu söylendi ama Katie prosedürden geçmeyi yine de onayladı.

2016 yılında, Katie yüz nakli aday listesine girdi ve doktorları ameliyatı planlamak için 3 boyutlu modeller kullanmaya başladı. Mayıs 2017’de, aşırı dozda uyuşturucudan ölen bir donörle eşleştirildi.31 saatlik yüz nakli operasyonu Gastman tarafından yönetilen bir doktor ekibi tarafından 4 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Bu Amerika’daki 2008’de Cleveland Clinic’te yapılan ilk yüz naklinden bu yanan tamamlanan üçüncü ve en kapsamlı yüz nakliydi. Doktorlar, Katie’nin yüz dokusunun% 100’ünü değiştirebildiler. Transplantasyondan bu yana birçok tamamlayıcı ameliyata ihtiyacı oldu ancak yutması, konuşması ve yiyebilme yeteneği gelişti.Dünyanın ilk yüz nakli, 2005 yılında Fransa’da yapıldı ve o zamandan beri dünya çapında yaklaşık 40 yüz nakli gerçekleştirildi. Başarı oranı için kesin bir sayı yok ve yüz nakliyle ilgili riskler hala oldukça büyük – ancak bağışıklık sistemini kontrol etme ve vücudun yeni yüzü reddetmesini önleme  yönünde cerrahi tekniklerde ve ilaç tedavilerinde büyük gelişmeler yaşandı.

Cerrahlar Katie’nin görünümünü umdukları kadar düzeltemediler. Bu arada Katie Braille alfabesi öğrendi. Ancak, ailesi National Geographic’e, gelecekte bir göz nakli olasılığından umutlu olduklarını da söyledi.Son olarak; Katie online üniversite kurslarına kayıt olmayı ve bir danışman olmayı umuyor. National Geographic’e gençlerle intiharın önlenmesi ve yaşamın değeri hakkında konuşmak istediğini söyledi. “Birçok insan bana yardım etti; şimdi ben de başka insanlara yardım etmek istiyorum.”

Kaynak: Buzzfeednews.com

Vitaminler Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Nasıl Vegan Oldum?