in ,

Dünyanın ilk Ampute Pop Yıldızı: Viktoria Modesta

Engelli olmakla ilgili bildiklerinizi unutun” cümlesiyle başlayan klibi “Bazılarımız risk almak için doğmuştur” cümlesiyle bitiriyor dünyanın ilk “bionic pop artist“i Viktoria ModestaPrototype isimli şarkısıyla tüm dünyada büyük ilgi uyandıran Viktoria Modesta, 25 şubat 1988 Litvanya doğumlu.

Bir doktorun doğumdaki ihmali nedeniyle çocukluğunun çoğunu hastanelerde geçirmek zorunda kalan Viktoria, 15 kez ameliyat geçirmiş. Bu hata sol bacağında kalıcı bir hasara yol açmış ve 14 yaşında sürekli fiziksel şiddete maruz kalması sebebiyle okuldan ayrılmak zorunda kalan sanatçı, 20 yaşına geldiğinde hareketliliğini iyileştirmek ve geleceğe yönelik sağlığını korumak amacıyla gönüllü bir diz altı ampütasyonu geçirmiş.

Viktoria’nın bir mottosu var: “Eğer size bir kurbanmışsınız gibi davranılmasını beklerseniz, en sonunda bir kurban haline gelirsiniz.”

“Dünya beni böyle kabul etsin diye ummaktan daha fazlasını yapmam lazımdı” diyen Viktoria Modesta, gösterişli, mücevherli, ışıklı yeni nesil protezleriyle çekimler yapıyor ve bir” ampute modası” başlatmayı hedefliyor.

Okuldan ayrıldıktan sonra kabuğuna çekilmeye, karalar bağlayıp yataklara düşmeye hiç niyeti olmayan güzel ve dirençli insan Viktoria, erken yaşlarda modellik yapmaya başladı ve kariyerine performans sanatçısı, oyuncu, söz yazarı ve şarkıcı olarak devam etti.

Gördüğünüz gibi bir çok işte imzası var ama ben onu “Prototype” isimli şarkısı ve  meydan okuyan klibiyle  tanıma şerefine nail oldum.. Klip görüntüleri muazzam. Tüm klip boyunca protez bacak üzerine bir sanat inşa etmiş. Çifte standartlı bir bakış açısıyla boş övgüler düzmediğimi, klibi izlediğinizde anlayacaksınız ki bu kadın, hakkını söke söke alır, çeke çeke uzatır, size de bir şey bırakmaz benden söylemesi.

2014’te Spotify’de yayınlanan “prototype” şarkısıyla başarısını dünyanın ilk “bionic pop artist” i olarak kutladı Viktoria Modesta. Videosu YouTube’da 6 milyondan fazla izlendi, Channel 4’ün Facebook sayfasında 16 milyardan fazla kişinin yer aldığı küresel bir ilgiye mazhar olan genç sanatçının Cannes Film Festivali‘nden de bir adet “silver lion” ödülü var.

Gelelim merakla beklenen finale. İşte o şarkı ve Viktoria Modesta’nın nefes kesen performansı. Bakışlarındaki azamete bakılırsa “The game is just beginning”.

Yazan Gülsüm Güller

Müteharrik ve tıraşsız.

Bir Yorum

Cevap Yazın

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Flört Şiddeti Nedir?

13 Yaşında Mozart Ödülü Kazanan Ali İnsan’dan Büyüleyici Bir Performans