in

Chet Nuneta: Yeni Masallara İlham Olan Bir Grup

Bu yazımda size Fransa’da yaşayan nefis bir topluluktan ve şarkılarından söz etmek istiyorum. Neredeyse bütün şarkıları size tanıdık gelecek. Tabi kulaklarınızın dikkatine güveniyorsanız.

Chet Nuneta grubunun parçaları gizemlidir ve kendilerini keşfetmemiz için uçsuz bucaksız bir dünya sunar bize. Keşfetmeye Ayazin isimli şarkılarıyla başlayabiliriz.

Chet Nuneta, hayal gücü ile çoğalmış folklor müziğini, dünyanın dört bir yanından harmanlanmış ritimleriyle sentezleyen ve onu eşsiz bir yoruma dönüştüren 4 kadının sesiyle hiç duymadığımız seslerin dünyasına çağırır bizi.

Chet Nuneta Fransa’dan çıkan, tüm dünyayı dolaşan ve müzikal evrendeki tüm türleri bir arada yoğurabilen ve birbiriyle uyumlulaştıran bir grup. Müziklerinde olmazlar bir aradadır, farkeder gibi olursunuz ama tam ayırdına varamazsınız. Yavaşça sevimli bir akışla kendiliğinden girerler ritimlere ve siz mutlu olursunuz.

Tıpkı masal anlatılarına fon oluşturur gibidir Chet Nuneta’nın müziği. Yeni masallara ilham olan grup bu bitmek bilmeyen heveslerinde yerlerinde duramazlar. Müzikleri en gerilimli halinizde dahi sizi gülümsetir olanca haylazlığı ile.

Chet Nuneta, bir bakarsınız Meksika’nın eski ruhlarını çağırır şarkılarında sanki biraz daha aşağıya gitsek Zagor’u bulacak gibiyizdir karşımızda. Bir bakarsınız Arap ülkelerinde gezmeye başlamış ve Sinbad çıkmış bu sıcak iklimde karşınıza. Bir bakarsınız aykırı bir ses İngiltere kayalıklarından yükselmiş ve ta Hindistan ormanlarına kadar usanmadan ilerlemiştir ve Mogli’yi buluruz karşımızda.

Değişik ülkelerin geleneksel şarkılarını yorumlar bu harika kadınlar, karşılaştıkları insanlardan, dolaştıkları diyarlardan esinlenip parçalar yaratırlar. Her adıma bir melodi sığdırmışlar, her dakikaya bir ritim. Chet Nuneta’nın müzikal çalışmalarını dinlediğinizde farklı vokal teknikleri üzerine denemelerde bulunduklarını hemen fark edersiniz.

Topluluk, şarkılar üzerindeki çalışmalarında uyumlu bir kompozisyon bulduklarında, eserlerini bir yerden bir yere cüretkârca savururlar. Eskiler yenilere karışmıştır ve hem eskiyi hem yeniyi duyarız ve de bu büyük bir keyif sunar bize.

Salt geleneksel şarkıların yeniden canlanması değildir Chet Nuneta’nın yaptığı. Sahnelenen aynı zamanda tınıların ve düş dünyasının sergisidir.

Onlar tarafından sahnelenen özellikle “Ailleeurs” albümü hayal gücünün doruk yaptığı bir bileşimdir.

Aramalı, bulmalı ve duymalısınız şarkılarını…

Felsefe, Kaotik Bir Dünyada Yolumuzu Bulmamıza Yardımcı Olabilir Mi?

Albümler, Konserler, Klipler: Kürt Müziğinin 2019’u