in

Albümler, Konserler, Klipler: Kürt Müziğinin 2019’u

Bianet’ten Ferid Demirel 2019’da yayınlanan Kürtçe müzik albümlerini ve bu alandaki gelişmeleri derleyerek meraklıları için oldukça değerli bir çalışmanın altına imza atmış. Sözü ona bırakalım.

Geçen sene 2018’de yayınlanan Kürtçe müzik albümleri ile ilgili haberi hazırlarken heybemde 26 albüm vardı. Seneyi Mîkaîl Aslan’ın albümü ile kapatmıştık. Bu sene bilgi sahibi olduğum, duyduğum ve dinlediğim yeni çıkan albüm sayısı daha fazla.

Yine bu sene birkaç Kürtçe klip de müzikseverlerin gündemine girmeyi başardı. Bunlardan biri Rojava’dan, Qamişlo’dan Şefîqê Tembûrvan’ın söylediği Edlayê adlı şarkıya çekilen klipti.

Yine Tara Mamedova, Harun Elki ve Gulbahar Kavcu’nun birlikte seslendirdiği Şehyan şarkısına çekilen klip de ilgi görenlerden de biriydi.

Bir diğeri de, Hîvron’un Türkan Elçi şiirini besteleyerek yaptığı ve Tahir Elçi’ye yazılmış “Jaro” şarkısının klibi idi.

2019 senesi içerisinde İstanbul başta olmak üzere Diyarbakır ve bazı diğer merkezlerde yine konserler de yapıldı. Ancak Türkiye’nin Rojavaya yönelik olarak başlattığı operasyon aynı tarihlerde gerçekleşmesi gereken kimi konserlerin iptal edilmesine de yol açtı. Şahram Nazeri, Kayhan Kalhor ve Baran Bozyel bu sanatçılardan bazıları.

2019’da hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı yerlerinde Kürt müziği yapan sanatçılar albüm yayınladı. Senenin sonlarına doğru Sîmir Rûdan yeni albümü üzerinde çalıştığını ve bu albümü kendi imkanlarıyla yayınlayacağını açıkladı. Sîmir Rûdan’ın albümü önümüzdeki birkaç gün içerisinde yayınlanırsa, 2019 senesinin yayınlanan son albümlerinden biri olabilir.

Bu sene yayınlanan albümler

Sakina Teyna  – Bendewarî (İntizar)

2018’i Mikail Aslan’ın albümü ile kapatmış, 2019 yılına ise Sakina Teyna’nın “Bendewarî” (İntizar) albümü ile giriş yapmıştık. Sakina uzun yıllardır Avrupa’da müzik ile uğraşıyor. Hem solo hem de çeşitli projelerde farklı gruplarla konserler veriyor. Bendewarî Sakina’nın dördüncü albümü. Bu albümde Mahan Mirarab, Efe Turumtay, Oscar Antoli ve Jörg Mikula ile birlikte çalıp söylemiş. Albümde ayrıca Farsça “Leyla Khanoum” şarkısını İranlı sanatçı Golnar Shahyar ile birlikte seslendirmiş.

Ruşen Alkar – “Hêdî Hêdî” (Yavaş Yavaş)

Kürt müziğinin özgün seslerinden Ruşen Alkar sene bitmeden yeni albümünü yayınlayan sanatçılardan. “Hêdî Hêdî (Yavaş Yavaş) adını verdiği albümde 9 eser var. 2 tanesi Türkçe olan bu eserlerin 7 tanesi de Kürtçe. Kürtçeler’den 3’ü coover 4’ü de Ruşen Alkar bestesi. Bu arada Türkçeler’in de Alkar’ın kendi besteleri olduğunu hatırlatmak gerek.

Hani Mojtahedy – “Şew” (Gece) ve “Skala”

İran Kürtlerinden olan Hani Mojtahedy iki tane single çalışması ile listemize girdi. Hani şarkılarını Kürtçe’nin Soranice lehçesi ile seslendiriyor. Kürt müziğini modern müzik anlayışı ile gerçekleştiren Hani’nin albümlerinden birinin adı “Şew” yani gece. Albümde ünlü Kürt şairi Hemin Mukriyani’nin şiirini bestelemiş Hani. İkinci albümün ismi ise “Skala”. Bunda da Ehmed Mihemed’in sözlerini seslendiriyor. Her iki albümün prodüktörlüğünü Hani’nin oğlu Siyamend yapmış.

Adnan Kerim’in senfonik albümü

Kürtçe-Soranice müziğinin güçlü isimlerinden Adnan Kerim’in yeni albümünün adı “Şewba”. Akşam Olsaydı anlamındaki Şewba’da Kerim, Çek Ulusal Senfoni Orkestrası eşliğinde üç parça seslendirmiş. Ünlü Kürt şairi Hemin Mukriyanînin şiirlerinin bestelendiği bu albümün aranjörlüğünü Karzan Mahmoodî yapmış.

Ahmet Aslan – Dornağê Budelay (Budala Aurası)

Ahmet Aslan’ın yeni solo albümünü ismi Dornağê Budelay (Budala Aurası) Aslan 14 eser seslendiriyor, Türkçe ve Kürtçe’nin Kirmanckî lehçesinde. Albüm Ali Ekber Kayış’ın aranjörlüğünde hazırlanmış.

Mavîş Guneşer – “Ax De Vaji” (Ah Hadi Söyleyeyim)

Daha önce Metin – Kemal Kahraman ile birlikte Meyman, Çeveré Hazaru, Saé Moru, Oğul gibi albümlerde yer alan Maviş Güneşer ikinci solo albümünü ‘Ax de Vaji’ (Ah Hadi Söyleyeyim) adıyla yayınladı. Metin-Kemal Kahraman’ın düzenlemeleriyle 8 eserin yer aldığı bu albümde Güneşer Dêrsim ağıtlarını seslendirmiş. Albümle birlikte bir de ağıtların hikayelerinin yer aldığı bir kitapçık yayınlanmış.

Kurdophone – Isomer (Lotus Records)

İran Kürtleri ile Avusturyalı sanatçıların ortaklaşa kurduğu Kurdophone grubu modern enstrumanları Kürt ve genel olarak Doğu enstrumanlarıyla harmanlayarak özgün bir tarz oluşturuyor. Grubun ilk albümü Isomer adıyla yayınlandı. Albümde 7 soranîce eser yer alıyor.

Adir Jan – Leyla (BGST Records)

Almanya’da yaşayan Adir Jan’ın Kurmanci ve Kirmanckî eserlerin yer aldığı albümünün adı Leyla. “Cosmopolitan Kurdesque” adını verdiği müziğini icra ettiği bu albüm Transglobal World Music Charts’ın 100 en iyi albümü arasına girmiş. Albümde 10 eser var. Bir tanesi Türkçe.

Brûsk Zanganeh – Trnotsi (Babalisk Records)

Keman virtüözü Brusk Zanganeh Bolivyali piyano sanatçısı Sergio Escalera ile birlikte Trnotsi adlı enstrümantal albümü yayınladı. Albümde 9 eser var. Eserlerin çoğu Kürtçe.

Yılmak Çelik – “Klamê Koê Vorıni” (Dağ Klamları)

Geçtiğimiz günlerde “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklanan sanatçı Yılmaz Çelik, ağustos ayında “Klamê Koê Vorini” (Dağ Klamları) adıyla bir albüm yayınlamıştı. Çelik’in bu 16. albümünde Türkçe ve Kirmancki eserler yer alıyor.

Xem – Biyan (Red Müzik)

Kürt rap müziğinde son dönemlerin gözde isimlerinden Xem, yılın başlarında Biyan adında bir single albüm çıkardı. Albümde Newroz, Biyan ve Payîz şarkıları yer alıyor. Xem, Newroz şarkısına bir de klip çekti.

Ze Tîje – Ur (Golfo Mistico)

2007 yılında İstanbul’da kurulan müzik grubu Zazacada “Güneş Gibi” anlamına geliyor. Grup, yerleşik Kürt müziğiyle birlikte Experimental Psyche ve Kolaj müziğini içerisinde barındırmaktadır. İlk albümleri olan Yanlışımız Var! 2015 yılında yayınlanmıştı. 2019 yılında da Ur albümlerini yayınladı. Albümde Kürtçe’nin Zazaca ve Kurmancî lehçeleri ile Türkçe 10 şarkı yer alıyor.

Ciwan Haco’nun ilk kayıtları internette yayınlandı 

Geçen sene 1980 yılında kaydedilen “Pêşmergene” (Peşmergeler) ve 1982 yılında kaydedilen “Diyarbekir” adlı kasetlerinin masteringlerini yaparak tekrardan yayınlayan Ciwan Haco bu sene de müzik hayatının ilk kaydı olan “Emina” adlı kaseti dijital platformlarda yayınladı.

Yûnûs Dişkaya – “Kamîran” 

Yunus Dîşkaya 25’e yakın albüm hazırlamış. Şimdiye kadar kendi imkanlarıyla kayıtlarını yapan ve albümlerini dağıtan Dişkaya, Red Müzik ile anlaşarak albümlerini bu şirketin etiketiyle hazırlamaya karar verdi. Bu anlaşmanın sonucunda da ilk albümü “Kamîran” yayınlandı. Albümde Kamuran Ali Bedirxan’ın şiirlerinin bestelenmesinden doğan eserler var. Dişkaya’nın önümüzdeki dönemlerde diğer albümlerinin de yayınlanması bekleniyor.

Yeqîn H – “Nehberk” 

Şair Yeqin H’nin ünlü Kürt müzik sanatçısı Mihemed Şêxo’nun 9 eserini yorumladığı albümünün adı Nehberk.

Bajar û “Ser û bin” (Altüst)

Bajar müzik grubu 10’ı yılını “Ser û bin” (Altüst) albümü ile kutladı. Kürtçe ve Türkçe 12 eser yer alıyor albümde.

Tara Mamedova – “Performance Live” (Pel Records)

Tara Mamedova Canlı performance kayıtlarından oluşan albümünde Kürtçe, Rusça, Fransızca 7 eser var.

Koma Gulên Xerzan’ın ilk albümü yeniden yayınlandı 

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) gruplarından olan Koma Gulên Xerzan’ın “Ji Bîr Nabin” (Unutulmazlar) adlı ilk albümünü yıllar sonra yeniden yayınladı. Albüm 1992 yılında Kom Müzik’in yayınlanan ilk Kürtçe albümü idi.

Beser Şahîn – Mara (Kom Muzîk)

14 eserin yer aldığı Beser Şahin’in Mara adlı albümünde Kurmancî ve Kirmanckî eserler yer alıyor.

NICKWAN – Ruhî Mirdû (Red Muzîk)

Dilovan – Xemla Yarê (Sevgilinin Süsü)

Xêro Ebas – Dilava 

Vedat Tanış – Mayîndeyên Sînora (Sınırların Kökleri)

Hesen Astare – Dara Muriyê (Armut Ağacı)

Zafer Zîlanî – Hingivî (Bal renginde)

Ali Sizer – Çira (Meşale)

Seyda Perinçek – Berxo/Berxwedan (Direniş)

Ali inanır – Zerri Dej (Yürek Yarası)

Mezopotamya Dans – Leyla 

Baran Bozyel – Çûka Reş (Siyah Kuş)

(FD)

Yazan Müessese

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Chet Nuneta: Yeni Masallara İlham Olan Bir Grup

İyilik, Güzellik, Bilim, Din