in ,

Az Bilinen Tuhaf Komplo Teorileri

Hepimiz bir zamanlar bir yerlerde komplo teorileri okumuşuzdur. Bu yazıda daha az bilinen ve daha tuhaf komplo teorilerinin listesini yaptık.

10. Babil

Bazı Rastafarlariler, beyaz ırkçı patriarkanın (“Babil”) Afrika ırkına baskı yapabilmek için dünyayı kontrol ettiklerini iddia ediyorlar. Etiyopya İmparatoru Haile Selassie’nin 1975’te sanıldığının aksine ölmediğini ırkçı, beyaz medyanın (“Babil”) Rastafari Hareketi’ni ve onun Babil’i devirme mesajını ezmek için böyle bir söylentiyi yaydığını düşünüyorlar. Ancak diğer Rastafariler barışa ve birliğe inanırlar ve Babil’i, Afrikalılar ve dünyadaki fakirler gibi ezici gruplara baskı yapan sistem için bir metafor olarak yorumlarlar.

9. 007 Sefer Sayılı Kore Havayolları Uçağı

Kore Hava Yollarına ait 007 sefer sayılı uçak, 1 Eylül 1983’te  Sovyet hava sahasında, Japon Denizi üzerindeyken, Sovyet önleme uçağı tarafından vurularak düşürülen sivil bir uçaktı. Yaşanan bu olay tartışmalara konu olmuş ve Soğuk Savaş’taki dezenformasyon ve propaganda kampanyalarına dayanan bir dizi komplo teorisini ortaya çıkarmıştır. Bu tür tartışmaların çıkmasının sebepleri arasında uçuş veri kaydedicileri gibi kanıtların dikkate alınmaması ve USAF RC-135 gözetleme uçağına ait açıklanamayan detayların olmasıydı. Sağcı teoriler ABD hükümetinin konumunu, sol kanat teorileri ise dönemin Sovyet baış açısını yansıtıyordu. Bazı yorumcular, ICAO raporunun, uçağın sapmasının nedeni gibi önemli noktaları yeterli şekilde ele almadığını da iddia ettiler.

8. Televizyon

Potato sitting on a couch watching a vintage television

Bazı teorisyenler, televizyon yayıncılığına zorunlu geçişin George Orwell’in hayatımıza soktuğu “Big Brother” kavramının pratik olarak gerçekleşmesi olduğunu iddia ediyorlar. Minyatür kameraların ve mikrofonların, TV setlerine insanlar üzerinde casusluk yapmak için yerleştirildiğini savunuyorlar. Başka bir iddiaya göre ise televizyon; dijital sinyale gizlenen mesajların, insanların zihnini ve hislerini kontrol etmek ve bilinçaltı reklam yapmak için kullanılan bir zihin kontrol teknolojisidir. Televizyonunuzu satın aldığınızda içinde gizli kameralar olup olmadığını mutlaka kontrol edin!

7. Neo Naziler

Martin Bormann tanınmış bir Nazi subayı olup aynı zamanda partinin ve Adolf Hitler’in özel sekreteriydi. Üçüncü Reich’te muazzam bir güç elde ederek Hitler’in güvenini kazanmıştı. Savaştan sonra Bormann gıyaben Nürnberg’de yargılanıyordu ve kayıplara karıştı. 20 yıl boyunca kendisinin Avrupa, Paraguay ve Güney Amerika’da görüldüğü iddia edilmiş, söylentilere göre plastik cerrahi ameliyatı geçirip yüzünü değiştirmişti. Kendisinin Güney Amerika’da olduğu iddiaları bir dönem kuvvetlense de, asıl şaşırtıcı teori Bormann’ın hiçbir zaman ölmediği ve Bush ailesi, Hassan Al Banna, Grover Norquiest, Meyer Lansky ve Michael Chertoff ile birlikte küresel bir imparatorluk kurduğudur.

6. Doğal Afet ya da Değil?

2004 Hint Okyanusu Tsunami’sinin bir “tsunami bombası” ile kasıtlı olarak meydana getirildiğini iddia eden bazı teoriler vardır. Onlara göre bir nükleer silah okyanusta stratejik bir pozisyonda patlatıldı ve tsunaminin asıl sebebi de buydu. ABD ordusunun, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri “mini-tidal dalgaları” tetiklemek için patlamalar kullanan çok gizli “tsunami bombası” denemeleri yaptığı iddia ediliyordu. İddiaya göre bu denemeler 1944 ve 1945’te Yeni Zelanda kıyılarında gerçekleştirildi. 1997’de Savunma Bakanı William S. Cohen şunları söyledi: “Diğerleri, iklimi değiştirebilecekleri, elektromanyetik dalgaların kullanımıyla uzaktan depremleri ve volkanları uzaklaştırabilecekleri bir tür eko terörle bile uğraşıyorlar. Öyleyse başka milletlere dehşeti yaşatabilecek yöntemleri arayan bolca zeki insan var. Bu gerçek ve bu yüzden çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz, bunun bu kadar önemli olmasının sebebi de bu ”

5. Phar Lap

Phar Lap, 1929 büyük ekonomik krizininin ilk yıllarında elde ettiği başarıları ile halkın hayal gücüne yanıt veren ve şampiyon olan Yeni Zelanda safkan yarış atıydı. 5 Nisan 1932’de, Kuzey Amerika’da atın sürücüsü Tommy Woodcock, Phar Lap’ı erken saatlerde ağrılı ve yüksek ateşli halde buldu. Birkaç saat içinde Phar Lap uyutuldu. bu olay üzerine çok fazla spekülasyon yapıldı. Bir otopsi raporunda atın mide ve bağırsaklarının iltihaplandığı belirtilse de, çoğu kişi atın kasten zehirlenmiş olduğuna inanıyordu. 2006 yılında Avustralya Synchrotron Araştırma Enstitüsünde çalışan bilim insanları, Phar Lap’ın ölmeden önceki saatler içinde büyük bir doz arsenikle zehirlendiğinin neredeyse kesin olduğunu açıkladı. Bu açıklama Phar Lap’ın ABD gangsterlerinin emriyle öldürüldüğü teorisini güçlendirdi.

4. Roma Deccalin Koltuğu

Bu teori, Amerika’daki bazı Hıristiyan Protestan gruplarıyla sınırlıdır. Teori, Vatikan’ın (Papa’nın) deccal olduğunu ve tek işlevinin toplumu yok etmek olduğunu ileri sürmektedir. İlginç bir şekilde, birçok Katolik bile, Papa’nın kıyamet alametlerinden biri olduğunu ve kıyamet gününde Vatikan’ın deccalin tahtı olacağına inanmaktadır.

İnanışa göre, 1846’da La Salette’deki iki çocuğa, Meryem Ana görünmüş ve şöyle demiştir “Roma inancını yitirecek ve Deccal’in koltuğuna dönüşecek.”

3. Coca-Cola

Coca-Cola şirketi ile ilgili birçok komplo teorilerinden biri, klasik ürünlere yönelik talebi arttırmak için formülü daha kötü bir hale getirip ürünü kasıtlı olarak çeşitlendirmesi ve daha sonra finansal kazanımları klasik coca-cola’yı yeniden yeniden üreterek tüketici beklentilerini sabitlemektir.

2. Dünya Bankası

Yeni Dünya Düzeni savunucularına  göre merkez bankalarının ulusların zenginliğini kontrol ettiği söyleniyor. Federal Rezerv Sistemi, Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır ve 1913’te kurulmuştur. Federal Rezerv Sisteminin, ABD’nin yoksul ve orta sınıfların birikimini, Yeni Dünya Düzeni’nin uluslararası bankacılarına aktarması için tasarlandığını öne süren bir teori vardır. Teorisyenler ayrıca, Dünya Bankası’nın dünya çapında hükümet politikalarını kontrol etmek için kullanıldığını düşünüyorlar. Son dönemlerde şöyle bir söylenti de bu teoriyi güçlendiren nitelikte; karbon vergilerinden ve emisyon ticareti planlarından elde edilen tüm paraların Dünya Bankası’nın kontrolüne geçmesini sağlayacak bir belge hazırlandı ve hükümetlere imzalamaları için baskı yapılıyor.

1.Büyük Elektronik Komplo

Bu teoriye göre dünya çapındaki egemenlik antik çağlardan beri planlana gelmiştir ve aşağıdaki aşamaları takip eder:

  • Değerli metal bazlı madeni paraların kağıt para ile değiştirilmesi. Bu süreç Rönesans’ta, insanların kağıtla somut bir mal varlığına (gümüş veya altın gibi) sahip olmalarına izin veren biletlerin kullanılmaya başlamasıyla hayata geçti.
  • Kredi kartı kullanımıyla para tamamen sanal duruma yaklaşır. Para artık somut bir kağıt ya da metal tabanlı bir nesne değil, manyetik şeritlere kaydedilmiş bir dizi sayıdır.
  • İnternet ve elektronik ticaretin çoğalması: İnternet bağlantılı bir bilgisayardan mal ve hizmet satın almak veya satmak için artık kredi kartlarına gerek yoktur.
  • Dünya çapındaki bankaların bir elin sayısını geçmeyecek uluslararası bankacılık füzyonlarına yoğunlaşması.
  • Elektronik kimlik kartının dünya çapında uygulanması.
  • Ve nihayet Dünya çapında büyük karartma: Gezegensel ölçekte büyük elektrik kesintilerinden sonra, tüm elektronik hesapların verileri aynı anda silindiğinde muazzam bir felaket yaşanacaktır. Bu olaydan sonra, gezegen boyunca kaos ve yoksulluk hemen gerçekleşecek ve medeniyet hayatta kalmak için ilkel kölelik biçimlerine dönecektir. Bu, süreci yönlendirmek için yüzyıllardır hazırlanan “gizli örgütlenmenin” son amacıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MİT’in Sansür Yasası Devreye Giriyor: Netflix ve BluTv’ye Elveda Deme Zamanı Geldi mi?

Contemporary İstanbul ve Birtakım İntihal Linçleri