in

MİT’in Sansür Yasası Devreye Giriyor: Netflix ve BluTv’ye Elveda Deme Zamanı Geldi mi?

İnternetten yayın lisansı için MİT ve Emniyet’ten izin alma şartı getiriliyor. Tüm radyo ve tv kanalları, platform yayınları, Netflix, Blu Tv gibi IPTV formatlarındaki yayınlar, denetim, erişim engeli ve lisans iptali gibi geniş bir sansür ağıyla kuşatılıyor.

Ancak yasalarla her türlü kısıtlama, yayın karartma gibi yaptırımlara tabi tutulacak mecraların neye göre ve nasıl denetleneceğinin net bir yanıtı yok. Twitter, Facebook veya YouTube gibi sosyal medya mecralarından yapılan kişisel yayınların kapsama girip girmeyeceği, girecekse uygulanacak yaptırımın mecraya mı yoksa kişiye mi uygulanacağı belirsiz. Ayrıca genelde muhaliflerin kullandığı Medyascope yayınları hakkında da muğlaklık bulunuyor.

Ayrıca yayın yapan kuruluşun yerli ya da yabancı olması da yaptırım kapsamına alınıp alınmamasında önem arzetmeyecek. Netflix, Blu TV gibi platformların içerik ve yer sağlayıcılarının yurtdışında bulunmaları da onları RTÜK ve BTK’nın denetim ve sansüründen kurtaramayacak.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre RTÜK sansür yasası taslağını görüşmek üzere yarın özel bir toplantı yapacak. Eğer tasarı yasalaşırsa Cumhurbaşkanı veya Bakanlar Kurulu meclis onayına gerek duymadan yayınları durdurabilecek.

Demokrasi, insan hakları ve özgürlükler vaadiyle iktidara gelen AKP’nin geldiğimiz noktada insanların para vererek üye oldukları platformlara bile burnunu sokması, insanların ne izleyip ne izlemeyeceğine bile karar verecek noktaya gelmesi oldukça ürkütücü. Bu açıkça insanların özgür iradesini, benliğini, düşüncelerini ve estetik beğenilerini hiçe saymak anlamına geliyor.

Din bezirganları, magazin soytarıları, yandaş haber kanalları, bitmek bilmeyen uyduruk dizilerle kuşatılmış ana akım televizyon mecralarının içine hapsetmeye çalıştıkları gençler, internet üzerinden tüm yasakların yolunu delmenin bir yolunu bulacaktır. Ne demişler su akar yatağını bulur.

2 Yorum

Cevap Yazın
  1. izlemek zorunda mıyım kardeşim tvlerde yayınlanan uyduruk dizileri, parasını ödeyip istediğimiz diziyi izleme özgürlüğümüz bile kalmadı mı?

  2. bi de bilim insanları yurda dönsün falan demiyorlar mı çok gülüyorum. siz bu kafayla ülkeyi yönettikçe afedersiniz bok dönerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Harari: Hükümetler İnsanları Hack’lemeyi Başarırsa, Kendi Çıkarları İçin Kullanacakları En Kolay Lokma Özgür İradeye İnananlar Olacak.

Az Bilinen Tuhaf Komplo Teorileri