in

Altın Gün ile Anadolu Psychedelic Müziğin Devrialemi

70’lerden ışınlanan Altın Gün

Yetmişler ruhunu gıdıkladığımızda, şüphesiz bize geri dönen sadece basma fistanlar, sandık bekleyen ipek gömlekler ya da inci kolyeler olmayacaktı. Bir ruhu çağırdık, e o da bizi kırmadı sağolsun koşa koşa geldi, puzzle’ın birçok parçasını tamamlamış olduk böylece. Belki de yetmişlere ışınlandık ve haberimiz yok, bilemiyoruz.

Zamanın ruhu sesini ardında bırakacak değildi kuşkusuz. Yetmişler “Anadolu folk – psychedelic müziği”, rock – funk sentezi, bugünlerde dur durak bilmeden yoluna devam ediyor. Retroculuk ülkemizde bir furyaya dönüşmüş olsa da, hakkını vere vere Anadolu rock müziğini icra eden oldukça az. Buna paralel olarak dünya Anadolu rock’ın tadını yeni yeni almaya başladı diyebiliriz. Jasper Verults Hollandalı bir müzisyen ve  o da geleneksel Anadolu müziğine gönlünü kaptıranlardan biri. Görünen o ki sevdası da karşılıksız kalmamış.

Birkaç yıl önce İstanbul’a geldiğinde rock esintileri de içeren Anadolu müziğiyle tanışan sanatçı,  Selda Bağcan, Barış Manço, Erkin Koray, Özdemir Erdoğan, Üç Hürel gibi sanatçıları inceleyerek eserlerine hayran kalınca  bu müziği yeniden canlandırmaya karar vermiş ve  iki arkadaşını (Ben Rider (gitar), Nic Mauskovic (davul)) yanına alıp, bu türe aşina olan  Merve Daşdemir (vokal) ve Erdinç Yıldız Ecevit’e de (vokal, saz, klavye) Facebook üzerinden ulaşmış. Son olarak Jungle by Night‘tan Gino Groeveneld‘i (perküsyon)  gruba dahil ederek ekibi tamamlamış ve ALTIN GÜN isminde şapşahane bir grup çıkmış ortaya.

Grup isminin hikayesi de ilginç. Projenin fikir babası olan Jasper, Google Translate’e “gold day” yazmış ve Türkçeye çevirmiş. “Bu isim olur mu?” diye Merve’ye sorduğunda Merve bizdeki “altın günü” konseptini biliyor sanıvermiş bir an. (gülücük) Böyle tatlı bir tesadüf sonunda, eskiye özlemi çağrıştıran Altın Gün isminde karar kılmışlar. Avrupa’da birçok festivale ve radyo programına katılan Hollanda’lı grup, dönem parçalarını  modern ama ruhunu kaybetmemiş bir hale getirmeyi başarmışlar. Övünmek gibi olmasın vokallerimizin de payı büyük tabii. Sesi her şarkı için biçilmiş kaftan Merve Daşdemir ve Neşet Ertaşvari bozlaklarına, sesine sazına hayran olunası Erdinç Yıldız Ecevit’i canı gönülden tebrik ediyor ve kulaklarınızın pası silinsin içun birkaç şarkılarını paylaşıyoruz.

1. Goca Dünya

2. Şad Olup Gülmedim / Cemalım

3.Vay Dünya

4. Tatlı Dile Güler Yüze

Ne dersiniz, biraz fazla mı güzeller ne? Meraklısına son bir not; 2018 itibariyle “On”  isimli bir de albümleri mevcut.  Özlenen zamanın ışıltısında bir nebze olsun şenlenmeniz dileğiyle.

Yazan Gülsüm Güller

Müteharrik ve tıraşsız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Futbol ve Kadın: Orduspor’un Mor Menekşeli Kadınları

13

20. Yüzyıl Savaşlarını Körükleyen Renkli Propaganda Haritaları