in

20. Yüzyıl Savaşlarını Körükleyen Renkli Propaganda Haritaları

Savaş zamanlarında kamuoyuna etki etmeye çalışan haritalar güzel, korkunç, komik ve bilgilendirici olabiliyor. 

Haritaların bazen gizli amaçları oluyor ve kim tarafından hazırlandıysa onun emelleriyle şekilleniyor. Ama birazdan göreceğiniz haritalar bunlardan değil.

Bu haritalar vermek istedikleri mesajları hiç gizlemeden, gayet açık bir şekilde veriyor. Bu savaş propagandalarının amacı düşmanın kötü niyetleri konusunda kamuoyunu bilgilendirmek veya savaşın kazanılabileceğini ve bütün bu fedakarlıklara değebileceğini anlatmak.

Koleksiyondaki en çarpıcı parçalar, genelde farklı ülkeler ve liderleri için hayvan tasvirlerine başvuruyor: İngiltere’nin sömürge faaliyetleri aslanla gösterilmiş, Osmanlı İmparatorluğu uyuşuk bir fil, İtalya ise uyuklayan bir köpek olarak resmedilmiş; İsviçre de tarafsızlık kabuğunun içine saklanan bir kaplumbağa olmuş. Ahtapotun yanı sıra örümcekler de saldırganlığın simgesi olarak kullanılmış.

Yukarıdaki harita buna mükemmel bir örnek. 1900'de hazırlanan bu harita Rusya'yı, kolları Polonya, Finlandiya ve Çin'i boğan ve diğer kolları da Osmanlı İmparatorluğu'na, Afganistan'a ve İran'a uzanmış bir ahtapot olarak resmetmiş. Haritayı hazırlayan İngiliz kartograf Frederick Rose, insan şekilli haritalar konusunda döneminin belki de en önde gelen ismiydi. Bu haritanın en önemli karakteri ahtapot olsa da diğer ülkeler birer insan şeklinde resmedilmiş –bu yöntemin adı da buradan geliyor.

Jean Fort'un 1941 yılında hazırladığı bu harita, ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill'i, halat çekme oyunu oynar gibi Afrika'yı çekiştirirken gösteriyor. Harita, işgal altındaki Fransa'da yürütülen Alman propagandalarının bir parçasıydı.

İngiltere'de hazırlanan bu harita Birinci Dünya Savaşı'ndan hemen önceki siyasi ve askeri durumu gösteriyor.

''Müsterih olun, kollar sırayla kesiliyor.'' Winston Churchill'i öfkeli bir ahtapot olarak gösteren 1941 tarihli bu Fransız haritası, yüksek ihtimalle Fransa'da, Alman propaganda birimi tarafından hazırlanmış.

1915 tarihli bu Alman propaganda haritası, sık sık İngiltere'yi resmetmekte kullanılan hayali karakter John Bull'u bir Fransız askerini yiyen bir örümcek olarak gösteriyor. Birinci Dünya Savaşı'nın temel nedeninin İngiltere'nin imparatorluk emelleri olduğu fikrini pekiştirmek için hazırlanmış.

1915 tarihli bu Alman haritasında ise Almanya ve Avursturya-Macaristan dışındaki pek çok ülke birer hayvan olarak gösterilmiş. Bu iki ülke ise insan şeklinde. Haritanın başlığı ''Hayvan Terbiyecileri Almanya ve Avursturya-Macaristan''.

1914 Tarihli nadir bulunan bir Rus haritası, Alman İmparatoru II. Wilhelm'i bir kabustan uyanıp kendisine saldıran Rus askerleriyle karşı karşıya kaldığı bir durumda resmetmiş.

1914 tarihli bu Fransız haritası, Almanya'yı tehditkar bir kartal-ahtapot karışımı bir varlık olarak resmetmiş. Harita, Birinci Dünya Savaşı'nın başında saldırgan ve yayılmacı bir Almanya'nın yarattığı korku ve endişeyi resmediyor.

1915'te hazırlanmış bu resimli harita, Almanya'nın Avrupa'ya bakışını gösteriyor. Fransa koltuk değneklerine mahkum, Avusturya İtalya'nın yüzüne vuruyor, Osmanlı İmparatorluğu ise İtilaf Devletlerinin savaş gemilerini yiyor.

1914 tarihli bir Fransız kartpostalı. Kartpostaldaki mesajda ise ''Barbarlar Dışarı'' dışarı yazıyor. Özgürlüğü temsil eden kadın Fransa, İngiltere, Belçika ve Rusya bayraklarını taşıyor ve Avrupa haritasında Almanya ve Avusturya-Macaristan imparatorlarını eziyor.

İngiltere'de 1939'da hazırlanan bu harita Nazilerle dalga geçerken Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin Berlin üzerindeki ilk hava saldırısını kutluyor

Bolşevik karşıtı, 1914 tarihli, kim tarafından hazırlandığı bilinmeyen, ender bulunan bir Bulgar haritası. Sovyet işgalinden sonra böyle bir haritayı hazırlamak, hatta bulundurmak bile ölümle cezalandırılıyor olabilirdi.

Afrika'da Fransızcanın yaygın olduğu eski Fransız sömürgelerinde kullanılan bir İngiliz propaganda haritasında Nazi Almanya'sı, Hitler'in yüzüne sahip olan ve sırtında gamalı haç bulunan uzun bacaklı siyah bir örümcek şeklinde resmedilmiş. Haritada "Une a une, on lui brisera les pattes" (Tek tek her bacağını kıracağız) yazıyor.

Yazan BearBoss

Yorumlar

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Altın Gün ile Anadolu Psychedelic Müziğin Devrialemi

“Ben de Halimce Bedreddinem”: Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedrettin