in

Yükselen İsyan Trendi: Türkçe Rap

1. Ethnique Punch

‘Ethnique Punch’ mahlasıyla bilinen Ali Eksan, Eskişehir çıkışlı bir rapper. Evvela kaleminin kuvvetli olduğunu kabul edelim, onu dönemdaşlarından ayrı bir kulvara koyan diğer yanı ise müziklerinin altyapısını kendi yapıyor oluşu. Altyapılarında mahlasından da anlaşılacağı üzere etnik, bohem ve şaman kültürünü kullanıyor.

Daha fazlasına göz atmak için tıklayın

2. Ağaçkakan

Kelimeleri çok iyi kullanan ‘Ağaçkakan’ ismiyle bilinen Burkay Yalnız yine günümüz rapperlarından ayrılan bir noktada duruyor. M4NM kolektifinin bir parçası olan Ağaçkakan, alternatif müzik çevrelerinin oldukça ilgisini çekiyor. “Dadaruhi” (Replikas) tribute’te yorumladıkları “Bir Bağlam Roka” ile hip-hop’a ilgi duymayan müzik severlerden dahi alkış almayı başardılar. Dinlediğinizde sizin de ‘bilinen’ rapperlardan ayırabileceğiniz kaliteli bir altyapıya sahip. Klas bir klibini de şuraya iliştireyim.

Soundcloud-

3. Pisznik

Pisznik, enstrümantal hip hop yapıyor. Bu, ilk defa duyduğumuz bir şey değil fakat caz ve benzeri ögeler kullanan, Madlib’in biraz daha sentetik bir halini daha önce pek duymamıştık. Pisznik bu açığımızı kapatıyor. Müziklerini iTunes ve Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

4. Allame

Mutlaka eskilerden bir zamanda kulağınıza çalınmıştır Allame. Parçalarında genelde karanlık bir hava yaratmaya çalışan Allame, kendine has söz ve müziğiyle bunu gayet iyi başarıyor. ‘Çukur’ dizisine yaptığı müzikle adını biraz daha duyuran sanatçı aslında kendine has müziğiyle daha çok seviliyor. Son şarkısı ise şu. Single’nı iliştiriyorum, trap müzik sevenler ritme bırakabilir kendini.

5. Cxngxvxr

M4NM, alışıla gelmişin dışında bir plak şirketi. Oluşumun içinde bulunan insanların farklı pozisyonları ve görevleri bulunuyor. Ağaçkakan, I’mpty, Cengâver ve Ethnique Punch tarafından imzalanan bu oluşumda şimdi bahsedeceğimiz sanatçı Cengaver yani ‘Cxngxvxr’.

Soundcloud-

-Bonus-

Yazan Tante Rosa

Herkesin gördüğünü görürüz, yargılamaya ve önyargıya bayılırız. Bu bir döngüyse adımı en başa yazın!

Erteleme Zaafından Erteleme Sanatına Geçiş Dersleri!

Dünyada Urartuca Bilen 12 Kişiden Biri: Van Çavuştepe Kale Bekçisi Mehmet Kuşman