in

Ukraynalı Faşistler, “Milliyetçi Gençlik Kampları”nda Çocuklara Silahlı Eğitim Veriyor

Yuras Karmanau

 Bazıları savaşçı kıyafet giymiş kampçılar, saldırı tüfekleriyle dikkatlice nişan alıyorlar. Eğitmenleri, hedefinizi insan olarak düşünmeyin diye akıl veriyor.

Yani bu oğlanlar ve kızlar ateş ettikleri zaman öldürmek için ateş etmiş olacaklar. Çoğu on üç ile on dokuz yaşları arasında ama aralarında 8 yaşında çocuklar da var. 

Ukrayna’nın radikal milliyetçi gruplarından birisinin ülkenin batısındaki bir ormana gizlenmiş olarak kurduğu, Associated Press tarafından ziyaret edilmiş bir kamptalar. Kampın iki amacı var; çocukları, ülkelerini Ruslardan ve destekçilerinden korumak için eğitmek ve milliyetçi ideolojiyi yaymak.

Eğitmen Yuri “Chornota” Cherkashin onlara “Biz asla insanlara silah doğrultmayız. Ama ayrılıkçıları, küçük yeşil adamları, Moskovalı işgalcileri insan olarak saymıyoruz. Yani onları hedef alabiliriz, almalıyız” diyor.

Milliyetçiler şiddet ve ırkçılıkla suçlandılar ama Ukrayna’nın Rusya’yla olan çatışmasında merkezi ve gönüllü bir rol oynadılar ve hükümetle bağlantılarını korudular.

Bu yılın başlarında Gençlik ve Spor Bakanlığı, milliyetçiler tarafından kurulan kamplar arasındaki gençlik kamplarının bazılarına yaklaşık 110.000 avro aktardı. Bakanlığa göre amaç “milliyetçi vatansever eğitim”.

Bakanlık sözcüsü Natalia Vernigora, “belirli grupların etkinliklerini değil, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık işaretlerini” araştıran bir panel tarafından dağıtıldığını söylüyor.

Cherkashin, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı yürütülen savaşa katılmış eski bir asker. Çatışmada yaralandı ve sonrasında Svoboda partisinin gençlik kolu Sokil’in (Doğan) başına geçti. Vladimir Putin’in Rusyası’yla savaşmanın yanı sıra Avrupa uygarlığını “tamamen yok edebilecek tehditlere karşı” da savaşabilmeleri için ülke gençliğine milliyetçi düşüncenin aşılanmasının önemli olduğunu söylüyor.

Bu tehditler arasında, eğitmenlerin Batının çöküşünün işareti olarak kınadığı LGBT hakları var.

Eğitmen Ruslan Andreiko “Bütün bu toplumsal cinsiyet konuları, Avrupa’da iktidara gelen modern Bolşeviklerin sapıklıklarının farkında olmalısınız ve onur yürüyüşü gibi LGBT şeylerini eğitim sisteminin bir parçası haline getirmeye çalışıyorlar” diyor.

Dersler sırasında bazı gençler uyuklasa da diğerleri dikkat kesiliyor. Açık ki bazılarının algısı açık.

Eğitim arasından gençlerden birisi gitarıyla milliyetçi bir marş çalıyor. Gitarının üzerinde “Hedefimiz Beyaz Avrupa” yazan ve beyaz bombaların bir camiyi vurduğu bir çıkartma var.

Derslerin ve kamp ateşi etrafından söylenen şarkıların dışında, Svoboda kampından birkaç düzine genç için hayat zor.

Kampçılar gecenin ortasında bir ses bombasıyla uyandırılıyorlar. Çadırlarından fırlayan eğitimdeki askerlerin bazıları boyları kadar olan AK-47’leri taşımaya çalışıyorlar. Bütün gün bu ağır tüfekleri taşmaları gerekiyor ve kızlardan birisi yorgunluktan göz yaşlarına boğuluyor.

18 yaşındaki Mykhailo, kampçıların en büyüklerinden. Eğitim gerekli olduğunu söylüyor: “Ülkemizde her an bir şeyler yanlış gidebilir. Ve bunlar için hazır olacaksın. Bu yüzden bu kampa geldim. Kendimi ve sevdiklerimi nasıl koruyacağımı öğrenmek için.

Kaynak: Morning Star

Çeviri: Kontra Salvo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Edward Said Anlatıyor: “Sartre ile Karşılaşmam”

Banu Güven’den Kafa Açan Yazı: “Venezuela’yı Savunmak”