in

Şeyhim Beni 70’lere Işınla *

*Murat Menteş’in ”Şeyhim Beni Işınla” ismindeki harikulade şiirinden alınmıştır. Kaan Boşnak, söz konusu şiiri besteleyip arşa çıkarmıştır.

1974 yılında Aydın iline bağlı Nazilli ilçesi Saray Sinemasında bir psikedelik rock konseri verilir. Davulda Nihat Örerel, bas gitarda Rauf Ülgün kadrosuyla efsane bir Erkin Koray konseri. Uzun gitar/davul soloları ve doğaçlamalar eşliğinde belki de ülke sınırlarında örneğine bir daha rastlanamayacak bu ziyadesiyle ekspresyonist konserin biricik kaydı, yıllar sonra son derece tesadüfi şekilde ortaya çıkar.

Bu altın değerindeki kayıtta ilk ve son kez konuşan Erkin Koray çılgın kalabalığa şöyle seslenir: ”Bugün, çok az ve öz olarak buradayız. Bugünün en iyi konserini yapmakta kararlıyız. Rüzgar gibi gelip geçeceğiz. Alkış yok, hiçbir şey yok; müziğimiz non stop devam ediyor, teşekkürler…”

Kaydın ses kalitesi çok iyi olmamakla birlikte mütevazi bir anadolu kentinde verilebilmiş olmasına bugünden bakınca şaşırdığımız olağanüstü psikedelik konser, ilk andan itibaren bünyeyi sarıp sürrealist bir yolculuğa çıkarıyor.

Rateyourmusic sitesinde, tüm zamanların en iyi gayrıresmi kayıtlı konserleri sıralamasında Jimi Hendrix’lerin John Lennon’ların arasındaki yerini almış bu deneysel konseri, bilen ”geek”lere hatırlama olsun, bilmeyenlerle de hazinenin keşfinin hazzını birlikte yaşayalım diye  huzurlarınıza getirdik. Müessesemiz iftiharla sunar efenim.

Çok çabuk bitti diyenler için diğer efsaneleri youtube’lamaya devam edelim.

#Bunalım

#Beybonlar

#Selda Bağcan’sız olur mu?

#Barış Manço ve Kaygısızlar

# Barış Manço

# Cem Karaca & Moğollar

# Moğollar

# 3 Hürel

# Edip Akbayram

# Fikret Kızılok & Tehlikeli Madde

# L.S.D

# Mazhar ve Fuat

# Hardal

# Efsaneyle kapatalım.

Yazan Juno

juno.afm@gmail.com

Yeni Bakış Açıları Kazandıracak Kitaplar Listesi 1

Yeni Bakış Açıları Kazandıracak Kitaplar Listesi 2