in

Şarkılarla 2018 Yılının İlginç Olayları

‘Geleceğe Dönüş’ filmi 2015’inin üzerinden yıllar geçmesine rağmen havada uçan kaykaylara hala kavuşamamış olmanın hüznünü sineye çektik ve radarımıza takılan ilgi çekici olaylardan keyifli/tuhaf/eklektik bir 2018 seçkisi hazırladık. Yurttan ve dünyadan haberlerin bize çağrıştırdığı şarkıları da aralara serpiştirdik. Buyursunlar.

Ocak 

                          

150 yıldır görülmeyen Süper Kanlı Mavi Ay tutulması Nasa tarafından canlı olarak yayınlandı.

Ekvator, beş yıldan fazla süredir Londra Büyükelçiliği’nde yaşayan Wikileaks kurucusu Julian Assange’a vatandaşlık verdiğini duyurdu.

İsveçli mobilya markası IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad, 91 yaşında hayatını kaybetti. 17 yaşında IKEA’yı kuran ve bir dünya devi haline getiren Kamprad, bu alanda tüketici davranışlarının değişmesine de katkıda bulundu. Bunlara rağmen, sonradan pişman olduğunu açıklasa da gençliğinde Nazi sempatizanı olduğu gerçeği ömrünün sonuna kadar peşindeydi.

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde kutlanan ‘Bocuk Gecesi’ ocak ayının en çok ilgi gören haberlerinden biri oldu. Orta Çağ geleneği olan Bocuk Gecesi’nde bölgenin etkileşim içinde bulunduğu diğer kültürlerin izlerini taşıyan koreografiler ve gösteriler sahnelendi.

Şubat

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’nin nüfusu 80 milyon 810 bin 525 kişiye yükseldi. Halkın yüzde 18,6’sı İstanbul’da ikamet ederken, Bayburt en az nüfusa sahip il olarak belirlendi. Öte yandan, Milyoner Göçü raporuna göre bir yılda 6 bin milyoner Türkiye’den dünyanın çeşitli bölgelerine göç etti.

28 yıl boyunca ayakta kalan ve yıkılışının üzerinden 28 yıl geçen Berlin Duvarı, Avrupa’da 20. yüzyılın en büyük utançlarından biriydi. DW Editörü Marcel Füstenau’ya göre Almanya’yı ikiye bölen duvar ‘o kadar da’ yıkılmadı, en azından kafalardaki duvar.

 

 Mart

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle İstanbul İstiklal Caddesi’nde 16’ncısı düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşüne binlerce kadın katıldı. Tecavüz, kadına şiddet gibi konuların ağırlıkla gündemde olduğu yürüyüş, yağmura rağmen yoğun ilgi gördü.

Albert Einstein’ın 42 yaşındayken kendisini reddeden kadına yazdığı aşk mektubu açık artırmada 6 bin 100 dolara satıldı.

Nisan

Amsterdam’da düzenlenen cenaze işleri fuarında sergilenecek olan ‘intihar kabini’ tartışma yarattı. Bu ‘teşkilat’a göre müstakbel mevta sanal gerçeklik gözlüğü ile gözlerini yummak istediği manzarayı seçebilecek. Firma yetkilisi ‘intihar sürecini şık bir tarza dönüştürmeyi amaçladıklarını’ söylerken sivil toplum kuruluşları böyle bir makinenin alelade sergilenmesine karşı çıktı.

Melting Ice (Eriyen Buz) adlı Finlandiyalı bir grup, ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzünü 35 metrelik bir buz dağına kazımak istediğini duyurdu. Ekibin amacı, buz kütlelerinin eridiğini göstererek hem Trump’ı hem de küresel ısınmanın gerçek olduğuna inanmayan kişileri ikna etmek. Trump, Twitter üzerinden defalarca küresel ısınmayı yalanlamış, bu kavramın ABD’nin gelişmesini istemeyen dış güçlerin uydurması olduğunu söylemişti.

 

Mayıs

İstanbul’da kadınlara özel muhafazakar alışveriş merkezi açıldı. Zeytinburnu’ndaki Zeruj Port’ta sadece kadın ve çocuklara yönelik ürünler satılacak.

66 yıldır kan bağışı yapan ve ‘’Altın Kollu Adam’’ olarak bilinen Avustralyalı James Harrison, son kez kan bağışlayarak 81 yaşında emekliye ayrıldı. Harrison’ın ender bulunan bir antikora sahip olan kanı, gebelikte kan uyuşmazlığı tedavisinde kullanıldı ve bu yolla yaklaşık 2 milyon 400 bin bebek hayata tutundu.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası’nın (PÜİS) yaptığı açıklamaya göre akaryakıta gelen zam ve indirimler artık internetten duyurulmayacak. Bu karara kadar fiyat değişiklikleri PÜİS’in sitesinden öğreniliyordu. Yine habere göre kararın gerekçesi küfür: “İnsanları bilgilendirelim derken büyük tepki alıyoruz. Facebook sayfamızda onlarca küfür geliyor. Biz de yönetim kurulu olarak böyle bir karar aldık.

Haziran

Kanada Senatosu keyif amaçlı esrar kullanımının yasallaştırılmasını öngören tasarıyı kabul etti. Altı ay süren inceleme ve tartışmaların ardından alınan bu kararla birlikte Kanada esrarın yasak olmadığı ilk G7 ülkesi olacak. Hükümet yasal düzenlemeler ve sıkı denetimlerle esrarın gençlere ulaşmasının zorlaşacağını, ayrıca suç örgütlerine darbe vurulacağını düşünüyor.

 

Plastik poşet kullanımının en fazla olduğu ülkelerden biri olan Tayland‘da bir balina, 80 tane poşet yutmasının ardından tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Balinanın poşet kusmasıyla gerçek anlaşıldı ve bu poşetler yüzünden vücudunun besin kabul etmediği fark edildi.

Suudi Arabistan’lı Aseel el-Hamad, ülkesinde kadınlara trafiğe çıkma izninin verildiği gün Fransa’da Formula 1 otomobili kullandı.

 

Temmuz

Avusturalya Ulusal Üniversitesinde doktara yapan Türkiye’li öğrenci Nur Güreli, deney için kayaların bir kısmını organik çözücünün içine koydu. Toz haline gelen kayalarda 1.1 milyar yıl önce fosilleşmiş bakterilerden kalma renk pigmentleri buldu. Böylece tarihin en eski renginin pembe olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları Mars’ın güney kutbunda buzulların 20 km kadar altında bir göl bulunduğunu duyurdu. Bu Mars’ta kalıcı su kaynağı bulunduğuna dair ilk kanıt olarak tarihe geçti.

Sinem Gedik ve İntizar hakkında çıkan homofobik haberlere karşı sosyal medyada #sinemgedikveintizarınyanındayız heşteg kampanyası başladı. Kullanıcılar, desteklerini ve dayanışma mesajlarını heşteg ile yayınladı.

Hollanda merkezli bir şirket, laboratuarda ürettikleri yapay eti satabilmek için 7 buçuk milyon liralık fon topladı. Bir hamburger köftesinin 1 dolara mal edileceği yapay etin sofralarımıza gelmesi an meselesi.

Yozgat’ta tarlasını süren bir çiftçinin 8-9 milyon yaşında bir mamut fosili bulması dev keşif olarak karşılandı.

İranlı kadınlar, genç bir Instagram kullanıcısının tutuklanmasını protesto etmek amacıyla kamusal alanda dans ederken videolarını çekip internete yükledi. Maedeh Hojabri kendi odasında ‘Batı müziklerinin’ yanı sıra İran pop ve rap şarkılarıyla dans edip bu videoları paylaşıyordu. Bir süre sonra serbest bırakılan Hojabri Cuma günü devlet televizyonuna çıktı ve ahlaki değerlere uymadığını itiraf etti. Aktivistler ise genç kızın bu konuşmayı yapmaya zorlandığını düşünüyor. İranlı yetkililer 6 kişiyi Zumba dansı yaptıkları gerekçesiyle tutuklakladı.

Ağustos

Doğumdan sonra katıldığı bir majör turnuvada siyah tulum giyen ünlü tenisçi Serena Williams’ın kıyafeti, Roland Garros’ta oyuncuların giydiği kıyafetlere de sınırlama getirilmesine neden oldu. Bu yasak sonrası bir daha ‘Catsuit’ giymeyeceğini açıklayan Williams, Amerika Açık Tenis Turnuvası’nın (US Open) açılış gününde bu kez tütü etek ile korta çıkınca ‘Serena sınır tanımıyor’, ‘Bu kadına boyun eğin’ yorumlarının yapılmasına neden oldu.

4 yılda bir olmak üzere matematik bilimine büyük katkıda bulunan kişilere verilen Leelavati Ödülü Prof. Dr. Ali Nesin‘e verildi. Ödülün gerekçesi Ali Nesin’in Türkiye’de matematik alanında farkındalığın artmasına yönelik çalışmaları ve Nesin Matematik Köyü olarak gösterildi.

Almanya’da 58 ve 59 yaşlarındaki iki kişinin Avrupa’nın en büyük heavy metal festivallerinden biri olan Wacken Open Air‘e katılmak için huzurevinden kaçtığı iddia edildi. Festivalden ayrılmak istemeyen ikili huzurevine polis eşliğinde götürüldü. Bu ortamların efsanesi Lemmy Kilmister‘ın söylediği rivayet edilen cümlede olduğu gibi: “Rock’n Roll için fazla yaşlı olduğunu düşünüyorsan, çok yaşlısın demektir.

Temsili:

Isparta’da amatör futbol kulübü Gülspor, yetiştirdiği futbolculardan 18’ini satarak elde ettiği 15 bin TL ile 10 keçi satın aldı. Keçilerden ilk bir yılda 4-5 bin TL değerinde süt geliri ve elbette yavru keçiler bekleniyor. Gülspor’un 16 yıllık başkanı Kenan Büyükleblebi temel hedeflerinin futbolcu üretimi olduğunu vurguladı. Kulüp bünyesinde yaşları 7-19 arasında değişen 150 futbolcu bulunuyor.

Eylül

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 17,90, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 32,13 oldu. Bu, son 14 yılın en yüksek enflasyon oranı anlamına geliyor.

Bursa’da turşu üretimi yapan bir şirket, iki kavanoz ‘dolar turşusu’ kurdu.

İlk yerli ve milli anakartı üretti” başlığıyla haberlere konu olan 18 yaşındaki gencin sözünü ettiği anakartı Çinli alışveriş sitesi Aliexpress’ten 120 Dolar’a satın aldığı ortaya çıktı. Bursa Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne girmeyi başaran Ferit Borku‘ya Ar-Ge harcamaları için 436 bin TL’lik fatura kestirdi.

Ekim

Adanalılar, bilim etkinliğinde NASA’ya ‘Güneşe ateş etsek serinlememize yardımcı olur mu?’ diye sordu. Özellikle yaz mevsiminde bunaltıcı sıcaklarla mücadele eden Adanalıların bekledikleri  serinletici yanıtı alamadıkları görüldü.

Elektrikli otomobillerin talihini değiştiren Tesla CEO’su Elon Musk YouTube’da canlı yayınlanan bir programda sunucunun teklifiyle esrar içince tepkilere sebep olmuştu. Tepkilerden biri beklenmedik bir yerden geldi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce Tesla’ya verdikleri 180 adetlik elektrikli otobüs alımını hedefleyen daveti geri çektiklerini açıkladı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz, Musk’ın bu hareketini kabul edilemez bulduklarını ve Tesla ile çalışmaktan vazgeçtiklerini belirtti.

Hollanda’da ilk cinsiyetsiz pasaport verildi. Cinsiyet kısmına X yazıldı.

Avusturalya’da isimleri Sphen ve Magic olan iki erkek penguen eşleştirildi ve bir yumurtaya başarılı bir şekilde ebeveynlik yapmaya başladı.

Aynı çocuğa beraber hamile kalan eşcinsel çift tıp tarihine geçti. Kadınlardan biri tıbbi olarak yumurtanın döllenmesi sürecine katılırken diğeri döllenen yumurtanın bedenine yerleştirilmesi sonucu hamilelik sürecini devam ettirdi.

 

Kasım

Şarkıcı Sıla, ”Ben de susarsam önce kendime, sonra da bu ülkenin kadınlarına, şiddete karşı insanlarına haksızlık etmiş olacağım. Bu nedenle başıma gelen olay üzerine susmama kararı aldım.” diyerek kendisinden gördüğü şiddet nedeniyle Ahmet Kural‘a dava açtı. #SılaYalnızDeğildir

Japonya’da bir okul yöneticisi, sanal dünyada 16 yaşında bir şarkıcı olan hologram Hatsune Miku ile evlenmek için yaklaşık 18 bin dolar harcadı.

Nevada Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, evlilikte sözlü kavganın alkol ve sigara gibi zararlı olduğunu ortaya koydu. 373 evli çiftin 16 yıl boyunca gözlemlendiği araştırmada, tartışan çiftlerde her iki eşin de sağlık sorunlarında artış görüldüğü ifade edildi. Tartışmaların olumsuz etkileri arasında ateşin yükselmesi, iştahın değişmesi, stres hormonlarının daha fazla salgılanması gibi sorunlar var.

Aralık

ABD’de iki Katolik rahibe, çaldıkları yarım milyon doları kumarda harcadı.

Mars’ın yüzeyinde, sismik inceleme aracı InSight tarafından kaydedilen sesler yayımlandı. Böylece kızıl gezegenin sesi ilk kez duyuldu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından açıklanan 2018 istatistik verilerine göre  3,9 milyon mültecinin yaşadığıTürkiye, dünyada en çok mülteci bulunduran ülke konumunda. Bizi 1,4 milyon kişiyle Pakistan ve Uganda, 998 bin kişiyle de Lübnan takip ediyor.

Konya’da yazılım firması Akınsoft – Akınrobotics tarafından üretilen insansı robot Mini Ada, Antalya’da düzenlenen 4. Akdeniz Bilişim Zirvesinde dans etmesi beklenirken sahneden düştü. Konya’ya getirilen robot mühendisler tarafından onarıldı. Yapılan açıklamada, “İlk uygulanan tedavi sürecinden sonra diğer robot arkadaşları tarafından ziyarette bulunulan robotumuza, Konya’mızın yerli ürünleri çikolata, süt, mevlana şekeri, etli ekmek, çiçekler, akü ve işlemciler hediye edildi. Robotlar ile koyu bir sohbette bulunan Mini Ada’nın kendine gelir gelmez sorduğu ilk soru ise Konyaspor’un durumu ile Şeb-i Arus Törenleri oldu. Geçmiş olsun dileklerini kabul eden ve kendisine sunulan hediyelere kahkahalarla gülerek çok memnun olduğunu belirten Mini Ada’nın durumu her geçen gün iyiye giderken tedavisine de devam ediliyor” denildi.

Fransa hükümeti, Kasım ayı ortasından beri süren geniş çaplı protestolara gerekçe olarak gösterilen akaryakıt zamlarının iptal edileceğini duyurdu. Hükümetin elektrik fiyatlarındaki vergi oranında da indirime gidebileceği belirtti. Sarı Yelekliler olarak adlandırılan grup yeni eylem çağrısında bulundu. Çağrı karşılığını buldu ve binlerce kişi yine sokağa indi. O binlerce kişinin yüzlercesi gözaltına alındı. Ülke genelinde 90 bin, Paris’te ise 8 bine yakın güvenlik görevlisi de sokaklarda.

Oyuncu Alyssa Milano’nun “Siz de cinsel istismara ya da saldırıya uğradıysanız bu tweet’in altına #MeToo (ben de) yazın” şeklindeki paylaşımının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti. Milano sadece 24 saat içinde yaklaşık 500 bin yanıt aldı, bu hareket Hollywood başta olmak üzere pek çok alanda hızla yayıldı. NRP-Ipsos tarafından ABD’de yapılan bir araştırmaya göre katılımcıların yüzde 69’u bu hareketle birlikte artık cinsel istismarcıların eylemlerinin sonucuyla daha fazla yüz yüze kaldığını düşünüyor. Aynı ankette #MeToo’nun fazla ileri gittiğini söyleyenlerin oranı da yüzde 40. Hareketin en büyük yansımalarından biri de Hindistan’da görüldü.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücretin 2019 için brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Yazan Juno

juno.afm@gmail.com

Bir Yorum

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ODTÜ’lüler Yasaklara Karşı Yürüdü

Roma Filmiyle Dünya Çapında Üne Kavuşan Yalitza Aparicio’nun İlginç Hikayesi