in

ODTÜ’lüler Yasaklara Karşı Yürüdü

Geçtiğimiz hafta ODTÜ Rektörlüğü ve Ankara Valiliği, kampüste düzenlenecek üç etkinliği fiili olarak yasaklamış, kampüse polis sokarak etkinlikleri engellemeye çalışmıştı. Rektörlük daha sonrasında da öğrencileri gönderdiği e-posta ile bir süredir baskıya maruz kalan Medya Topluluğu’nun kapatıldığını, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel yönetim seçimlerine kadar da “resmi olmayan” toplulukların faaliyetlerinin yasaklandığını duyurmuştu.

ODTÜ’lüler bugün yasaklama ve baskılara karşı A1 kapısından rektörlük önüne yürüyüş yaptı. Kolektifler4.net’in aktardığına göre A1 kapısında polis beklerken üniversitelilerin yürüyüşünü İç Hizmetler görevlileri takip etti. Yürüyüşün sonunda rektörlük binasının önüne gelen üniversiteliler yaptıkları basın açıklamasında Tayyip Erdoğan tarafından atanan Rektör Verşan Kök’ün baskıcı uygulamalarına değinildi ve iktidarın aklıyla hareket edenlere karşı geçmişte olduğu gibi bugün de mücadele edileceğinin altı çizildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yapılan etkinlikler, ODTÜ öğrencilerinin düşüncelerini özgürce tartışabilecekleri ortamı sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Bugün özel kuruluşların ve çoğunlukla savaş sanayisini destekleyen şirketlerin okulumuzda etkinlik yapmasına izin verilirken öğrenci etkinliklerine ya izin verilmiyor ya da yasaklanıyor. Okulumuza sermayenin müdahalesi hiçbir biçimmde engellemeyle karşılaşmadan özgürce gerçekleşirken öğrenci toplulukları en meşru haklarını kullanamamakta ve bu durum açıkça göstermektedir ki bu yasakçı zihniyetin sermaye ile doğrudan bir bağı bulunmaktadır. ODTÜ Rektörlüğü’nün bu uygulamaları ise üniversite içinde var olmasaı gereken özgür tartışma ortamına bir saldırı olarak değerlendirilebilir. Öğrencilerin aktüel, politik ve kültürel tartışmalarını engellemeyi hedefleyen rektörlük keyfi bir yönetim anlayışından uzaklaşmalıdır. Üniversitemizde toplulukların birlikte yaşama ve üretme geleneğini devam ettirmek bu dönem açısından üniversite içinde özgür düşünce ortamını sağlamak adına belirleyici önem taşımaktadır. Öğrencilerin bir araya gelmesinin kısıtlanmasının, öğrenci topluluklarının faaliyetierinin engellenmesinin, çeşitli uygulamalarla öğrenci iradesine ket vurulmasının karşısındayız. Öğrencilerin kendi düşüncelerini ifade edebilecekleri alanlara daha fazla ihtiyaç duydukları bu dönemde tüm ODTÜ öğrencilerini bu baskılara karşı bir arada durmaya ve dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz!

Yapılan basın açıklamasının altında imzası bulunan kurumlar ve gençlik örgütleri şöyle:

AEGEE-Ankara, Amatör Astronomi Topluluğu, Amatör Fotoğrafçılık Topluluğu, Arkeoloji Topluluğu,Biyoloji ve Genetik Topluluğu, Caz Topluluğu, Commune de Cinema, Çevre Topluluğu, Devrimci Öğrenci Birliği, Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu, Dağcılık ve Kış Sporları Kolu, Eğitim Topluluğu, Ekonomi Topluluğu, Eşli Danslar Topluluğu,Felsefe Topluluğu, Fikir Kulüpleri Federasyonu – ODTÜ Temsilciliği, Havacılık Topluluğu, Hazırlık ÖTK, İletişim Topluluğu, ODTÜ LGBTİ+ Kolektifi, Mimarlık Topluluğu, Münazara Topluluğu, Müzik Toplulukları, Bilim ve Gelecek Topluluğu, Çağdaş Dans Topluluğu, Edebiyat Topluluğu, ODTÜ Emek Gençliği, ODTÜ Es Es, Kimya Topluluğu, Klasik Gitar Topluluğu, ODTÜ Kolektif, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu, Medya Topluluğu, ODTÜ Oyuncuları, ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü, ODTÜ Üniversiteli Kadın Kolektifi, ODTÜ Vegan, Psikoloji Topluluğu, Radyo Topluluğu, Sinema Topluluğu, Siyaset Bilimi Topluluğu, Sosyal Demokrasi Topluluğu, Sosyalist Düşünce Topluluğu, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, Sosyoloji Topluluğu, Tasarım Topluluğu, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu, Türkiye Komünist Gençliği, ODTÜ Yapı Topluluğu

Kaynak: Sendika Org

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tasavvufî Güncellik ve Günümüz’ün Geçmişi

Şarkılarla 2018 Yılının İlginç Olayları