in

Okyanusta Kaybolan Balıkçı 49 Gün Boyunca Hayatta Kalmayı Başardı

Kulübesinin halatı kopunca

Endonezya’da derme çatma salıyla okyanusta 49 gün sürüklenen bir balıkçı, Panama bandıralı bir gemi tarafından kurtarıldı.

Aldi Novel Adilang adlı balıkçı, 125 kilometre açığa demirlenen rompong adı verilen yüzen bir kulübede altı aydır hiç karaya çıkmadan tek başına çalışıyordu. Adilang geceleri jeneratörle çalışan lambaları yakarak balıkları kulübeye bağlı ağlara çekiyordu.

Kulübenin sahibi haftada bir gelip balıkları topluyor ve Adilang’a yiyecek, su ve yakıt getiriyordu.

Ancak Adilang’ın Manado açıklarındaki kulübesinin halatları 14 Temmuz’da fırtınada koptu. 16 yaşından beri bu işi yapan Adilang okyanusta sürüklenmeye başladı.

18 yaşındaki balıkçı 49 gün boyunca nasıl hayatta kaldığını ve okyanusta sürüklenirken hissettiklerini BBC’ye anlattı.

Kıyıya halatla bağlı bir kulübede yaşayan Endoneyalı balıkçı Aldi Novel Adilang, kuvvetli bir fırtınanın kulübsesinin halatlarını koparması sonucu okyanusta dalgalar tarafından sürüklenmeye başladı.

Karaya 125 km uzaklıktaki kulüebesinde balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Adilang 6 aydır hiç karaya çıkmıyordu. Geceleri jeneratörle çalışan lambaları yakarak balıkları ağlardan kulübesine çekiyordu. Kulübenin sahibi ise haftada bir uğrayarak genç adama yiyecek su, ve yakıt getiriyordu.

16 yaşından beri balıkçılık yapan Adilang’ın kulübesinin halatları fırtınada kopunca genç adam okyanusta sürüklenmeye başladı. Tam 49 gün boyunca okyanusta dalgalarla, açlıkla ve susuzlukla boğuşan Adilang Panama bandıralı bir gemi tarafından kurtarıldı.

Akıllara okyanusta bir sandalda bir kaplanla birlikte kaybolan ve hayatta kalmaya çalışan bir çocuğu anlatan Pi’nin Yaşamı’nı getiren Adilang’ın hikayesi oldukça ilginç.

Balık avladı, deniz suyu içti

Birkaç günlük erzağı kalan Adilang’ın bu süre içinde yakaladığı balıkları, kulübeden söktüğü tahtaları yakıp pişirerek ve kıyafetleriyle süzdüğü deniz suyunu içerek hayatta kaldığı bildiriliyor.

10’dan fazla gemi görmedi

Osaka’daki Endonezya Konsolosluğu’na göre Adilang, mahsur kaldığı süre içinde gördüğü 10’dan fazla geminin dikkatini çekmeyi başaramadı. Ancak 31 Ağustos’ta MV Arpeggio adlı gemi Adilang’ın telsiziyle gönderdiği yardım çağrısına yanıt verdi.

“İntihar etmeyi düşündüm”

TribunManado adlı gazeteye konuşan Adilong, “Orada ölecektim. Bir ara intihar etme noktasına geldim. Okyanusa atlamak istedim. Ama ailemin sıkıntılı zamanlarda dua etmem için verdiği öğüdü hatırladım” dedi.

Adilong yanında bir İncil’i olduğunu ve okumaya başladığını söyledi. Konsolosluk yetkilileri, Adilong’un mahsur kaldığı süre içinde çok korktuğunu ve sürekli ağladığını ancak sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9

Fitness Fenomeni Khaleesi!

Futbol ve Kadın: Orduspor’un Mor Menekşeli Kadınları