in

Mutluluk Nedir? 7 Filozofun Gözünden Mutluluk

Mutluluk nedir? Sevinç, anlık bir hal, ulaşılamaz bir nokta, yaşam boyu peşilen koşulan şey, ide ya da hiçbir şey. Mutluluk tarih boyunca bütün insanların en büyük sorunsalı olmuştur. Bir çok filozof bu konuda görüş bildirseler de ortak bir düşünceye varamamışlardır. Peki  peşinde olduğumuz mutluluğu filozofların sözlerinden yakalayabilir miyiz? İşte Filozofların gözünden mutluluk;

1-Aristoteles

Mutluluğun hissedilebilir bir durumdan ziyade bir hayat tarzı olduğuna inanıyordu. Bu yaşam tarzının temel özelliği, sürekli olarak alıştırmada bulunarak her bireyin en iyi yanlarını ortaya çıkarmasıdır. Mutluluk egzersizlerini artırmakta fayda var anlayacağınız.

2-Epikuros 

Antik yunan filozoflarından olan Epikür, mutluluğun denge ve ılımlılıkta olduğunu savunuyordu. Aşkta mutluluk olmadığını, mutluluğun arkadaşlıktan geçtiğini savunan Epikür der ki: “Akşam yemeğinde ne yediğiniz sizi mutlu etmeyebilir ama kiminle yediğiniz sizi mutlu eder. Bir elma, üzerinde yatacağımız bir post ve en önemlisi bir dost, mutluluktur.” Hadi durmayın en sevdiğiniz arkadaşınızı arayın.

3-Kıbrıslı Zenon 

 

Stoa felsefesinin kurucusu olan Kıbrıslı Zenon’a göre mutluluk ölçülü davranmaktır. Ve doğaya uygun yaşamaktır. Doğa bize doğruyu gösterecektir. Panteist görüşü benimseyen Zenon, doğanın içinde tanrının ve özümüzün olduğunu savunur. Mutluluk doğada ve sade yaşamaktır. En kısa zamanda doğanın kollarına o zaman.

4-Nietzsche

 

Nietzsche’ye göre mutluluk kısa ömürlüdür.Her an sona erebilir.  Nietzsche, mutluluğu ideal tembellik durumu şeklinde tanımlamıştır. İnsanın, özgürlüğünü ve kendi fikirlerini kısıtlayan bütün engelleri aşacak büyük bir güç ve mücadele ruhuna sahip olarak hayattan memnun olabileceğini savunmuştur. Mutlu olmak, zorlukları aşıp hayatı yaşamak için orijinal yollar yaratarak bu güce sahip olduğunuzu kanıtlamaktır. Son tahlilde mutluluk arayışının sıkıcı bir israf olduğunu söyler. Bakıyorum da etrafımız müsrif insanlarla dolu.

5-Gautama Buddha 

Buddha’ya göre sonu mutluluğa varan bir yol yoktur. Yol mutluluğun kendisidir. Mutluluğu, bir yere, bir şeye ulaşmaktan ziyade; kişinin yaşamakta bulduğu doyum olarak tanımlıyor. Ulaşılması gereken, mutlak bir amaç olmadığını söyleyen Buddha, mutluluğu ancak yolculuğumuz sırasında bulabileceğimizi savunuyor.

6-Kierkegaard

O mutluluğun anı yaşamaktan,  anın tadını çıkarmaktan geldiğine inanıyordu. Mevcut şartların getirdiği problemleri dönüştürmeyi bırakıp, onları deneyim olarak görmeye başladığımız zaman mutluluğa ulaşabileceğimizi savundu. “Yaşam çözülecek bir problem değil tecrübe edilecek bir gerçekliktir.” diyerek en büyük hastalığımıza işaret etti: Kuruntu.

7- Henry David Thoreau 

Mutluluk kelebek gibidir. Siz yakalamaya çalıştıkça o kaçar. Ne zaman ki dikkatinizi başka şeylere verirseniz, ancak o zaman gelip omzunuza konar. Thoreau’nun ilkesine kulak verin: “Basitleştir, basitleştir, basitleştir’

Herkesin aradığı mutluluğa en kısa zamanda kavuşması dileğiyle…

Yazan mor

3 Yorum

Cevap Yazın
  1. A. Schopenhaurer in mutluluk tanımı olmaması büyük eksiklik. Esasen hayatın doğasının zaten mutlu olmaya uygun olmadığını , insanlardaki hüzün ve bunalımlara ,yaşama mutlu olmak için gelindiği şeklindeki yanlış önyargının yolaçtığını özetle söylemiştir. (Aforizmalaryaşam bilgelik)

  2. pişmanlık köpeğin taşı ısırması, mutluluk yaptığının yanlış olduğunun farkına varmasıdır.

  3. mutluluk benden uzaktır çünkü mutluluk evrende olmayan bir şeydir . sahte heyecenlar mutluluk olarak tanımlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gerçek Anlamda Alt Üst Edilmiş Bir Dünyaya Doğru

Erdemli Bir Pedofil Olmak Mümkün Mü?