in

Tarih Öncesi Mağara Resimlerinin Yıldız Sistemlerini Sembolize Ettiği Anlaşıldı

İskoçya’da bulunan Edinburgh Üniversitesi’nin yaptığı açıklamaya göre, Paleolitik Çağ ve Neolitik Çağ’da duvarlara yapılan hayvan resimlerinin gökyüzünde bulunan takım yıldızlarının sembolik çizimleri olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Üniversitenin web sitesinden yayınlanan açıklamaya göre, bilim insanları mağaralara çizilmiş resimlerin daha önce günlük yaşamı veya av sahnelerini yansıttığını düşünüyorlardı. Ancak Türkiye, İspanya, Fransa ve Almanya’daki mağaralarda yapılan araştırmalar sonucunda bu resimlerin ortak bir teknolojiyi yansıttığı ve astronomi alanındaki zamanına göre oldukça gelişmiş bir bilgi birikiminin belgesi olduğu anlaşıldı.

Araştırmacılar bu keşfin insanların 40 bin yıl önce bile yıldızların konumlarıyla ilgilendikleri ve bu yolla zamanı takip ettikleri düşünülüyor.

Açıklama ayrıca takımyıldız şemalarının doğal felaketler ya da başka önemli doğa olaylarının kaydının tutulması için de kullanıldığı sanılıyor. Fransa’nın Lascaux Mağarası’nda yer alan resimlerin örnek olarak gösterildiği açıklamada, bu resimlerin dünyaya çarpan göktaşıyla ilgili bilgileri de içerdiği iddia ediliyor. Bu felaket yaklaşık 17 bin yıl önce yaşanmıştı.

Fransa’da bulunun ünlü Lascaux Mağarası’nın 3 boyutlu modellenmiş halini bu bağlantıdan ziyaret edip tarihin derinliklerinde gezinebilirsiniz.

 

Yazan karmakoma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 Yıl Önce Bugün: Kadınlar Kocalarından İzin Almadan Çalışma Hakkını Nihayet Kazandılar

Leon Filminin Ünlü Yönetmeni Luc Besson’a Beş Kadın Daha Taciz ve Tecavüz Suçlamasında Bulundu