in

Kızıl Kanatlılar: Red Army Choir

  • Kızıl Ordu Korosu Sovyetler Birliği’nin resmî korosu olarak ilk şeklini 1928 yılında Moskova Merkez Ordu Klübü’nde almıştır. Koro erkek elemanlar, orkestra ve dans grubundan oluşmaktadır. İlk resmî gösterilerini Sovyetler Birliği Bölgesi’nde demiryolu inşa eden askerleri ziyaret edip konser vererek yapmışlardır.

  • Kızıl Ordu Korosu; Rusya Halk Şarkıları, kilise müzikleri, opera aryaları gibi çeşitli müzik türlerini icra etmiştir. Koronun asıl amacı askerlere moral vermek ve onları profesyonel müziğe yönlendirmektir. 2. Dünya Savaşı’nda da askerlere ve halka moral vermek adına gösteriler düzenlemişlerdir.

  • Koroyu 1946 yılına kadar Aleksandr Vasiliyeviç Aleksandrov yönetti.Kendisi aynı zamanda bugün “Rusya Ulusal Marşı” olarak kabul edilen “Sovyetler Birliği Marşı”nı bestelemiştir. Aleksandrov, 1946 yılında koronun Avrupa turnesi sırasında hayatını kaybetti. Ardından ise koroya oğlu Boris Aleksandrov ve Vyacheslav Korobko şeflik yaptı.

#Uçak Kazası

2016 yılında Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı askerî uçağın Karadeniz’e düşmesi sonucu içinde tüm koro üyelerinin de bulunduğu 92 kişi hayatını kaybetti.

#Bonus: 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İran’da Kadınlar Zafere Çok Yakın

Yerleşik Yabancı: Güzel Marmara